Sari la conținut
Forum Roportal
Neverknow1

Parintele Cleopa Ilie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca tot a fost sfant in viata, pentru ce sa-l ierte Dumnezeu??

 

O singura observatie inteligenta am vazut si eu pe topicul asta. Si anume ca "daca a fost sfant in toata viata lui, de ce sa-l mai ierte Dumnezeu"? :blink:

[...]

Il iarta de pacatul originar. Nu este vorba de iertarea pacatelor lui. De pacate s-a ferit singur, in masura eruditie sale.

 

Oamenii religiosi considera pacatul originar muscarea din marul pomului cunoasterii binelui si raului.

 

Unii asa-zisi religiosi rostesc "Sa-l ierte Dumnezeu!", pentru ca asa este vorba.

 

[...]

 

Pentru ca prin sfintenie orgoliul diavolesc care-l tine pe om in minciuna este distrus, si atunci sufletul e liber sa se inalte spre Dumnezeu.

Dumnezeu e cel care-l inalta pe om iertandu-i toate greselile.

De exemplu cand era tanar imbracat in rasa calugareasca a mers cu trenul si a nimerit in compartiment cu niste ofiteri de armata, atei. Unul mai indraznet l-a intrebat: cum poti sa crezi intr-un dumnezeu sau ceva ce nu se vede? Cleopa i-a raspuns: Eu cred ca dumneata nu ai minte?. De ce zici asta? a intrebat ofiterul. Pentru ca nu se vede i-a raspuns Cleopa.

Nu ai raspuns intrebarii.

 

A explicat _altul .

 

[...]

Nu a explicat nimic. Te-o fi fascinat copy/paste-ul lui Cleopa de la Einstein.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Il iarta de pacatul originar. Nu este vorba de iertarea pacatelor lui. De pacate s-a ferit singur, in masura eruditie sale.

Oamenii religiosi considera pacatul originar muscarea din marul pomului cunoasterii binelui si raului.

Unii asa-zisi religiosi rostesc "Sa-l ierte Dumnezeu!", pentru ca asa este vorba.

Nu ai raspuns intrebarii.

Am explicat cat m-am priceput, oricine poate, sa explice mai bine.

Da' tu n-ai priceput nici atata cat am explicat eu: pacatul originar se iarta la botez. In rest omul se sfinteste prin puterea Duhului Sfant si prezenta Harului lui Dumnezeu. S-au asa cum zicea: mosul putregai, mosul putregai, mosul putregai asa ma cheama pe mine, un harb legat cu sarma, niciun bine n-am facut in viata asta, sa ne rugam la Dumnezeu sa ne ajute sa punem inceput bun.

Daca apostolul Pavel care a fost rapit pana la al treilea Cer, a zis iarta-i Doamne pe pacatosi dintre care cel dintai sunt eu?

 

Are in comun cu lipsa valorii de sine, cu umilinta, cu frica, cu anxietatea.

Esti fan paraziti, bug mafia etc.!!!

Editat de _altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de smerenie....

 

Nietzsche a observat ca exista doua tipuri de moralitate: de stapan si de sclav. (Moralitatea “de stapan” asociaza binele cu bogatia, puterea, sanatatea, iar raul cu saracia, boala, slabiciunea de caracter; moralitatea “de sclav” considera exact invers).

 

Credinta crestina e bazata pe moralitatea de sclav: e bine sa fii sarac, umil, supus (te-ai nascut pacatos si esti la “voia” lui Dumnezeu).

 

Nietzsche crede ca moralitatea de sclav s-a nascut din neacceptarea inegalitatilor dintre oameni (cum ar fi succesul, puterea, frumusetea, inteligenta) si din nevoia de a evada din sentimentul de inferioriate. Astfel sclavii au inventat noi valori care sa ii puna deasupra sursei de frustrare (stapanii), iar slabiciunea sclavului sa devina propria alegere, denumita “blandete”, smerenie, etc.

Editat de MeerKat
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de smerenie....

 

Nietzsche a observat

Eu nu cred ca Nietzsche ar fi avut capacitate sa observe ceva. Pe langa cele doua categorii amintite exista categoria celor subjugati de diavol. Deci tot ce a zis Nietzsche nu ii apartine.

Din categoria celor stapani bogati si sanatosi au facut parte nazistii, au sfarsit toti prizonieri, saraci lipiti si executati. Deci daca Nietzsche ar fi tacut poate ramanea filozof.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa cele doua categorii amintite exista categoria celor subjugati de diavol.

Atunci discernamantul, gandirea logica nu folosesc la nimic... ca pot sa vina de la diavol, sa fie ispita.

Toata smecheria e sa urmezi supus cateva reguli morale. Nu cred ca pot; am incercat si nu mi-a iesit!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toata smecheria e sa urmezi supus cateva reguli morale. Nu cred ca pot; am incercat si nu mi-a iesit!

Normal ca nu a iesit daca ai in minte gogomaniile spuse de Nietzsche

Parintele Cleopa spunea in felul urmator: intelepciunea are doua capete, primul capat este frica de Dumnezeu al doilea capat este dragostea de Dumnezeu, pentru ca totul incepe prin a se teme omul de Domnul si sfarseste in dragostea de Dumnezeu.

Adica asta inseamna o dragoste "sanatoasa" si conforma cu relatia care exista intre Dumnezeu si om.

E de ajuns sa realizam ca am primit viata si tot ce avem in dar, Dumnezeu s-a facut om atat de mult ne iubeste, si S-a jertfit pe cruce pentru salvarea omului.

Ce conditii ar mai trebui ca omul sa accepte statutul (daruit) de fiu iubitor (casnic) al lui Dumnezeu?

Editat de _altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu s-a facut om atat de mult ne iubeste, si S-a jertfit pe cruce pentru salvarea omului.

Ce conditii ar mai trebui ca omul sa accepte statutul (daruit) de fiu iubitor (casnic) al lui Dumnezeu?

 

Eu nu as fi acceptat niciodata un astfel de dar (sacrificiul fiului lui Dumnezeu pentru mine); daca Dumnezeu m-ar fi intrebat inainte sa imi faca acest dar as fi refuzat. Si cred ca e imoral sa imi ofere cu forta acest dar fara sa imi dea si sansa sa il refuz (daca refuzi ajung in iad). Cred ca Dumnezeu a fost necinstit la afacerea asta.

 

Apoi, de la ce sa ma salveze? (Pt. ca nu cred ca am nevoie sa fiu salvata.) De la pacatul primordial (Adam si Eva?)? N-am participat cu nimic, n-a fost greseala mea! Nu e etic sa ma pedepseasca pe mine pentru gresala stramosilor mei (deci Dumnezeu e un stapan incorect si autoritar, de ce sa-l iubesc?).

Editat de MeerKat
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu as fi acceptat niciodata un astfel de dar (sacrificiul fiului lui Dumnezeu pentru mine); daca Dumnezeu m-ar fi intrebat inainte sa imi faca acest dar as fi refuzat. Si cred ca e imoral sa imi ofere cu forta acest dar fara sa imi dea si sansa sa il refuz (daca refuzi ajung in iad). Cred ca Dumnezeu a fost necinstit la afacerea asta.

Apoi, de la ce sa ma salveze? (Pt. ca nu cred ca am nevoie sa fiu salvata.) De la pacatul primordial (Adam si Eva?)? N-am participat cu nimic, n-a fost greseala mea! Nu e etic sa ma pedepseasca pe mine pentru gresala stramosilor mei (deci Dumnezeu e un stapan incorect si autoritar, de ce sa-l iubesc?).

Toate astea sunt deturnari ale procesul de justitie. Unde s-a mai pomenit ca inculpatul sa-si dea singur verdict?

Este martor tot universul ca nu ai reusit sa te transformi in altceva decat este orice om.

Omul este vinovat fata de Dumnezeu altfel nu se nastea pe Pamant ci pe o "planeta" plina de lumina unde curgea lapte si miere.

Incerci sa prezinti o realitate deformata.

Si uite ca si forumul ti-o spune de doua ori

Editat de _altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este martor tot universul ca nu ai reusit sa te transformi in altceva decat este orice om.

Omul este vinovat fata de Dumnezeu altfel nu se nastea pe Pamant ci pe o "planeta" plina de lumina unde curgea lapte si miere.

 

E diferenta prea mare intre oamenii de pe Pamant; intre un psihopat criminal, un taran agricultor fara "carte", un om de stiinta, un filosof, etc. Ideea ca ai exact ce meriti nu functioneaza (decat daca faci parte dintr-o secta sau cult religios si esti rupt de realitate).

 

... plus ca ma gandeam ca suntem prizonieri dintr-un razboi intergalactic, sau intr-o gradina zoologica, sau ferma, sau intr-o realitate simulata, etc (cred in reincarnare

).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credinta crestina e bazata pe moralitatea de sclav: e bine sa fii sarac, umil, supus (te-ai nascut pacatos si esti la voia lui Dumnezeu).

Aiurea.

Vorbesti despre crestinism si nu stii nimic despre el; eventual cate ceva din auzite...

Crestinismul e asociat in mod gresit cu saracia; asta o face doar ortodoxia, insa si ea cu aplicabilitate doar la enoriasi.

 

Un om care are multe bogatii si care e capabil sa vina cu bogatia lui nevoilor celor saraci, este mult ma crestin decat un sarac ce are putin si nu-si ajuta semenii. De exemplu Iov, este cel mai mare exemplu de crestin bogatash. :yes:

 

Il iarta de pacatul originar. Nu este vorba de iertarea pacatelor lui. De pacate s-a ferit singur, in masura eruditie sale.

Iertarea de pacate nu se face pentru pacatele altui individ, ci doar pentru cele proprii. Altfel, cred ca ar fi aiurea.

 

Singurul mod in care "pacatul originar" se manifesta asupra omului actual, este ca acesta are in firea lui inclinatie spre a pacatui; are in gena sa pacatul. E ca o modificare genetica a unui organism, in ura careia urmasii au o anumita caracteristica.

 

Oamenii religiosi considera pacatul originar muscarea din marul pomului cunoasterii binelui si raului.

Nimeni nu a muscat vreodata dintr-un mar, si asta sa constituie "pacat originar".

 

Unii asa-zisi religiosi rostesc "Sa-l ierte Dumnezeu!", pentru ca asa este vorba.

Cei care rostesc formula "sa-l ierte Dumnezeu" sunt doar necredinciosii. De fapt, a rosti cu incredintare o astfel de rugaciune[de fapt, formula magica!!!] POST MORTEM constituie o forma grava de ispitire a lui Dumnezeu. Exact ceea ce Dumnezeu a poruncit credinciosului sa nu o faca: "Sa nu ispitesti pe YHWH Dumnezeul tau...".

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×