Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Ce poţi face când ţi se cer mai mulţi bani ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ma uit acum la pe Nat Geo la un documentar(numit Pungaşii). prezentatorul se duce intr-un club din Istanbul cu un "amic". comanda 2 beri si alune. prietenul lui se duce la toaleta si nu se mai intoarce. vine nota de plata 1000 de dolari. i-a spus ca nu are. chelnerul a devenit destul de agresiv, l-a scos afară şi l-a condus la un bancomat. până la urmă a plătit...

 

ce poţi face intr-o astfel de situaţie ? situaţii asemănătoare mai sunt cu taximetriştii

 

la poliţie nu poţi să suni, esti turist, e cam greu, nu le ştii limba şi oricum până când vine poliţia eşti deja bătut

Editat de Redondo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti doar sa te infurii si sa iti spui ca traiesti intr-o lume nedreapta. Chestiile astea sunt chiar foarte triste. Din situatia prezentata, inculpatul nu prea pare a fi un amic. Prietenii nu fug, sau ar trebui sa nu o faca. Stiu si eu persoane care se mandreau cu faptul ca mergeau in restaurante, mancau, beau, apoi plecau fara sa plateasca. Cu taximetristii lucrurile stau diferit, mi se par cei mai mizeri oameni, o parte din ei, nu toti, evident.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu mergi intr-o tara straina cu necunoscuti in baruri, mai ales de unul singur, daca nu vrei sa fii victima aproape sigura.

 

fetele se feresc dintr-un instinct natural, dar la baietii tineri se pare ca le lipseste prevederea. si multi platesc cu banii sau cu ce mai au (sau o incaseaza urat).

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma uit acum la pe Nat Geo la un documentar(numit Pungaşii). prezentatorul se duce intr-un club din Istanbul cu un "amic". comanda 2 beri si alune. prietenul lui se duce la toaleta si nu se mai intoarce. vine nota de plata 1000 de dolari. i-a spus ca nu are. chelnerul a devenit destul de agresiv, l-a scos afară şi l-a condus la un bancomat. până la urmă a plătit...

 

ce poţi face intr-o astfel de situaţie ? situaţii asemănătoare mai sunt cu taximetriştii

 

la poliţie nu poţi să suni, esti turist, e cam greu, nu le ştii limba şi oricum până când vine poliţia eşti deja bătut

Te inveti minte sa mai te combini cu "amici" cand esti intr-o tara straina ca turist. Asta poti face pe viitor. In rest, ai luat teapa. Amicul era mana in mana cu chelnerul si poate in Turcia si cu politia. :lol:

Editat de Stifler's Mom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma uit acum la pe Nat Geo la un documentar(numit Pungaşii).

 

Am citit pe Net pe un site ca in Ungaria s-a intamplat la fel cu turisti dornici de senzatii tari cu fete minore si mici. Unii au scapat cu viata, altii ba. A fost o capcana pentru a fi jefuit strainul habarnamist cu stil de viata est_european, de limba ce sa mai spun, nici tarile vecine nu cunosc daca nu sint tot unguri :crazy:

Eu nu m-as duce departe nici cu cineva cunoscut pe Net!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma uit acum la pe Nat Geo la un documentar(numit Pungaşii). .....

 

 

Unul din criteriile de clasificare ale destinatiilor (probabil ati intalnit peste tot diverse astfel de topuri) este siguranta turistului in respectiva destinatie. Pe langa infrastructura, servicii, obiective turistice, modalitati de petrecere a timpului liber , securtatea este unul din criteriile de baza.

Din pacate chiar Romania nu sta extraordinar la acest capitol si de aceea nu prea dau turistii buzna pe meleagurile mioritice. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat, dar eu am auzit ca de exemplu Paris este catalogat ca un oras mai riscant decat Bucuresti de exemplu, dpdv al securitatii. Si daca te plimbi pe Champs Elisee ai mai multe sanse sa se lege cineva de tine cu oferte dubioase, decat daca te plimbi prin Ferentari la noi.

 

Orasele mari atrag tot felul de oameni care de care mai dereglati si care exploateaza pe cine pica in undita. Cu cat "balta" e mai mare cu atat probabilitatile cresc sa prinzi ceva in carlig.

 

Si pe la noi exista infractionalitate destula, mai ales in ce priveste anumite etnii cu care ca roman nu se poate sa nu te fi intersectat la modul pagubit.. Dar in Paris la Sacre Coeur se juca alba-neagra din 10 in 10 metri, erau negri care sareau sa te abureasca ca in jungla aproape..

 

Nu stiu ce sa zic, pana la urma cel mai sigur este locul pe care il cunosti, si educatia de acasa iti confera siguranta mai peste tot. Nu te du in locuri intunecoase, nu pleca de langa grup cu necunoscuti, supravegheaza-ti portofelul si tine geanta cat mai aproape de corp, intereseaza-te inainte cat platesti si pentru ce, intreaba daca te pierzi etc. Evita promiscuitatea.

Editat de Athmy
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat, dar eu am auzit ca de exemplu Paris este catalogat ca un oras mai riscant decat Bucuresti de exemplu, dpdv al securitatii. Si daca te plimbi pe Champs Elisee ai mai multe sanse sa se lege cineva de tine cu oferte dubioase, decat daca te plimbi prin Ferentari la noi.

 

....

 

 

Hmm, nu te contrazic, s-ar putea sa ai dreptate, dar nu stiu de ce am unele retineri la chestia asta. :-

Daca ma gandesc nu cred ca au trecut 2 luni de la incidentul cu japoneza omorata de un taximetrist la aeroport. Sigur este un caz izolat dar stii cum e, tocmai astea fac valva mai mare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum daca tot ai pomenit, taximetria in Bucuresti nu mi se pare deloc sigura, eu una evit acest mod de transport pe cat posibil. Dar si in acest sector, rechinii se recunosc dupa tarifele practicate. Si infractionalitatea in randul lor este mare, tocmai datorita securitatii scazute la care si ei cat si pasagerii sunt expusi. Aseara era o stire cum ca un taximetrist a fost omorat, aruncat intr-o fantana. Nu stiu cum e prin alte parti, dar la noi e vai de ei, si pentru ca tarifele sunt reglementate iar castigurile din ce in ce mai limitate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma uit acum la pe Nat Geo la un documentar(numit Pungaşii).

 

la poliţie nu poţi să suni, esti turist, e cam greu, nu le ştii limba şi oricum până când vine poliţia eşti deja bătut

Si da ca vine politia tot degeaba ca-s pe mana cu infractorii locali

Editat de Egipteanul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×