Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Solicitare de sfaturi de la mamici

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In materie de oboseala acumulata in primul an al copiilor, sunt patroana. :haha: Naeema, n-ai ce sa faci, obisnuieste-te cu ideea si dormi si tu cand doarme el, lasa alte preocupari si incearca sa te odihnesti cat mai mult. El mananca atat cat ii trebuie, mort de foame nu sta. Ai mei mancau unul mai repede, celuilalt ii lua o ora sa manance, manca extreeeem de incet, adormea la fel ca al tau in timp ce sugea. Pana termina el de mancat, celalalt isi facea si somnul si uite-asa.. adormea unul, se trezea celalalt. Basca, dormeau putin, unul dormea o ora si celalalt trei sferturi de ora, intre mese.

So.. curaj. Si sa speram ca e doar pe o perioada limitata.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mama care a deschis topicul adaug un articol, în engleză din păcate. Şi acolo scrie despre faptul că cei mici au un mecanism de reglare a apetitului. Citez: When babies determine the timing and duration of their feeds, they are more likely to get what they need. An arbitrary, timed-interval infant feeding schedule is less likely to meet a baby's needs.

 

http://www.parenting...g-schedule.html

Multumesc. smile.gif Inteleg perfect engleza. O sa-l citesc asta seara.

 

In materie de oboseala acumulata in primul an al copiilor, sunt patroana. haha.gif Naeema, n-ai ce sa faci, obisnuieste-te cu ideea si dormi si tu cand doarme el, lasa alte preocupari si incearca sa te odihnesti cat mai mult. El mananca atat cat ii trebuie, mort de foame nu sta. Ai mei mancau unul mai repede, celuilalt ii lua o ora sa manance, manca extreeeem de incet, adormea la fel ca al tau in timp ce sugea. Pana termina el de mancat, celalalt isi facea si somnul si uite-asa.. adormea unul, se trezea celalalt. Basca, dormeau putin, unul dormea o ora si celalalt trei sferturi de ora, intre mese.

So.. curaj. Si sa speram ca e doar pe o perioada limitata.

Probabil ca e doar o faza. Obosita nu mai sunt pentru ca noptea in general mananca bine si doarme bine, doar ziua are 1001 de gustari de lapte. laugh.gif Trebuie sa ma obisnuiesc cu faptul ca bambiliciul meu mananca incet si cu pauze de "somn" intre inghitituri.

Chestia cu dormitul cand doarme el, ziua nu prea merge. In primele 2 saptamani dupa nastere a avut al meu liber de la munca, sa ma ajute si a gatit doar el, facea curat, spala rufele, dar acum de cand s-a intors la munca nu pot chiar sa las totul vraiste ca se aduna. Incerc sa fac ce pot si cat pot, ziua cand doarme ala mic. Ma odihnesc noaptea.

 

Mi-am cumparat si un Snugli ca sa ies la primavara cu el, dar acum il folosesc prin casa cand e treaz ala mic si nu are chef sa stea in leagan sau in patut iar eu trebuie sa fac cate ceva la bucatarie. :) Ii place sa fie plimbat prin casa. Sa vezi ce rade si gangureste.

 

 

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ca vreau sa te incurajez, dar Andrei al meu, care era ala adormitul, mananca incet si acum, la 10 ani. :lol: Nimic nu s-a schimbat, ma rog de el sa termine mai repede de mancat, intotdeauna.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ca vreau sa te incurajez, dar Andrei al meu, care era ala adormitul, mananca incet si acum, la 10 ani. laugh.gif Nimic nu s-a schimbat, ma rog de el sa termine mai repede de mancat, intotdeauna.

Sa stii ca chestia asta cu mancatul incet e benefica mai tarziu. Oamenii care mananca incet, imbucaturi mici si mesteca bine, au digestie mai buna, nu mananca prea mult pana pocnesc si se satura cu o cantitate adecvata de mancare pentru ca creierului ii trebuie cam 20 de minute sa transmita mesajul ca organismul e satul. Daca mancam repede avem tendinta sa mancam mai mult pana avem senzatia ca suntem satui.

 

Ia sa va mai arat niste poze. smile.gif

Ieri i-am cumparat un baby gym si o coperta de iarna pentru scaunul de masina.

 

 

  • Upvote 10

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce adorabil este :good: ce mai, un copil foarte sanatos si fericit!!!

Si fiul meu a avut ceva asemanator ca pe poza #1 sa-l pun in carucior ca le scoateam zilnic copiii la pilmbare pentru 1 ora indiferent de ce vreme era. Plimbarea a devenit cea mai importanta activitate din viata noastra ... inca nu stia sa spuna nimic dar daca-l intrebam ce sa facem azi, imi arata usa cu doua maini :yahoo:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia sa va mai arat niste poze.

 

Deci el este eroul ! :flowers:/>/>

Ai un bebe grozav. Să-ţi trăiască şi să fie sănătos !

Va trece şi perioada asta şi c

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ii place sa fie plimbat prin casa. Sa vezi ce rade si gangureste.

 

Gata! e baiat mare deja ... vrea sa fie unde-i actiunea, nu in patut cu clopotei si jucarii de baby :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ia sa va mai arat niste poze.

Cheliuta :)

Si multa putere tie mami sa terceti frumos peste toate.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce adorabil este :good: ce mai, un copil foarte sanatos si fericit!!!

Si fiul meu a avut ceva asemanator ca pe poza #1 sa-l pun in carucior ca le scoateam zilnic copiii la pilmbare pentru 1 ora indiferent de ce vreme era. Plimbarea a devenit cea mai importanta activitate din viata noastra ... inca nu stia sa spuna nimic dar daca-l intrebam ce sa facem azi, imi arata usa cu doua maini :yahoo:

Deocamdata e inca vreme rezonabila aici. Nu a venit inca iarna grea si atunci il mai scot la cate o plimbare mica, mai mergem pe la mall ca numai in casa nu e bine si inebunesc si eu toata ziua in casa.

 

Deci el este eroul ! :flowers:

Ai un bebe grozav. Să-ţi trăiască şi să fie sănătos !

Va trece şi perioada asta şi când va fi el pregătit îşi va regla singurel programul, mărind pauzele dintre mese. Pari o mamă foarte atentă la manifestările lui, aşa că sunt sigură că îţi vei da seama rapid când e pregătit de altceva. :yes:/>/> Chiar sunt curioasă ce îţi va spune pediatrul.

Pediatrul a spus ca e o faza precum multe altele de diverse feluri ce vor veni in viitor. Mi-a recomandat sa incerc totusi daca se poate sa-l obisnuiesc cu o rutina de somn cat de cat acolo, pentru ca o sa-i prinda bine mai tarziu.

 

Cu mancarea vad ca si-a schimbat iar rutina. Mananca mai mult si nu asa des. In plus de asta de vreo cateva nopti incoace a inceput sa doarma mai mult noaptea. Intr-o seara l-a apucat somul greu pe la 9 si mancase o sticluta plina. Eu obisnuita sa se trezeasca din nou cam dupa 3-4 ore, m-am gandit ca cel tarziu la 12 noaptea se va trezi. Da de unde cand s-a trezit in sfarsit sa mai pape si m-am uitat la ceas era 4 dimineata. A dormit 7 ore. Holy shit ! :lol: Si avea chef de joaca cand s-a trezit. Gangurea si zambea cand il schimbam.

 

Cheliuta :)

Si multa putere tie mami sa terceti frumos peste toate.

Mersi. :)

 

E cheliuta pentru ca l-am ras in cap. Incepuse sa-i cada parul cu care s-a nascut dar i-a cazut funny, mai intai in fata si in crestetul capului si ramase-se par doar pe parti si la spate. Arata ca un mos batran cu chelie la mijloc. Hilar de tot. Asa ca i l-am ras pe tot ca sa-i creasca uniform. Acum i-a crescut periuta frumos. :lol:

 

 

Editat de Stifler's Mom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata e inca vreme rezonabila aici ... il mai scot la cate o plimbare, mergem pe la mall ca numai in casa nu e bine si inebunesc si eu toata ziua in casa.

 

Are nevoie sa se obisnuiasca la toate, cate putin deoadata, ca-i place si lui afara sint convinsa, noroc cu mall-urile ca asa se familiarizeaza si cu crowd-ul, luminile, galagia.

 

Cand eu aveam copiii mici nu inebuneam ca aveam foarte multa treaba prin casa, nu numai dupa copiii, insa acum toate sint bine reduse prin mecanizare si semipreparare si mamicile se si plictisesc!!! E usor de crescut copiii, eu de cate ori n-am apucat ora 5 PM tot in camasa de noapte si cu cafeau nebauta de dimineata, ca erau bolnavi copiii si cand al micu in final era pus in patut, voia ceva cea mare si tot asa cu schimbul :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×