Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Solicitare de sfaturi de la mamici

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Forumista Rebeca mentiona ca se ajuta copilul cu orice metoda sa se trezeasca si sa manince, eu aceste metode le privesc ca tortura umana

Mai ai un pic si ma reclami la Protectia copilului..:rot:

 

Daca un copil nu vrea sa se trezeasca si sa continue sa manance nu se poate forta. Daca se trezeste si mananca e evident ca mai vrea.

Corect. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu toate mamele pot sa alapteze direct de la san ...

 

Eu stiu toate astea dar atentia a cazut pe biberon, a fost prima reactie cand am vazut poza, ceea ce vad ochii mei nu controlez eu, ci creierul. Multi analizeaza imediat cu cine seamana copilul, eu asta nu prea vad pana mult mai tirziu daca seamana cu careva.

 

Mai ai un pic si ma reclami la Protectia copilului..:rot:/>

 

As putea sa presupun ca te acuzi singura!!! daca as avea chef de despicat firu-n patru!!! pentru ca din punct de vedere juridic, prea multe lamuriri despre ceva la asta se refera, insa nici acolo n-am chef de intrat, si as fi ultima persoana pe planeta care suna pe cineva cu din astea pana nu vad ceva cu ochii mei, sint prezenta nu din State sun ROmania ca stiu totul si e adevarat, jur :crazy:!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As putea sa presupun ca te acuzi singura!!! daca as avea chef de despicat firu-n patru!!! pentru ca din punct de vedere juridic, prea multe lamuriri despre ceva la asta se refera,

De la faptul ca tie ti se pare tortura umana sa trezesti un sugar sa isi continue masa, ai ajuns sa imi spui ca eu ma acuz singura- de ce anume numai tu stii. :lol:

 

Eu ti-am explicat fenomenul cat am putut de citet, cu riscul repetitiei, stiind ca esti unguroaica si poate nu intelegi exact ce zic. Iar tu imi spui acum ca prea multe lamuriri se dau atunci cand te acuzi singura. :rot: Deci da, nicio fapta buna nu ramane nepedepsita. :lol:

 

No nu-i bai! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Baietii sunt mai lenesi. Oricum o sa i se schimbe programul cand o sa aiba colici.

A avut deja colici cand a trecut de la lapte matern la lapte praf dar nu l-a tinut mult. Sper ca asta sa fi fost episodul de colici si sa nu mai aiba, ca era tare chinuit saracutul cand il durea burtica.sad.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai ai un pic si ma reclami la Protectia copilului..:rot:/>/>

 

Intrebare retorica si acuzatoare chiar in gluma sa fie scrisa. Eu n-am asemenea idei in cap

in nici o limba pe care-l cunosc, nu e felul meu de a gandi.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca s-a suparat pentru ca l-ai poreclit Stifler :lol:/>/>

 

Si acum sfaturi serioase :

 

Nu-l lasa sa isi lipeasca tetina de gura, invarte biberonul foarte incet, in asa fel incat sa nici nu il deranjezi, dar nici sa suga non stop fara oprire. Asta ajuta si la prevenirea colicilor. Mie mi-au aratat in maternitate cum sa fac, intreaba pe cineva daca nu stii cum.

Mai asteapta o luna, s-ar putea sa fie doar o faza.

Nu-l ciupi, brusca, lovi in niciun fel, chiar daca tie ti se pare ca o faci foarte incet. Daca vrei metode mai dure, incearca o data de doua ori sa nu ii dai sa manance la ora exacta, sau cand incepe el sa urle, mai lasa-l 10 minute, chiar daca iti face capul calendar, vezi daca functioneaza.

Incearca sa ii schimbi pozitia, daca il tineai in brate, pune-l pe o perna speciala pentru alaptat, dar nu-l mai tine in brate.

Cere ajutor de la cineva, sot, ruda, mama, soacra, bona,etc, sa te ajute in ritualul asta, sa te poti odihni.Copilul te simte daca esti obosita, si poate adormi si de la oboseala ta.

 

 

Astea sunt sfaturi random, din experienta mea si a altor mamici. Fiecare copil are un specific anume, nu exista o metoda standard pentru toti. S-ar putea daca venim noi cu prea multe sfaturi sau metode sa te ametim si ori sa nu mai stii ce sa faci, obosind mai tare, ori sa vrei sa pui in aplicare toate metodele, zapacind copilul. Ce este foarte foarte important este sa privesti totul in ansamblu, si sa intelegi ca e trecator, e vorba de cateva luni. Si sa te odihnesti.

Editat de Gersin
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l ciupi, brusca, lovi in niciun fel, chiar daca tie ti se pare ca o faci foarte incet.

De ciupitura am pomenit eu, dar cum ti-a trecut prin cap sa o avertizezi sa nu-l bruscheze sau sa nu-l loveasca? :stars: Crezi ca era cazul sa o avertizezi in sensul asta? :stars:

 

Well, se pare ca trebuie sa precizez draga Stifler's Mom, desi eu cred ca tu ai inteles perfect, ca atunci cand se ciupeste de nas bebele, se face cu buricele degetelor usor, nu e nimic dureros. Deci pe el nu-l doare deloc, nu plange, nu raman urme. E un gest care il sacaie doar si se trezeste. Dar te rog sa nu-l aplici. Asculta de cele cu state vechi pe forum. Intotdeauna stiu mai bine ca mine. De multe ori nu stiu de ce dreaq ma trezesc vorbind..:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu, Rebecca, nu are legatura cu ce ai spus tu, ci cu ce am vazut eu pe la moase prin maternitate, ciupeau foarte tare bebelusii de lobul urechii, ca sa ii trezeasca, sau de calcai... poate al tau se trezea repede, am vazut bebelusi ciupiti de zece ori din ce in ce mai tare ca sa se trezeasca, si tot asa. Ceea ce pentru mine este echivalent cu bruscat+lovit( durere fizica).

 

 

Ideea e ca eu una nu am putut nici macar s-o ciupesc in gluma de nicio parte a corpului, oricat mi-au explicat mie asistentele ca bebelusul nu are nu stiu ce terminatii nervoase ca sa il doara.....

Editat de Gersin
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×