Sari la conținut
Forum Roportal
Andreitad

Care aparat foto sa il aleg: Samsung WB100 sau Nikon L610

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

iti garantez ca un ISO 3200 al unui aparat cu un ISO maxim de 3200 nu se va compara cu un acelasi ISO al unui aparat cu un ISO de zeci de mii

Nu prea inteleg ce vrei sa zici.

 

Aparatele foto cu senzori mari produc mai putin zgomot decat cele cu senzor mic. La DSLR poti sa opresti NR (reducerea zgomotului) in aparat si eventual sa elimini zgomotul cu Photoshop. La point & shoot nu ai nici un control asupra NR in aparat si nici nu produc fisiere RAW pe care sa le prelucrezi in Photoshop. Ai prelucrat un RAW si un JPEG in Photoshop ? Ai vazut care e diferenta ?

 

ISO cat mai mare este o pacaleala inventata de oamenii de la marketing. Vad ca la tine a prins :o: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg ce vrei sa zici.

 

Ca sa intelegi am sa fac o comparatie: o masina cu viteza maxima de 200km/h pusa sa alerge cu viteza asta aproape ca nu va mai avea aer, pe cand un Bugatti ce poate atinge viteza de 417km/h pus sa alerge cu 200km/h se va simti de parca si-ar face doar incalzirea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Criteriile tale cred ca se potrivesc mai mult pentru aparatele DSRL - pe cand cele 2 aparate puse in discutie sunt compacte. Nici unul dintre ele nu are posibilitatea de RAW si probabil ca nici ideea de a le corecta apoi in photoshop nu a fost avuta in vedere de initiatorul topicului.

Pozele in jpg se pot corecta si cu programe mai putin complexe si doar pentru placerea fotografilor amatori si nu in scopuri profesioniste.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Criteriile tale cred ca se potrivesc mai mult pentru aparatele DSRL - pe cand cele 2 aparate puse in discutie sunt compacte. Nici unul dintre ele nu are posibilitatea de RAW si probabil ca nici ideea de a le corecta apoi in photoshop nu a fost avuta in vedere de initiatorul topicului.

Pozele in jpg se pot corecta si cu programe mai putin complexe si doar pentru placerea fotografilor amatori si nu in scopuri profesioniste.

 

Asa e, le-am spus ieri ca e posibil sa ma insel tinand cont ca experienta am dobandit-o mai mult cu ajutorul dslr-urilor, doar un aparat compact am avut, Fujifil S5600, in rest...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×