Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Citate biblice in care Iisus nu pare Iisus

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exact asta vroiam sa spun si eu.

Ai zis ca cei care sunt indemnati sa castige viata vesnica s-ar afla in ispita.

In ispita se afla cei care traiesc in patimile pacatului: mananca, beau, se distreaza etc, asa cum facea si bogatul nemilostiv. Si cand "drogul" nu mai are putere si grijile lumesti ii coplesesc se arunca de tot in bratele sinuciderii.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte curios sa vad daca apar citate din Iisus cu intelesuri mai ciudate ca sa zic asa. Subiectul este interesat, insa citatul propus de Gersin nu imi pare a se incadra in profilul topicului.Mie imi este destul de limpede intelesul si fara echivoc, suficient de iudeo-crestin.Mai pe scurt : "Eu sunt Calea ,Adevarul si Viata". Ba chiar acesta din urma este chiar mai drastic.

Alte exemple mai gaseste cineva? Sau alte pareri la citatul propus.

 

Matei 11: 28

 

Veniţi la Mine toţi cei osteniţi şi împovăraţi şi Eu vă voi odihni pe voi.

 

Este foarte folosit, l-am vazut pe frontispiciul a multe biserici. Dar mie nu-mi suna bine. Suna a sloganul unui Grim Reaper, al unui zeu al mortii mai degraba decat al unui zeu al vietii vesnice cum se presupune ca ar fi Iisus. Suna mai mult a ispita decat a promisiune.

Suna a ispita pentru un necredincios, pentru un nehotarat plin de indoieli si suspiciuni.Pentru un credincios convins suna precum o promisiune reala si fara nici o urma de indoiala, credibila.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.Mai pe scurt : "Eu sunt Calea ,Adevarul si Viata". Ba chiar acesta din urma este chiar mai drastic.

Alte exemple mai gaseste cineva? Sau alte pareri la citatul propus.

 

Tocmai ca nu este. Viata si adevarul nu inseamna odihna si pace.

 

Hai sa spunem ca are inteles metafizic, de genul dumnezeu este pacea suprema. Daca e asa, de ce ii odihneste doar pe cei osteniti?

Eu una inteleg din acest citat : nu te mai zbate, fii calm/a si lasa-te in voia mea. Un fel de echivalent al lui crede si nu cerceta. Not Gizas style.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ca nu este. Viata si adevarul nu inseamna odihna si pace.

Daca in pragul mortii sufletul se zbate si se ingrozeste, asa o sa fie si in Iad. In contradictie cata vreme sufletul are cunostinta vietii, si promisiunea ei totul devine normal.

 

Sunt foarte curios sa vad daca apar citate din Iisus cu intelesuri mai ciudate ca sa zic asa.

Conform dogmelor bisericesti sunt cateva care au primit inteles diferit, ducand la schisme:

Singurul nelamurit pe deplin este acesta : Lasati copiii sa vina la Mine ca a unora ca acestia este imparatia cerurilor.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ca nu este. Viata si adevarul nu inseamna odihna si pace.

 

Hai sa spunem ca are inteles metafizic, de genul dumnezeu este pacea suprema. Daca e asa, de ce ii odihneste doar pe cei osteniti?

Eu una inteleg din acest citat : nu te mai zbate, fii calm/a si lasa-te in voia mea. Un fel de echivalent al lui crede si nu cerceta. Not Gizas style.

 

Ba este chiar stilul lui Iisus.

Nu zice Mantuitorul sa nu ne ingrijoram pentru ziua de maine si in general pentru nimic? Nu da exemplul florilor si gazelor si animalelor care primesc din natura deci de la Divinitate conform perceptelor, tot ce au nevoie ca sa traiasca fericite si multumite? Nu zice ca Dumnezeu va avea cu atat mai mult grija de om care este cea mai iubita fiinta a Creatiei?

Acuma depinde cum intelege fiecare sa nu se ingrijoreze si sa astepte pronia .Unii inteleg asa cum trebuie, adica sa aiba un suflet usor si curat.Altii inteleg ca se pot intinde in pat sau intr-un fotoliu comod cu telecomanda in mana si sa astepte sa cada din cer colaci, carnati si euroi ,direct in poala lui.

 

 

 

Conform dogmelor bisericesti sunt cateva care au primit inteles diferit, ducand la schisme:

Singurul nelamurit pe deplin este acesta : Lasati copiii sa vina la Mine ca a unora ca acestia este imparatia cerurilor.

 

In ce fel este nelamurit? Care a fost schisma legata de acest citat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ce fel este nelamurit? Care a fost schisma legata de acest citat?

Cele care au dus la schisma sunt lamurite doar ca "ceilalti" nu le inteleg.

In cazul copiilor mici morti sub 3 ani, nimeni nu poate spune unde ajung. Biserica Catolica se pare ca a dat o hotarare acum cativa ani(de-a lor) ca vor ajunge in Rai, in Biserica Ortodoxa toata lumea se gandeste ca vor ajunge in Rai, dar nimeni nu poate argumenta, totul este doar o supozitie.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles.Vesnica poveste a credintei transformate in politica.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×