Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am cunoscut un tip care isi dorea o femeie dominanta. A obtinut-o. S-a despartit de ea pt. ca era atat de axata pe competitie incat jobul ii acapara tot timpul. A intrat intr-o relatie cu o femeie romantica. A inceput sa ii reproseze ca e rupta de realitate si ca nu il percepe asa cum este el. A pus capat relatiei (el). A intrat intr-o relatie cu o femeie banala. S-a plictisit. Dupa ce a incercat sa o faca sa devina interesanta, s-au saturat amandoi de discutii fara finalitate si relatia s-a stins de la sine. Asta, pe scurt.

 

Ce vor barbatii? Stiu ce vor? Daca nu li se ofera lupta/competitie, mai sunt interesati de femeie?

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Compatibilitate. Altfel relatiile se rezuma la sex si dureaza pana se termina iluzia ca persoana aia e cine trebuie sau pana sexul cu ea devine rutina.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Compatibilitate. Altfel relatiile se rezuma la sex si dureaza pana se termina iluzia ca persoana aia e cine trebuie sau pana sexul cu ea devine rutina.

 

 

de acord. Dar ce ai de spus despre situatia in care exista compatibilitate excelenta, fara atractie sexuala. Chiar ma intereseaza parerea ta.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Continui cu un exemplu ipotetic.

Sa zicem ca Ion si Maria se intalnesc si le place la unul de altul cum arata. Vorbesc ei un pic, Ion o ia in brate pe Maria, se saruta, mai incolo trec la sex. Apoi incep sa-si caute niste minime interese comune. Dar Ion e raver, Maria prefera rockul anilor '80. Poate initial merg ei la concerte si d-alea si d-alea, dar le sta in gat. Apoi, Maria vrea sa-si intemeieze o familie si sa-l vada pe Ion ca vrea la fel. Ion vrea sa calatoreasca si sa se simta bine, considera ca are tot timpul sa-si intemeieze si familie, deci nu face pasi in directia asta. Ion prefera motocicletele, nu e interesat de masini, Maria prefera de la Logan in sus, merge cu Ion pe motor, dar ii sta-n gat si tot spera ca dragul ei ales se va trezi si va deveni sofer. Maria vrea sa mearga la teatru si deschideri de festivaluri de film/animatie etc, Ion prefera sa mearga la bar cu baietii sau la tovarasi p-acasa. Ion se joaca pe calculator uneori, Maria se uita urat la el si se considera neglijata. Maria e rigida in materie de sex, ea nu face d-aia, nici d-aia, nici d-ailalta, Ion devine frustrat si incepe sa se simta nedorit... La un moment dat incep sa se uite urat unul la altul, iar cel ce revine primul la realitate si-si da seama ca a vrut sa faca sex cu acel corp, sperand apoi ca in el se afla si o personalitate cat mai aproape de ce-si doreste ca partener, pune capat relatiei, vazand ca n-au nicio taina unul cu altul.

 

de acord. Dar ce ai de spus despre situatia in care exista compatibilitate excelenta, fara atractie sexuala. Chiar ma intereseaza parerea ta.

Iese o amicitie care dureaza mai mult sau mai putin. Nu poti sa ai o relatie cu cineva care nu te atrage sexual. Ma refer la o relatie erotica. Poti sa incerci, dar te apuca voma, te simti violat, desi ti-ai dat acordul, si te departezi de acea persoana, desi vina nu ii apartine.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Iese o amicitie care dureaza mai mult sau mai putin. Nu poti sa ai o relatie cu cineva care nu te atrage sexual. Ma refer la o relatie erotica. Poti sa incerci, dar te apuca voma, te simti violat, desi ti-ai dat acordul, si te departezi de acea persoana, desi vina nu ii apartine.

 

 

 

Exista persoane cu care ies scantei din primele momente. Dupa cativa ani ambii se racesc iremediabil. Crezi ca exista posibilitatea ca, pretuind enorm acea compatibilitate, sa obtii atractia sexuala prin diferite artificii, iar aceasta sa dureze mult mai mult decat in cazurile in care este oferita gratis de natura?

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu li se ofera lupta/competitie, mai sunt interesati de femeie?

O minima rezistenta este necesara. Un razboi de dominatie insa devine suparator dupa o vreme si barbatul se indeparteaza. Nu pentru ca nu face fata, ci pentru ca la un anumit punct va concluziona ca este nedorit de catre femeie, altfel aceasta nu s-ar stradui atata sa fie tot timpul ca ea. La personalitati compatibile lupta asta e atat cat e necesara (ambii fug, dar ambii se si impiedica) pentru ca relatia sa nu fie o rutina plictisitoare.

 

Barbatul de care spui tu in postarea initiala probabil vrea o femeie romantica realista si cu initiativa. Adica nu o corporatista. Poate mai repede o antrenoare de fitness. O va gasi candva.

 

Exista persoane cu care ies scantei din primele momente. Dupa cativa ani ambii se racesc iremediabil. Crezi ca exista posibilitatea ca, pretuind enorm acea compatibilitate, sa obtii atractia sexuala prin diferite artificii, iar aceasta sa dureze mult mai mult decat in cazurile in care este oferita gratis de natura?

Ce obtii prin artificii e artificial, consuma timp si resurse, care nu-s inepuizabile. Dupa o perioada te saturi sa-ti bagi singur pe gat pe cineva cu care iti face placere sa vorbesti, sa bei un suc si sa joci badminton, dar nu-ti place sexual. Atunci te desparti sau inseli.

Uitandu-ma-n jur, la cei cu relatii lungi, am constatat ca la ei relatia devine deja un fel de cooperativa bazata pe intelegere(care vine din cunoastere), respect(care vine din reciprocitate), cateva placeri comune(ce fac ei impreuna si le place), siguranta(credinta ca niciunul nu pleaca nicaieri), securitate afectiva("e colo pentru mine").

In rest, indiferent de IQ, ambitie, sau orice altceva, nu te poti pune cu natura, te va bate mereu, in principiu atunci cand obosesti sa te mai lupti cu ea. Pentru ca esti o parte a naturii, deci nu te poti lupta cu tine insuti si sa si castigi.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pune cu natura, te va bate mereu, in principiu atunci cand obosesti sa te mai lupti cu ea. Pentru ca esti o parte a naturii, deci nu te poti lupta cu tine insuti si sa si castigi.

 

 

Cele mai faine batalii pe care le-am castigat. Dar in materie de dragoste/sex, am o vaga impresie ca as pierde orice as face.

 

 

Pai eu deduc din postarea ta ca una dintre pietrele de temelie ale unei relatii e atractia sexuala instinctiva. La altele se mai poate lucra, adapta, dar daca nu te atrage, nu te atrage, iar asta nu se va schimba orice ai face.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uitandu-ma-n jur, la cei cu relatii lungi, am constatat ca la ei relatia devine deja un fel de cooperativa bazata pe intelegere(care vine din cunoastere), respect(care vine din reciprocitate), cateva placeri comune(ce fac ei impreuna si le place), siguranta(credinta ca niciunul nu pleaca nicaieri), securitate afectiva("e colo pentru mine").

Thuamneee... Si ce vrei tu sa fie ? E ca si cum ai zice: Uitandu-ma la adulti, vad ca nu mai cred in Mos Craciun. Mi se pare si normal sa evolueze asa lucrurile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai faine batalii pe care le-am castigat. Dar in materie de dragoste/sex, am o vaga impresie ca as pierde orice as face.

Pai eu deduc din postarea ta ca una dintre pietrele de temelie ale unei relatii e atractia sexuala instinctiva. La altele se mai poate lucra, adapta, dar daca nu te atrage, nu te atrage, iar asta nu se va schimba orice ai face.

Deduci bine. Poti doar sa compensezi, in unele cazuri cineva care te-a trecut cu vedere poate se mai uita o data si se razgandeste.

Din fericire barbatii au o paleta foarte larga de femei care sa-i atraga sexual. Insa daca esti in afara acelei palete, e ca si cum ai fi hermafrodit pentru barbatul in cauza.

Femeile au o multitudine de motive din care stau cu barbatii - le place cum arata, le place ce tare e-n pat, le place ca e bogat, sau ca e foarte smecher in grupul lui, sau ca whatever. Barbatii au motive mai putine si mai simple. Cum arata si cum se poarta in ceea ce-i priveste.

 

Thuamneee... Si ce vrei tu sa fie ? E ca si cum ai zice: Uitandu-ma la adulti, vad ca nu mai cred in Mos Craciun. Mi se pare si normal sa evolueze asa lucrurile.

Papa-ti lapticul, mai :senile:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu deduc din postarea ta ca una dintre pietrele de temelie ale unei relatii e atractia sexuala instinctiva. La altele se mai poate lucra, adapta, dar daca nu te atrage, nu te atrage, iar asta nu se va schimba orice ai face.

Lasa-l pe SR, vorbeste si el din experienta lui, care evident ca nu e universal valabila. Avem creier pe care il putem folosi la mai multe lucruri decat pare la prima vedere. Cum ai zis si tu, ai castigat unele batalii cu natura. La fel poti castiga si in continuare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×