Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

" Tu m-ai facut sa cunosc
Lucrurile Tale adanci, misterioase.
Toate lucrurile exista prin Tine
Si nimic nu exista fara Tine.
Tu ai calauzit inima mea
Ca eu sa-mi indrept pasii fara ezitare
Pe caile virtutii
Care duc la Tine. "

(Am scris din " Cartea imnurilor " - VII = " Manuscrisele eseniene de la Marea Moarta " )

 
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Deschideti-va voi ceruri,
Lasati sa se reverse fericirea
Asupra oamenilor tristetii,
Ca ei sa-si urmeze drumul lor
In bucurie si pace.
Fie ca muntii si colinele
Sa izbucneasca in cantece catre ei
Si ca ei sa ia parte la Sfanta Sarbatoare,
Si sa manance fructul Arborelui Vietii
Care se inalta in Marea Eternitatii. " ( am scris din exceptionala carte " Evanghelia Eseniana" - Manuscrisele pierdute ale fraternitatii eseniene. )

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Discipolul, concentrat in mod profund asupra muzicii, va trebui sa se vada in ea precum albina in miere, rezultat al intregii sale munci." - Samael Aun Weor

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am reamintit acest citat si-l scriu din nou, chiar daca l-am mai scris candva si aici.

" Omul cu adevarat bun este omul care ar fi putut fi rau si n-a fost. " - Nicolae Iorga

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 " ''Degeaba le-am avea pe toate: inteligenţa, cultura, isteţimea, supracultura, doctoratele, supra doctoratele, dacă suntem răi, haini, mojici şi vulgari, proşti şi nerozi, doi bani nu facem, se duc pe apa sâmbetei şi inteligenţa, şi erudiţia, şi supradoctoratele, şi toate congresele internaţionale la care luăm parte, şi toate bursele pentru studii pe care le câştigăm prin concursuri severe. 

Nimic nu poate înlocui şi suplini niţică bunătate sufletească, niţică bunăvoinţă, toleranţă, înţelegere. Niţică susţinută bună-cuviință.

Bunătatea sufletească nu-i o virtute subtilă şi rafinată, e un atribut de bază al fiinţei omeneşti și totodată un atribut al culturii. Ştim că de-am vorbi toate limbile și toate dialectele pământului şi de-am fi capabili să clasificăm conform cu clasificarea zecimală toate volumele tipărite în toate limbile pământului, de la Gutenberg şi până astăzi, și de am fi tobă de carte și de erudiţie, și de am cunoaște întrebuinţarea tuturor termenilor specifici tuturor ştiinţelor şi tehnicilor, tot nu ne putem numi oameni culţi dacă suntem nişte pizmăreţi, nişte bădărani şi nişte răi la suflet.'' "

Nicolae Steinhardt

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

" Atat de multi, de-atat de multe ori, imi spun:
" Facem mii de lucruri spirituale dar, ne simtim goi!"

" Nu e nevoie sa-mi spui cate mii de cursuri holistice, ateliere sau maiestrii ai "invatat", sau in cate locuri sfinte ai fost, cate temple ai vizitat, de cate ori ai fost in Tibet, Machu Picchu, sau la piramidele din Egipt ori cele Mayase...sau daca ai primit "titlul" de maestru iluminat...

Nu ma interezeaza, de esti vegan, vegetarian sau carnivor.
Si nici daca ai servit ayahuasca, sau ai fumat marihuana si ai vazut un univers de culori...

Nu ma intereseaza cate nivele de reiki ai, daca faci yoga, tantra, mudre, sau daca te trezesti la
6 am pentru a medita, ori daca vezi nave extraterestre sau canalizezi fiinte de lumina, sau...sunteti mediumuri, clarvazatori, sau spuneti mantre pana simtiti ca innebuniti..

Nu ma impresioneaza daca ai trait in cercul marilor vrajitori, magi, ori chamani.
La fel cum nu ma intereseaza daca nu ai facut nimic din toate acestea si iti traiesti constiinta dormind in Matrix...

Pentru mine, important este doar:
- Cine esti, in spatele acestor lucruri pe care le faci.
- Daca ti-au servit pentru a deveni cea mai buna versiune a ta.
- Daca toate acestea le folosesti pentru A Servi.
- Daca iti dedici viata, Misiunii pe care a ales-o Sufletul Tau, inainte ca tu sa te nasti.
- Daca ai vindecat toate radacinile ancestrale ale arborelui tau genealogic.

Unicul lucru care are importanta, este Cine Esti Tu In Interior.

Aminteste-ti ca nu esti un ambalaj care trebuie umplut cu informatii exterioare.
Trebuie sa te Trezesti si sa te golesti complet de toate acestea, pentru a-ti putea re-amintiri toate partile Existentei tale si a gasi drumul de intoarcere Acasa.

Restul...e iluzie: un personaj ireal, o fatada plina de ego.

Experienta personala in acest mediu spiritual ca lucrator al Universului timp de 10 ani, m-a ajutat sa inteleg toate acestea."Ezequiel 

(Ezequiel Montiel)

Traducere: Ioana Suta

 
 
 

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Nimic in lume nu este atat de moale si de maleabil ca si apa. Cu toate acestea ea erodeaza ceea ce este dur si puternic si nimic nu o poate invinge, desi oricine o poate cuceri. Ceea ce este flexibil si maleabil cucereste ceea ce este puternic, iar ceea ce este moale invinge ceea ce este dur. Cu totii stiu asta, dar nimeni nu indrazneste sa traiasca in baza acestui lucru." 

O intelepciune din filozofia de viata a lui Lao Tse (2.500 de ani in urma, din cate-am citit eu...)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Linistea in nemiscare nu este adevarata liniste. Numai cand linistea apare in timpul miscarii se dezvaluie ritmul universului." - vers daoist

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Satul este patria Transilvaniei din vremuri imemoriale. Aici suntem acasa de la inceputul lumii; sentimentul negraitei taine de comuniune cu originile noastre cele mai nobile si ziditoare, aici putem vietui si l-am experimentat de-a lungul veacurilor cei mai vrednici dintre noi. In sat iesi din timp si istorie si intri in timpul si istoria devenite eternitate." (Ioan Alexandru: Eseu despre satul romanesc...pag. 8 Rev Tabor, nr. 11/ Cluj-Napoca, 2011)
 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×