Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Orasul insa trebuie sa fie patruns si el de duhul pamantului si al sufletului romanesc. Glasul pamantului trebuie sa fie auzit si inteles si de oraseni pentru a deveni marea lege a neamului, pe care nimeni sa nu o mai infranga si nici sa n-o nesocoteasca." - Liviu Rebreanu

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"O relatie reusita este alcatuita din doi: un „el”si o „ea”, fiecare cu un simt al identitatii bine definit. Fara a ne intelege pe noi insine, a ceea ce suntem si ne face unici, este dificil sa ne implicam intr-o relatie care sa functioneze, care sa „curga”ca de la sine. Avem nevoie de simtul identitatii pentru a putea sa comunicam partenerului nevoile si dorintele noastre. Doar dispunand de un simt puternic al identitatii putem aprecia si iubi la partener acele calitati care-l fac sa fie unic.

Cand se intalnesc doua persoane, fiecare cu o reprezentare clara a propriei individualitati, potentialul de intimitate si de angajament poate fi uluitor. Asemanarile dintre doi oameni ii pot aduce alaturi, dar diferentele dintre ei sunt cele care contribuie la dezvoltarea si misterul relatiei lor." -  Layne si Paul Cutright

 

Da, asa este sau asa ar trebui sa fie. Acolo unde este iubire adevarata este si fidelitate, incredere, respect, armonie, dragoste si fericire.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"De fi-va supărarea ta un punct în zare,
Această perspectivă mă miră și mă doare,
De fi- va supărarea ta un pumn de cuie,
Această răstignire mă moare și mă suie,
De fi-va supărarea ta pernă de pat
Pe care somnu-ți stă culcat,
De fi-va ea , așa cum pare,
O mică sau mai mare supărare,
Tu află acuma , mândra mea poveste,
Că, daca totu-i trecător , și asta este..."

 

Horatiu Malaele

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Eu nu am idei, ci obsesii. Idei poate avea oricine. Nimeni nu s-a prăbuşit din cauza ideilor." Emil Cioran

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Cuvantul " miluieste-ma " e resimtit la inceput ca implorare, rugaminte; la mijloc ca multumire si recunostinta; la sfarsit ca dragoste si comuniune." - Vasile Andru

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CREDINȚA ÎN BINE...

„ Păstraţi-vă credinţa în bine. Astfel veţi învăţa să faceţi faţă încercărilor, să lucraţi asupra lor şi să le primiţi apoi binecuvântările.

Vă veţi asemăna cu o vale adâncă străjuită de munţi; toate apele ce curg din vârf o udă, o transformă într-un teren roditor unde cresc cei mai buni pomi fructiferi.

Suferinţa îl obligă pe om să coboare în adâncurile fiinţei sale. Neavând nici o altă ieşire, el este obligat să facă apel la puterile sufletului şi ale spiritului; şi atunci când reuşeşte, în loc să facă auzite gemete şi strigăte de revoltă, el va emana un parfum îmbietor.”

OMRAAM MIKHAEL AIVANHOV -

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbele frumoase nu sunt adevarate, iar vorbele adevarate nu sunt frumoase.  Nu stiu cine-i autorul, am auzit-o azi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" „Sunt multe pietre pe jos, dar foarte puține dintre ele sunt diamante. În mod similar, adevărurile spirituale nu sunt ușor de găsit printre opiniile umane confuze.
Grația divină este ca și cel mai prețios dintre acele diamante rare. Este acolo pentru a fi găsită de cei care caută în mod atent, dar pentru a o găsi trebuie să facem mai mult decât să aruncăm o privire prin câteva cărți sau să participăm la câteva lecții. Grația nu poate fi găsită acolo unde oamenii numai cred că este. Aceasta trebuie căutată în felul potrivit, în locul potrivit și cu spiritul potrivit.
Spiritul potrivit este ipostaza de iubire necondiționată pentru Dumnezeu. Locul potrivit este sinele tău. Felul potrivit este în liniștea meditației profunde. 
Pentru a-L găsi pe Dumnezeu trebuie să fii acordat în felurile Lui.” "


(Paramhansa Yogananda, „Esența realizării Sinelui”, Pro Editură și Tipografie, 2007)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×