Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As dori ca cititorii nostri [aici ma refer la, desigur, 95% din cei ce activeaza pe forum :tease: ] sa scrie cate un citat dintr-o carte/ a unui autor preferat pe zi A nu se confunda cu proverbul zilei. Ar fi frumos sa scriem si cartea si autorul daca se da citatul dintr-o carte.

 

O sa incep eu:

Iubirea e nesatioasa, de un egoism salbatic, vrea să-i sacrifici tot fara sa-i ceri nimic

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scriu acest citat(desi cred ca l-am mai scris (mai demult) pe undeva sau am avut in intentie acest lucru- nu mai stiu) din intelepciunea lui Lao Zi :

 

" Aici jos sub cer, nimic nu este mai suplu si mai slab decat apa. Dar pentru a purta (sfarama, strapunge) durul (tarele, solidul) si puternicul, nimic nu o depaseste. Si nimic nu ar putea s-o inlocuiasca. Slabiciunea are castig in fata fortei, supletea are castig in fata duritatii. Toate acestea o lume intreaga le stie, dar nimeni nu se conformeaza acestui adevar (nu il poate infaptui)".

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Mi-am căutat şi eu, ca toţi oamenii slabi, prieteni.Mi-am descoperit şi eu sufletul cerşind m

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul este un fluture rămas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fericire... te-am recunoscut după pasul cu care te

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×