Sari la conținut
Forum Roportal
bladecris

De ce ii ranim pe cei dragi?

Evaluează acest topic

Iubire  

17 membri au votat

  1. 1. Iubire egoista sau altruista?

    • Imi place sa iubesc
    • Imi place sa fiu iubit(a)
    • Ambele variante


Postări Recomandate

Aceasta intrebare: "De ce ii ranim pe cei dragi?" ar trebui sa ne-o adresam mai des pentru ca din raspunsul dat vom invata sa nu mai repetam greselile anterioare si ne putem immbunatati relatiile cu cei dragi (familie, prieteni, iubit/ iubita).

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ii ranim pe cei dragi pentru ca restului lumii i se flescane sau ii trece repede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o intrebare buna, din punctul meu de vedere. De multe ori o facem inconstient.

Sunt sigur ca exista persoane care stiu raspunsul la aceasta intrebare si o pot trata serios.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subconstient, avem nevoie de reconfirmarea ca in cele mai naspa momente ale noastre, nu vom fi judecati la rece ca niste straini si mai mult - nu vom fi aruncati la gunoi.

Lipsa increderii in noi, induce aceasta nevoie.

 

Plus ca nu suntem nici pe departe perfecti, insa nu cu toti ne permitem sa fim noi insine, si in momentele bune..si in momentele naspa.

Relatiile cu cei din jur ne contrang sa fim cat mai meticulosi si cat mai diplomati - asemenea cum un costum nu e neaparat comod, dar iti face viata mai usoara intr-o societate care pune atat de mult accent pe eticheta si aparenta.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta intrebare: "De ce ii ranim pe cei dragi?" ar trebui sa ne-o adresam mai des pentru ca din raspunsul dat vom invata sa nu mai repetam greselile anterioare si ne putem immbunatati relatiile cu cei dragi (familie, prieteni, iubit/ iubita).

 

 

Nu e absolut nimic de invatat!!! Poti jigni pe cineva ca vrei sau ca sa-i arati autoritate sau sa-ti aperi complexele de inferioritate!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta intrebare: "De ce ii ranim pe cei dragi?" ar trebui sa ne-o adresam mai des pentru ca din raspunsul dat vom invata sa nu mai repetam greselile anterioare si ne putem immbunatati relatiile cu cei dragi (familie, prieteni, iubit/ iubita).

Nu uita, întrebarea ai pus-o la rubrica filosofie nu în cadrul unei chermeze !

 

Daca ai pus întrebarea, ar fi trebuit sa dai si un raspuns din punctul tau de vedere, acompaniat eventual de un exemplu fictif; pentru a stimula mai bine dezbatera.

 

La aceasta întrebare în sens unic, îi lipseste o alta întrebare:

 

1. De ce ii ranim pe cei dragi ?

2. De ce, cei dragi ne ranesc ?

 

Ramâne de descoperit daca banii ne sunt mai dragi decît cei dragi, sau mai bine spus; cum interactioneaza interesele materiale si erotice (banii si sexul) între dragul si draga sau alti dragi, mai mult sau mai putin apropiati.

 

Cu cei ce nu ne sunt dragi; îi ranim noi sau ne ranesc ei.

 

Iata cum se pun în valoare diferite piste de discutie...pentru a nu-si pierde timpul de o maniera inutila ! :friends:

Editat de GeoFiloRo
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu intotdeauna a rani este o greseala, uneori ii ranim pentru ca asa trebuie, ne ranesc pentru ca doar asa pricepem, ii ranim pentru ca le pasa, ne ranesc ca sa ne pese ,altfel nu am mai fi dragi..am fi doar raniti in orgoliu, nervosi...sau indiferenti...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...,altfel nu am mai fi dragi..am fi doar raniti in orgoliu, nervosi...sau indiferenti...

 

Salvie, ai introdus un element foarte important în discutie; raniti in orgoliu.

 

Ar trebui ca initiatorul-toarea topicului bladecris sa vina cu precizari.

La ce fel de ranire ai facut referinta ?

-la o ranire în orgoliu,

-la o paruiala între doua femei,

-la o urecheala parinteasca,

-la una sau mai multe insulte între frati,

-la un copil care îsi insulta parintii,...

 

...sau la care alta ranire ? :ermm:

Editat de GeoFiloRo
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×