Sari la conținut
Forum Roportal
hans

Moralitate biblica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu conteaza ca sunt cele din Biblie sau nu. Poate eu ca persoana nu consider ca reperele din Biblie sunt destul de potrivite pentru mine. Si mi-am insusit propriile mele repere de-a lungul vietii, pe care le consider de necombatut si de necontestat. Asta inseamna ca sunt o persoana imorala?!

Din punctul TAU de vedere, NU, nu poti fi catalogata ca imorala. Asta daca respecti reperele pe care ti le-ai insusit!

 

Insa, daca recunosti ca ''reperele'' pe care le-a dat Dumnezeu prin Biblie NU sunt potrivite pentru tine, si deci NU le respecti, EXISTA EVIDENT posibilitatea ca Dumnezeu sa-ti spuna intr-o zi:''..niciodata nu te-am cunoscut...''.Si asta chiar daca tu te consideri o persoana MORALA!

 

In concluzie, noi NE PUTEM CONSIDERA super MORALI, DAR Dumnezeu poate sa NU RECUNOASCA acest lucru, deoarece standardul de moralitate al lui Dumnezeu este DIFERIT de cel pe care-l RECUNOASTE lumea in general. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In concluzie, noi NE PUTEM CONSIDERA super MORALI, DAR Dumnezeu poate sa NU RECUNOASCA acest lucru, deoarece standardul de moralitate al lui Dumnezeu este DIFERIT de cel pe care-l RECUNOASTE lumea in general. :crazy:

Eu cred ca niciodata nu suntem morali.

Noi vedem intotdeauna lucrurile bune doar de partea noastra (la fel ca si dreptatea).

Nimeni nu stie ce e moral pt Dzeu. :) , s-a intors cineva de acolo? Daca da,atunci sa ne zica si noua :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca niciodata nu suntem morali.

Noi vedem intotdeauna lucrurile bune doar de partea noastra (la fel ca si dreptatea).

Cu acest raspuns al tau, sunt perfect de acord.La fel gandesc si eu.De fapt moralitatea cred ca incepe cu acest lucru: sa-ti vezi neputinta de a ajunge la moralitatea desavarsita!

 

Nimeni nu stie ce e moral pt Dzeu. :) , s-a intors cineva de acolo? Daca da,atunci sa ne zica si noua :crazy:

Aici as putea sa te contrazic putin, daca-mi permiti. Moralitatea, asa cum o vede Dumnezeu Creatorul oamenilor de pe acest pamant, este prezenta in Biblie. Trebuie doar sa citim acolo si sa credem asta.

Daca noi nu putem ajunge le Dumnezeu, atunci vine El spre noi:cu Biblia, cu Isus, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici as putea sa te contrazic putin, daca-mi permiti. Moralitatea, asa cum o vede Dumnezeu Creatorul oamenilor de pe acest pamant, este prezenta in Biblie. Trebuie doar sa citim acolo si sa credem asta.

Daca noi nu putem ajunge le Dumnezeu, atunci vine El spre noi:cu Biblia, cu Isus, etc.

Normal ca ma poti contrazice, fiecare avem pareri proprii :)

Prefer sa intru in Biserica cand nu e nimeni, ma rog pt familie, nu imi place aglomeratia de duminica si nici cei care se duc acolo doar pt faptul de a face "prezenta" in Casa Domnului.

Iarasi.... sunt mii de oameni care au citit Biblia (nu o data ci poate de mai multe ori), dar nu pun nimic in practica. Asa de dragul de a face lectura mai bine citim reviste :crazy:

Stim cu totii ce ar fi moral, dar cum suntem alcatuiti din 2 parti (minte si suflet), nu putem pune nimic in practica :ok:

Cred ca cel mai bine ar fi sa ne inregistram in timpul zilei si seara sa ne ascultam, s-ar putea sa ne ingrozim :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Normal ca ma poti contrazice, fiecare avem pareri proprii :)

Prefer sa intru in Biserica cand nu e nimeni, ma rog pt familie, nu imi place aglomeratia de duminica si nici cei care se duc acolo doar pt faptul de a face "prezenta" in Casa Domnului.

Iarasi.... sunt mii de oameni care au citit Biblia (nu o data ci poate de mai multe ori), dar nu pun nimic in practica. Asa de dragul de a face lectura mai bine citim reviste :crazy:

Stim cu totii ce ar fi moral, dar cum suntem alcatuiti din 2 parti (minte si suflet), nu putem pune nimic in practica :ok:

Cred ca cel mai bine ar fi sa ne inregistram in timpul zilei si seara sa ne ascultam, s-ar putea sa ne ingrozim :o:

De acord.Dumnezeu nu se uita la omul din afara, care poate fi un robotel BINE programat, ci se uita la ceea ce este in interiorul lui, in inima lui. Si acela este omul placut Lui, cel SINCER, pentru care face orice ca sa-l aduca la El chiar daca se afla pe un drum gresit d.p. Lui d.v.

Si chiar atunci cand dam gres, Dumnezeu se uita INTAI la inima noastra care poate spune multe!

 

Cred ca cel mai bine ar fi sa ne inregistram in timpul zilei si seara sa ne ascultam, s-ar putea sa ne ingrozim :cry:

Asa este. Insa ca sa ne ingrozim este nevoie sa recunoastem ca ceea ce am facut este cu adevarat groaznic. Si asta cere si Dumnezeu de la om: SA RECUNOASCA.De aceea a tinut ''in viata'' Biblia pana acum, desi au fost multe incercari de a o distruge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De acord.Dumnezeu nu se uita la omul din afara, care poate fi un robotel BINE programat, ci se uita la ceea ce este in interiorul lui, in inima lui. Si acela este omul placut Lui, cel SINCER, pentru care face orice ca sa-l aduca la El chiar daca se afla pe un drum gresit d.p. Lui d.v.

Si chiar atunci cand dam gres, Dumnezeu se uita INTAI la inima noastra care poate spune multe!

Asa este. Insa ca sa ne ingrozim este nevoie sa recunoastem ca ceea ce am facut este cu adevarat groaznic. Si asta cere si Dumnezeu de la om: SA RECUNOASCA.De aceea a tinut ''in viata'' Biblia pana acum, desi au fost multe incercari de a o distruge.

Sper sa mai citeasca si altii comentariile noastre, ca stiu cativa pe aici care se tot lauda ca au citit Biblia :crazy:

(ramane intre noi) psssssss :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca niciodata nu suntem morali.

Noi vedem intotdeauna lucrurile bune doar de partea noastra (la fel ca si dreptatea).

Nimeni nu stie ce e moral pt Dzeu. :) , s-a intors cineva de acolo? Daca da,atunci sa ne zica si noua :crazy:

Pai nu s-a intors nimeni deacolo ,insa a venit cineva deacolo: Numele lui este Isus Cristos!

Daca iei Scriptura si-o citesti,sigur vei afla ce-i moral si ce nu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu s-a intors nimeni deacolo ,insa a venit cineva deacolo: Numele lui este Isus Cristos!

Daca iei Scriptura si-o citesti,sigur vei afla ce-i moral si ce nu!

Stim cu totii ce e moral, dar pana la a face ......e distanta lungaaaaaaa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe scurt, cum iti imaginezi tu un astfel de om? Ce face? Ce crede? Cum se comporta?

Corect, exista si ALTE surse din care poti defini moralitatea, dpdv omenesc. Dar moralitatea dpdv al lui Dumnezeu, NU se poate defini decat de Legea lui Dumnezeu, care este prezentata in Biblie.

omul creat de Dumnezeu, vorba aia, cu mana Lui... la restul intrebarilor raspunzi tu.

-----------

geneza - cap 3

22.Si a zis Domnul Dumnezeu: "Iata Adam s-a facut ca unul dintre Noi, cunoscand binele si raul. Si acum nu cumva sa-si intinda mana si sa ia roade din pomul vietii, sa manance si sa traiasca in veci!..."

-----------

 

scrie undeva ca Dumnezeu, ca pedeapsa pentru nesupunere, i-a tampit pe Adam si pe Eva la loc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stim cu totii ce e moral, dar pana la a face ......e distanta lungaaaaaaa

Oricum moralitatea nu este tocmai relevanta pentru ca se schimba constant.

 

scrie undeva ca Dumnezeu, ca pedeapsa pentru nesupunere, i-a tampit pe Adam si pe Eva la loc?

Nu, dar nu m-ar mira prea tare... prea vad in jurul meu ceea ce ar putea fi intepretat ca rezultatele unei asemenea actiuni. :ok: :crazy: Doar inteligenta se transmite genetic, nu? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×