Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

ce-ai face daca vor sa te ia cu ei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mergi pe un cimp superb, nu este nimeni linga tine. Doresti sa faci fotografii. Peisajul din jur este extraordinar. Te opresti sa fotografiezi un superb mal de argila incarcat cu smocuri de vegetatie...Abia astepti sa vezi ce vor zice ceilalti de pozele care le faci. Descoperi ca te-ai cam ratacit, dar nu conteaza, n-ai mers mult si Soarele este vizibil...La un moment dat, te trezesti in fata unor oameni, care seamana bine cu noi, dar ceva nu e in regula: se uita la tine lung, vorbesc limba ta, dar intr-un mod cu totul ciudat. Abia apoi, observi un detaliu de "ti se taie genunchii": undeva, la vreo 150 m. , vezi o nava ciudata, neindoielnic ceva ce nu ai mai vazut, ceva straniu. E clar: nu sunt de aici. Incerci sa intri in vorba cu ei. Culmea, reusesti mai bine decit te astepti. Mai mult decit atit, iti vor propune sa pleci cu ei pe o planeta in afara sistemului solar, unde poti trai 300 de ani, unde mai sunt paminteni, ca si ei, sau chiar mult mai mult, sa vezi peisaje cum n-ai mai vazut, sa vezi specii care nici nu ti le-ai putea imagina, sa cunosti alt fel de viata din toate punctele de vedere. In afara de asta, plecind vei scapa de datorii, de ziare, de bloc, de praf, de viata cotidiana de aici. Dar drumul este lung. Ei au avut noroc, sansa lor de a veni aici este unica la o perioada de timp atit de mare incit pot veni doar o data in viata. Daca pleci cu ei, trebuie s-o faci ACUM, drumul dureaza cam 8 ani, trebuie sa pleci doar cu ce ai pe tine. Fara ramas bun de la nimeni. Pentru ceilalti vei disparea pur si simplu fara urma. Definitiv. Ai pleca sa cunosti Universul lasind totul balta aici? poate merita, nu are oricine sansa asta, si mai mult ca sigur a doua sansa n-o voi avea... Oricum, acolo poti trai peste 300 de ani terestri, in timp ce aici poate cu greu ai atinge 80...Dar cum sa-ti lasi prietenii? dar serviciul? Parintii vor plinge dupa tine, vor crede ca ai patit ceva rau si te vor cauta tot restul vietii. Alegi noul, aventura absoluta (drumul presupune riscuri!!!! ) sau esti o persoana sentimentala si vei fugi de ozenauti cit vei vedea cu ochii? cine stie, poate nici nu sint oameni...sa zicem ca ai 10 minute sa te hotarasti...ce ai face?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, Victor , imi place ca ai o imaginatie bogata , cu idei cel putin interesante :ok: Daca as fi in situatia descrisa de tine ? As sta de vorba cu ei , cate minute e posibil ; avand aparatul foto la mine as face cat mai multe fotografii (eventual si video, se poate? ) . Iar atunci nu as mai pleca de pe Pamant - as deveni automat cel mai celebru jurnalist din lume - primul care a dovedit ca exista viata si pe alte planete ! :) :crazy:

 

Sau scurtand raspunsul fara inflorituri amuzante as raspunde sec... NU. Nu as pleca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu as pleca. Nu as lasa pentru nimic in lume ceea ce am aici. Chiar daca nu am nimic, tot nu as pleca. Nu m-ar lasa sufletul sa plec..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hai....chiar nu aveti spirit de aventura? :ok:

drept sa spun ...poate nici eu nu as pleca daca nu as avea certitudinea ca pot sa ma intorc....

si nici nu cred ca ozn-istii aia mai stau sa intrebe daca vrei sau nu sa vii cu ei...lol....asa mai bine ar face o preselectie in genul "alege asia: :crazy:

hm....chiar m-ati pus pe ganduri...noroc ca nu-s extraterestrii lanaga mine :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hehe, Victor , imi place ca ai o imaginatie bogata , cu idei cel putin interesante :ok: Daca as fi in situatia descrisa de tine ? As sta de vorba cu ei , cate minute e posibil ; avand aparatul foto la mine as face cat mai multe fotografii (eventual si video, se poate? ) . Iar atunci nu as mai pleca de pe Pamant - as deveni automat cel mai celebru jurnalist din lume - primul care a dovedit ca exista viata si pe alte planete ! :) :crazy:

 

Sau scurtand raspunsul fara inflorituri amuzante as raspunde sec... NU. Nu as pleca.

ma indoiesc ca te-ar crede cineva...ai fi surprins de faptul ca multa, foarte multa lume ti-ar divedi TIE ca tocmai ai facut o farsa, eventual te-ai trezi ca te situezi pe locul nu stiu care in top-ul farsorilor...Eventual dupa ce faza devine arhicunoscuta, vei cistiga facind reclama ca camera digitala (........), spunind" am folosit (..........) . "Secretul" il vei sti doar tu, iar fata de altii te vei pomeni recunoscind ca ai facut de fapt o farsa, nu de alta, dar e mai bine, altfel poti fi tratat cu ostilitate pina si de familie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca nu as pleca..depinde in ce stare de spirit sunt atunc...daca sunt intr-un moment in care cred ca nu am nimic de pierdut banuiesc ca am sa regret mai tarziu ca am plecat..dar cine stie..pana nu esti pus fata in fata cu situatia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici eu nu as pleca. Nu as lasa pentru nimic in lume ceea ce am aici. Chiar daca nu am nimic, tot nu as pleca. Nu m-ar lasa sufletul sa plec..

Chiar de asta am postat o situatie extrema pentru a observa cum omul nu este decit o parte dintr-un context, plecarea unui om din mediul lui este ca si cind ai scoate un cuvint dintr-o fraza si l-ai pune intr-o fraza diferita, unde el (cuvintul adica) trebuie sa-si creeze celalalte cuvinte pentru a se integra in fraza. Dar in final cred ca este chiar mai greu pentru ca de fapt oamenii au sentimente, medii in care s-au obisnuit sa vietuiasca. Cred ca daca ai pleca undeva de exemplu la New York si sa ai ocazia sa pleci la "totul gata" ar fi mai usor doar din cauza suportului psihologic, ideea ca la o adica te poti intoarce ajut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincera sa fiu Victor, nici la N.Y. nu as pleca. Adica, nu m-as muta. Aici vreau sa raman. Si da, ai dreptate. Aici este mediul meu, casa mea, viata mea, amintirile mele, bucuriile si tristetile mele. Si nu as pleca, nu pentru ca nu as fii in stare sa ma adaptez. Ci pentru ca daca as pleca, ar fi ca si cum as pierde o parte importanta din mine. De parca nu as mai fi eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eh!!eu as pleca!! :cheer:

bineinteles,ca aslasa multe amintiri,si multe persoane iubite in urma!Dar,nu as rata asa o ocazie!!de a ajunge acolo,unde inca nu s'a reusit sa se ajunga!sa descopar ceva total nou mie!cu..spenta sa nu fie niste extraterestri maniaci,care sa ma disece,si sa faca experimente pe mine :spiteful:

Si..daca as putea,v'as trimite si niste vederi :o:

deci,Da,raspunsul este Da!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×