Sari la conținut
Forum Roportal
xxx_c

Situatie grea spre disperata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua, am 33 de ani si va cer aici ajutorul pentru ca ma framant pe interior si nu stiu cum sa ies cu bine din asta.

Am fost casatorit si am divortat acum 4 ani aproape, de atunci imi caut iarasi jumatatea si nu par sa am succes deloc.Am avut multe relatii in acest rastimp si aproape in fiecare am coborat stafeta destul de jos, cu alte cuvinte am luat si eu ce mi-a picat la mana, fara sa fac nici cea mai mica selectie, doar ca sa nu fiu singur.

Ultima mea relatie m-a terminat psihic, m-am indragostit de o fata mai tanara de 21 de ani modesta de la tara cu care voiam sa intemeiez o familie. Era clar ca nu era pentru mine, fiind inculta, cu 10 clase, fara stil vestimentar, fara vocabular, o fata foarte modesta din toate punctele de vedere. Multi mi-au spus aceste lucruri pe care le vedeam si eu, dar am continuat din teama de singuratate si crezand ca lucrurile vor iesi bine pana la urma. Crezand ca o voi putea aduce la o anumita linie de plutire si de normalitate. Crezand ca am un diamant care trebuie doar slefuit. Dar nu a fost tocmai asa. Ea voia sa ne mutam la mine, dar eu nu am fost de acord, nevrand sa ma grabesc. Asta a determinat-o sa se indeparteze de mine si sa ma insele. Am aflat-o si am iertat-o fiind doar un flirt. Apoi s-a repetat de doua ori, ea motivand ca a incercat sa ma uite si s-a combinat cu altii, dar nu ma poate uita si a revenit la mine de fiecare data pentru ca ma iubeste.

Acum, cand s-a mai intamplat odata am pus capac la tot si am terminat relatia.

Stiu ca sunt jalnic si ca nu am actionat in nici un caz conform varstei mele, dar fac asta din cauza fricii de singuratate. Acum ma vrea inapoi si ma suna, dar nu mai vreau eu, mai bine singur.

Oare chiar sunt sortit sa raman singur? SUnt foarte deprimat acum si am impresia ca nu ma mai place nici o femeie, nici nu mai am prieteni pentru ca m-am indepartat de ei odata cu ultima relatie.

Editat de Anonim_c
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Destul de incurcata situatia. Din cate inteleg eu voi nu ati locuit impreuna ca un cuplu pentru ca nu ai vrut ca ea sa vina la tine si probabil ca ea nu avea casa. Daca nu am inteles bine lamureste-ma.

E important acest aspect pentru ca un om il cunosti mai bine atunci cand imparti timpul/ spatiul/ grijile/ bucuriile/ chiar si cheltuielile (stiu ca suna "materialist" dar un cuplu presupune si asa ceva! :huh: ) etc cu el/ea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frate, las-o pe tarancuta. Cauta-ti si tu prietenii mai vechi, incepe sa iesi cu ei la un biliard, la un film, la un bar etc. In mod sigur in cateva luni ai sa cunosti si alte tipe, asa ca o sa re-intri in circuit. Stiu ca ti-e teama sa fii singur, dar pana gasesti ceva mai de soi trebuie sa aplici regula veche: rabdare si manuela.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, am 33 de ani si va cer aici ajutorul pentru ca ma framant pe interior si nu stiu cum sa ies cu bine din asta.

Am fost casatorit si am divortat acum 4 ani aproape, de atunci imi caut iarasi jumatatea si nu par sa am succes deloc.Am avut multe relatii in acest rastimp si aproape in fiecare am coborat stafeta destul de jos, cu alte cuvinte am luat si eu ce mi-a picat la mana, fara sa fac nici cea mai mica selectie, doar ca sa nu fiu singur.

Ultima mea relatie m-a terminat psihic, m-am indragostit de o fata mai tanara de 21 de ani modesta de la tara cu care voiam sa intemeiez o familie. Era clar ca nu era pentru mine, fiind inculta, cu 10 clase, fara stil vestimentar, fara vocabular, o fata foarte modesta din toate punctele de vedere. Multi mi-au spus aceste lucruri pe care le vedeam si eu, dar am continuat din teama de singuratate si crezand ca lucrurile vor iesi bine pana la urma. Crezand ca o voi putea aduce la o anumita linie de plutire si de normalitate. Crezand ca am un diamant care trebuie doar slefuit. Dar nu a fost tocmai asa. Ea voia sa ne mutam la mine, dar eu nu am fost de acord, nevrand sa ma grabesc. Asta a determinat-o sa se indeparteze de mine si sa ma insele. Am aflat-o si am iertat-o fiind doar un flirt. Apoi s-a repetat de doua ori, ea motivand ca a incercat sa ma uite si s-a combinat cu altii, dar nu ma poate uita si a revenit la mine de fiecare data pentru ca ma iubeste.

Acum, cand s-a mai intamplat odata am pus capac la tot si am terminat relatia.

Stiu ca sunt jalnic si ca nu am actionat in nici un caz conform varstei mele, dar fac asta din cauza fricii de singuratate. Acum ma vrea inapoi si ma suna, dar nu mai vreau eu, mai bine singur.

Oare chiar sunt sortit sa raman singur? SUnt foarte deprimat acum si am impresia ca nu ma mai place nici o femeie, nici nu mai am prieteni pentru ca m-am indepartat de ei odata cu ultima relatie.

 

 

fa o placinta cu mere.

 

16hn6dd.jpg

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, am 33 de ani si va cer aici ajutorul.

 

Oare chiar sunt sortit sa raman singur? SUnt foarte deprimat acum si am impresia ca nu ma mai place nici o femeie, nici nu mai am prieteni pentru ca m-am indepartat de ei odata cu ultima relatie.

Tu ai un psihic

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Oare chiar sunt sortit sa raman singur?

 

Daca vei continua sa gandesti/simti/functionezi pe pattern-ul de acum, da, vei ramane singur.

 

 

Sau, vei avea o relatie in care, vei experimenta notiunea de "singuratate in 2".

 

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, am 33 de ani

doar ca sa nu fiu singur.

din teama de singuratate

din cauza fricii de singuratate.

Oare chiar sunt sortit sa raman singur?

 

Nu inteleg cum un barbat de 33 de ani este atat de ingrozit de singuratate incat este capabil sa faca asemenea compromisuri. De ce ti-e atat de teama de singuratate la varsta asta? Se spune ca de ce ti-e frica, nu scapi. Asadar ar fi bine sa poftesti pentru o perioada singuratatea in viata ta, sa petreceti impreuna catva timp si sa o rogi sa iti ramana alaturi pana nu-ti mai este teama de ea. Nu ai 75 de ani sa fii ingrozit ca te vei trezi intr-o dimineata incapabil sa te ridici din pat si nu are cine sa-ti fiarba un ceai. Dupa ce te vei vindeca de aceasta frica, ai sa vezi ca multe se vor rezolva de la sine in viata ta.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Domnul meu, teama ta de singuratate si abandon vine dintr-o zona a mintii tale (cale neuronala, stare a eului, fixatie etc.) care s-a format in copilarie sub diverse influente (cel mai adesea relatia cu parintii sau persoanele semnificante), traumatice mai ales, si care, din ceea ce descrii, pare sa detina o functie executiva in comportamentul tau. Plus ca functioneaza ca un filtru in selectarea actiunilor si procesarea informatiilor din contactul cu lumea exterioara (realitate). Nu stiu cum a fost copilaria ta, relatia cu parintii, daca pana la momentul divortului ai functionat altfel, daca despartirea de sotie ti-a reactivat teama de abandon etc. Dar ai putea medita asupra acestor lucruri. Poate ai sa descoperi lucruri interesante, si de ce nu, restructurante.

Apropos, varsta biologica nu este o garantie in privinta maturitatii psihologice. Dar poti incerca sa functionezi ca un adult, adaptat realitatii.

Numai bine!

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vei continua sa gandesti/simti/functionezi pe pattern-ul de acum, da, vei ramane singur.

 

 

Sau, vei avea o relatie in care, vei experimenta notiunea de "singuratate in 2".

 

Pai cam asa ar merge descrisa si relatia lui din ultima vreme - ba ne despartim, ba suntm impreuna , ba iar ne despartim etc - tot un fel de singuratate in doi ar fi caci nu reusesc sa se gaseasca unul pe celalalt.

Editat de Indigo 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×