Sari la conținut
Forum Roportal
Badaboom

spirit civic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca ati avea cunostinta ca o anumita firma/niste oameni fac evaziune fiscala (nu din aia de categoria grea, ci o gainarie: pur si simplu vand fara factura, drept urmare nu platesc impozit la stat, toate incasarile intrand in buzunarul lor), ati sesiza Garda Financiara ca sa mearga in control?

 

Cum este perceputa o astfel de actiune la noi? Se considera ca "le faci rau oamenilor alora" si ca oricum nu merita sa dai nimic la stat? Sau poate unii dintre voi considera ca e corect sa fie controlati dar n-ar vrea sa fie ei cei ce "ii dau in gat". Va puneti problema ca din cauza oamenilor ca astia (foarte multi!) mediul de afaceri in romania este virusat si un om cinstit (puteti fi chiar voi, sau un prieten, o ruda, poate chiar copilul vostru) nu va putea sa supravietuiasca niciodata in acest mediu, daca ar vrea sa-si deschida o mica afacere pe cont propriu? Daca v-ati vedea copilul zbatandu-se sa supravietuiasca intr-un astfel de mediu, fiind cinstit (pentru ca asa l-ati invatat) dar fiind practic ingropat ce cei care fac evaziune, l-ati sfatui sa renunte la cinste?

 

Astept si punctele de vedere ale celor plecati din tara (stiu ca sunt cativa pe forum), pentru ca stiu totusi ca in afara (in special in State) sunt incurajati si ajutati cei care vor sa deschida o mica afacere si sa functioneze in mod cinstit.

Editat de Badaboom
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astept si punctele de vedere ale celor plecati din tara (stiu ca sunt cativa pe forum), pentru ca stiu totusi ca in afara (in special in State) sunt incurajati si ajutati cei care vor sa deschida o mica afacere si sa functioneze in mod cinstit.

Functioneaza in mod cinstit, fiindca, intr-o tara cu o economie dezvoltata, unde exista si putere de cumparare, posibilitatea de-a intra pe piata pe baza de oferta si implicit, chiar siguranta zilei de maine, fara batai de cap... de asemenea, mai exista si loc de cinste. Asa cred eu, nimic mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ati avea cunostinta ca o anumita firma/niste oameni fac evaziune fiscala (nu din aia de categoria grea, ci o gainarie: pur si simplu vand fara factura, drept urmare nu platesc impozit la stat, toate incasarile intrand in buzunarul lor), ati sesiza Garda Financiara ca sa mearga in control?

 

 

 

Da, doar daca ar fi un concurent direct pe aceeasi piata, cat timp eu sunt un om cinstit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, doar daca ar fi un concurent direct pe aceeasi piata, cat timp eu sunt un om cinstit.

 

In acest caz, motivatia nu ar fi invidia, mai degraba decat spiritul civic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spirit civic !? Hmm, cred ca stam cam slab la "materia" asta.

Despre spirit civic poti sa vorbesti in orice domeniu, de la cel financiar la cel social sau cultural sau tehnic etc. Cred ca ne lipseste constrangerea de a avea spirit civic pentru ca altfel nu-mi explic cum de putem fi atat de delasatori. De ce acel "merge si asa" este atat de raspandit si oamenilor nu le mai pasa de cei din jur.

Djuvara spunea la un moment dat ca romanii vor avea nevoie de 2 generatii pentru a-si recupera spiritul civic. 8)

De fapt este unul din aspectele spinoase ale societatii actuale.

Ca sa ma refer strict la cazul prezentat cu acea firma care face evaziune fiscala - mai rar in ultima vreme firmele nu dau factura fiscala daca soliciti. Ma refer la produsele cu valoare mare. Daca e vorba de o bricheta e de ajuns si bonul fiscal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu as sesiza, este treaba statului sa legifereze si sa se asigure ca se aplica legea. Unde mai pui ca multe firme care recurg la astfel de practici sunt oricum cu un picior in groapa. Nici nu ai cum sa prosperi in acest stil, pentru ca daca ai face-o s-ar gasi si cine sa te toarne si autoritati sa gaseasca nod in papura sau "vaca de muls". Statul trebuie sa se ingrijeasca sa aiba legi care nu impovareaza si mecanisme de control care sa functioneze. Nu sunt angajat al statului sa ma erijez in controlorul lui. Daca asa ar merge treaba, inseamana ca ar fi legi perfecte si o simbioza intre stat si cetateni, fara birocratie si impozite impovaratoare, coruptie si incompetenta. Pana una alta nu este si te intrebi pe cine ai ajuta de fapt prin spiritul civic.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la nivel teoretic e foarte ok ce spui, dar...in realitate apar urmatoarele probleme:

 

- statul se auto-sesizeaza cand vede rulaj mare (nu neaparat profit, ci rulaj). Atunci vine in control si te ia la puricat. Dar daca firma respectiva incaseaza fara factura, nu e niciun fel de rulaj. Cel mult apar in contabilitate niste facturi de achizitie si vanzare a unor produse, dar nu foarte multe si intotdeauna cu profitul spre 0, astfel incat impozitul pe profit sa fie minim

- chiar daca se intampla un control la firma respectiva (de exemplu, prin sesizare, sau turnatorie, cum i-ar spune unii), cei de la Garda financiara nu au cum sa dovedeasca faptul ca se vinde fara factura, decat poate daca organizeaza un flagrant. Am fost de fata la un astfel de control, din ce am vazut au cerut actele, deci facturile emise. Doar pe alea le pot verifica. Ce nu exista in acte, nu exista punct. Adica te prinde doar daca se intampla sa faci vanzarea fara factura si/sau bon fiscal chiar in fata lor. Sau repet, se organizeaza flagrant. Altfel, cum demonstrezi ca o firma are incasari mai mari decat ce a declarat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

faci inventarul, daca este vorba de marfuri. in contabilitate este greu sa faci inginerii perfecte, daca esti un patron de butic sau asa ceva, mai ales acum cand majoritatea platilor se realizeaza prin banca si nu prin casa (Apropos, eu am auzit ca garda pica in special pe astia, pentru ca sunt mai usor de jupuit. nici nu ii lasa sa intre bine pe piata si hop cu controlul.)

 

singurele nereguli care nu se prea pot demonstra sunt salariile la gri, daca numai o parte din salariu este la negru si o parte pe statul de plata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu as face nicio sesizare, pentru ca banii aia sunt banii celor care-i produc, nu ai parazitilor care cheltuie fara cap.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spirit civic !? Hmm, cred ca stam cam slab la "materia" asta.

Despre spirit civic poti sa vorbesti in orice domeniu, de la cel financiar la cel social sau cultural sau tehnic etc. Cred ca ne lipseste constrangerea de a avea spirit civic pentru ca altfel nu-mi explic cum de putem fi atat de delasatori. De ce acel "merge si asa" este atat de raspandit si oamenilor nu le mai pasa de cei din jur.

Djuvara spunea la un moment dat ca romanii vor avea nevoie de 2 generatii pentru a-si recupera spiritul civic. 8)

De fapt este unul din aspectele spinoase ale societatii actuale.

 

Djuvara este prea optimist, cred ca ar mai trebui adaugat un 0. Romania nu isi va putea recapata spiritul civic decat atunci cand influenta occidentala va deveni o mentalitate majoritara. Adica, dupa ce stranepotii nostri vor avea stranepoti, cam atunci.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×