Sari la conținut
Forum Roportal
Comcomponente

Datele unui field in variabila

Postări Recomandate

Buna tuturor,

In primul rand imi cer scuze daca a mai fost postata intrebarea asta undeva aici, pe forum, dar nu am gasit si m-am gandit sa intreb (si) eu.

Ideea este in felul urmator:

Am o baza de date relativ simpla (2-3 tabele si vreo 3-4 query-uri) care gestioneaza stocul (intrari/iesiri) unei firme.

Voi dezvolta partea care ma intereseaza:

Am o tabela in care introduc intrarile de marfa, data intrarii, pretul produsului cumparat, cantitatea cumparata si data cumpararii marfii si o tabela in care introduc data si valoarea incasarilor (deci, implicit IESIRILE). Tabelele acestea le "unesc" printr-un query care imi afiseaza DATA tranzactiilor, VALOAREA INTRARILOR, VALOAREA IESIRILOR si DIFERENTA (care reprezinta valoarea stocului din ziua respectiva). Aici incepe durerea: pentru a gestiona corect si complet valoarea stocului de marfa, LA VALOAREA INTRARILOR DINTR-O ZI TREBUIE SA ADAUG SI VALOAREA STOCULUI RAMAS (CARE NU S-A VANDUT) DIN ZIUA PRECEDENTA. M-am gandit sa "incerc" cu variabile, adica sa stochez intr-o variabila valoarea "ID"-ului si in alta variabila valoarea "stocului ramas" aferente unei zile si la valoarea "intrarilor" sa adaug valoarea stocata in variabila "stocului ramas" din ziua precedenta (adica "ID"-ul zilei "-1"). Incerc sa va fac o schema pentru a ma intelege cat mai bine si totodata incerc sa urc si o poza cu query-ul "buclucas".

 

ID DATA INTRARI IESIRI VALOARE_INTRARI-IESIRI

--------------------------------------------------------------------------------------------

1 d1 x1 y1 z1=(x1-y1)

2 d2 x2+z1 y2 z2=(x2+z1-y2)

3 d3 x3+z2 y3 z3=(x3+z2-y3)

4 d4 x4+z3 y4 z4=(x4+z3-y4)

n dn xn+z(n-1) yn zn=(xn+z(n-1)+yn)

post-380777-0-55960800-1352927407_thumb.jpg

post-380777-0-56318300-1352927559_thumb.png

 

AVETI VREO IDEE CUM AS PUTEA REZOLVA SA IMI IASA SITUATIA CORESPONDENTA CU SCHEMA DE MAI SUS? VA MULTUMESC ANTICIPAT, TUTUROR.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum arata fereastra de query, banuiesc ca e Access baza ta.

 

Incearca ceva de genul:

 

select intrari, iesiri, (select isnull(sum(intrari-iesiri),0) from a as b where b.data<a.data)+intrari-iesiri as sold from a

 

e verificata pe SQL Server 2005, trebuie sa mearga si la tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×