Scurta istorie a Campionatului Mondial de Fotbal III

Vizualizari3259

Voteaza & Distribuie

Descriere

Placere pura

A existat vreodata o sarbatoare mai dramatica decat cea a italianului Marco Tardelli din timpul finalei din 1982? Golul lui ii oferea Italiei un scor de 2-0 impotriva Germaniei de Vest, dar finalul sau compus nu banuia ce avea sa urmeze. Dupa ce Tardelli a marcat, fata i s-a transformat dintr-un calm personificat intr-o nebunie veritabila. Italia si-a asigurat victoria cu 3-1 si a treia Cupa Mondiala.

Erou si personaj negativ

Diego Maradona parea sa duca greutatea intregii natiuni pe umerii lui la Campionatul Mondial din Mexic in 1986. Inca suferind de pe urma meciului impotriva englezilor de la Falklands, el si echipa Argentinei au revenit la viata in timpul meciului din sferturile de finala impotriva Angliei. Cele doua goluri ale lui Maradona din a doua repriza au rezumat tot ce avea mai bun si mai rau mijlocasul. Primul a fost rau, caci a trimis mingea in plasa, lovind-o cu pumnul (numind performanta „mana lui Dumnezeu"). Dar cel de-al doilea a fost unul dintre cele mai mari goluri din toate timpurile: Maradona a fugit jumatate de teren, trecand de jumatate din echipa Angliei. Fara nici un ajutor, a strivit echipa Belgiei in semifinala inainte de a invinge Germania de Vest cu 3-2 intr-o finala convingatoare.

Epoca lui Milla

Camerunul - condus de Roger Milla - a pregatit terenul pentru fotbalul african, prin luarea Italiei cu asalt in campionatul Mondial din 1990. Au socat lumea prin victoria impotriva reginei Argentina in meciul de deschidere si ajungand pana in sferturile de finala, unde au fost la cateva minute de a infrange Anglia. Desi au sfarsit prin a pierde cu 3-2, performantele lor energice si entuziaste inca traiesc in memoria fotbalului, impreuna cu cele 4 goluri ale lui Milla. Intr-adevar, Pele i-a adus un compliment final prin numirea lui Milla pe lista sa din 2004 a celor mai mari 125 de jucatori de fotbal.

Platind penalty-urile

Intrebare fulger: Numiti singurul Campionat Mondial care a inceput si s-a terminat cu o ratare a penalty-ului. Acesta ar fi cel din SUA din 1994, daca acceptam ca Diana Ross a ratat lovitura de inceput din timpul ceremoniei de deschidere. Din pacate pentru Italia si mijlocasul ei magic, Roberto Baggio, in timpul penalty-urilor din finala impotriva Braziliei, acesta a sutat mingea peste poarta, coborand cortina peste o finala lipsita de stralucire care s-a incheiat 0-0 dupa 120 de minute de joc chinuitor.