Sari la conținut
Forum Roportal
samsara

Dulciuri pentru sarbatorile de iarna

Postări Recomandate

Tarta cu ciocolata concureaza cu orice cozonac...

 

Ingrediente:

 

Pentru aluat:

 

200 grame faina

1 plic zahar vanilat

1 ou

100 grame zahar

1 praf de copt

100 grame unt

 

Pentru umplutura:

 

300 ml lapte

4 galbenusuri

30 grame faina

60 grame zahar

Coaja de la o lamaie

90 grame ciocolata amaruie

2 linguri cacao pudra

 

1 ou batut pentru a unge tarta deasupra

 

 

 

reteta completa

post-382680-0-60756100-1355847806_thumb.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prajitura Joffre

 

 

Ingrediente

 

Pentru pregatirea a 25 de bucati:

LANGUES DES CHATS: -95g zahar pudra (se poate si tos), -120g faina, -120ml frisca lichida, -3 albusuri, -25g zahar pentru albus.

CREMA GANAJ:

200g frisca lichida, 200g ciocolata, esenta rom.

DECOR: 200g ciocolata, putin ulei,

 

Mod de preparare

LANGUES DES CHATS:

 

LIMBI DE PISICA: 95g zahar, (se amesteca cu), 120ml frisca lichida pana se topeste zaharul. apoi se amesteca faina pana se omogenizeaza.

 

Intre timp se bat 3 albusuri cu 25g zahar pana se topeste apoi se amesteca cu compozitia de mai sus. Se toarna pe hartie de copt ca niste nasturi cu diametru cam 2 cm se coace la 200 grade.

 

CREMA GANAJ:

 

Frisca si ciocolata se amesteca se pune pe foc se incalzeste pana aproape de fierbere. Se lasa la racit (in frigider). Cand s-a racit se mixeaza pana se deschide la culoare si- si mareste volumul si se adauga romul. Nastureii se intorc si cu duiul se toarna crema inalta cam de 4-5 cm.(se taie cu cutitul sa se desprinda) Se pune alt nasturel deasupa. Se lasa la frigider sa se raceasca bine.

 

DECOR: Cand s-a intarit crema bine se topeste ciocolata care se subtiaza cu putin ulei (sa nu fie fierbinte)si se glaseaza prajitura.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Estonian Kringel

 

 

Ingrediente

 

pentru aluat: 120 ml lapte caldut (nu fierbinte) 1 lingurita zahar 1 galbenus 30 g unt un praf de sare 15 g drojdie 300 g faina pentru uns : 50 g unt 3-4 linguri zahar 1-2 lingurite scortisoara Mod de preparare

Pentru Estonian Kringel puneti intr-un bol curat drojdia frecata cu 1 lingurita zahar si cu laptele caldut, nu fierbinte, ca o distrugeti. Lasati bolul la loc cald, acoperit cu un prosopel curat, pana ce se umfla si face o spuma deasupra.

 

Intr-un bol maricel puneti faina amestecata cu un praf de sare. Faceti o gropita in mijloc si turnati acolo laptele umflat cu drojdie, galbenusul de ou si untul topit dar racit. Amestecati bine vreo 10 minunte pana obtineti o bila de aluat de cozonac. Lasati-o la loc cald, pentru 1-2 ore pana ce-si dubleaza sau chiar tripleaza volumul.

 

Apoi pe masa infainata intindeti bila de aluat frumos crescuta, (dar mai framintati-o citeva minute - sa iasa tot aerul) si cu sucitorul intindeti foaie mai mult dreptunghiulara decat patrata, cam de vre 1 cm grosime.

 

Din 50 de grame de unt frecat bine cu zahar si 2 lingurite de scortisoara (eu am pus 2 lingurite pentru ca-mi place foarte tare aroma) faceti o crema si ungeti cu ea suprafata de aluat. mai lasati din crema vreo 2-3 linguri pentru uns deasupra.

 

Dupa ce ati intins bine cu pensonasul crema de unt si scortisoara pe tot aluatul, rulati-l strans sub forma de rulou. Apoi cu un cutit ascutit taiati-l in doua, pe lung, lasand vreo 2-3 cm netaiati la un capat. Incercati sa suciti aluatul, adica fiecare bucata din ruloul taiat, in forma de spirala, unul peste celalalt, lasand partea taiata, rasfirata, in exterior. Aici e cheia frumusetii lui. uniti capetele sub forma de colacel.

 

Ungeti frumos faldurile exterioare cu crema oprita (cum v-am zis mai inainte, da?!) si dati Estonian Kringel in cuptorul incalzit pentru 20-25 minute maximum.

 

Rezultatul...e mirific ....si de bun si de frumos.

 

Mersi Ana Maria Ciolacu

 

Sursa acestei retete este blogul culinar Alice-Albinutza

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gogosele la cuptor

 

 

Ingrediente

 

500g faina

1 plic drojdie

1 ou

100g zahar

350g zahar pudra

bombonele

 

Mod de preparare

 

1. Pune faina impreuna cu zaharul tos si drojdia in bolul robotului de framantat si amesteca putin sa se omogenizeze. Adauga in timp ce mixerul functioneaza oul si 250-300ml apa calduta pana cand se formeaza un aluat moale. Transfera aluatul pe o masa de lucru infainata si framanta-l timp de 5-10 minute. Pune-l intr-un bol uns cu ulei si acopera cu folie alimentara, lasa-l sa isi dubleze volumul la loc cald - aprox 1 ora.

 

2. Transfera din nou aluatul pe masa de lucru si imparte-l in 20 de bucati. Da forma dorita (rotunda, alungita, patrata) fiecarei bucati de aluat si transfera pe o tava de cuptor unsa cu ulei. Acopera din nou cu folie si lasa-le sa isi dubleze din nou volumul.

 

3. Preincalzeste cuptorul la 180 de grade, da la o parte folia si coace gogosele pe cel mai inalt raft al cuptorului, pentru 8-10 minute pana se auresc. Lasa-le sa se raceasca.

 

Pentru decor amesteca zaharul pudra cu putina apa pana se formeaza o pasta tare ce poate fi totusi intinsa. Poti adauga colorant daca doresti. Inmoaie partea de sus a fiecarei gogosele in glazura si presara bombonele.

 

Mod de servire

 

Gogosele pot fi de asemenea servite pudrate cu zahar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prajitura cu foi de miere si crema de gris

 

Ingrediente

 

Pentru Blat:

6 lingura lapte

4 lingura miere

6 lingura ulei

250 g zahar

800 g faina

1 lingurita praf de copt

2 oua

 

Crema:

 

750 ml lapte

10 linguri gris

200 g zahar

250 g unt

vanilie

2 linguri cacao

 

Mod de preparare

 

Pentru blat laptele, zaharul, uleiul si mierea se pun pe foc pana se dizolva zaharul, apoi se retrag dupa foc si se incorporeaza 2 oua batute, amestecand bine. Intr-un castron se pune faina (3 parti) si se toarna lichidul si praful de copt stins cu zeama de lamaie. Se adauga incet-incet si restul de faina pana obtinem un aluat tare. Se imparte aluatul in 4 parti (eu l-am impartit in 3 pt ca am copt in tava mare de la aragaz, dar este mai simplu sa impartiti in 3 parti si sa folositi o tava mai mica). O tava se unge cu ulei (pe spate) si se intind foile de marimea tavii. Se coc aprox 5 min, pana se rumenesc.

 

Crema

 

laptele se amesteca cu zaharul si se incalzeste intr-o cratita, apoi se adauga grisul treptat pana obtinem o crema tare. Lasam la racit, iar cand este racit complet se adauga cate o lingura in untul frecat spuma.Daca faceti 4 foi impartiti crema in 3 parti si in una din parti puneti cacao, dar daca faceti ca mine puneti cacao in 2 parti.

 

Asamblare

 

Foaie, crema neagra, foaie, crema alba, foaie. Lasati prajitura peste noapte la temperatura camerei cu o greutate deasupra, dimineata taiati pe latime la jumatate,pe una din foi intindeti crema neagra si suprapuneti cealalta jumatate astfel incat sa vina deasupra crema alba! Puneti din nou greutatea si mai lasati cateva ore.

 

Mod de servire

 

Se pudreaza cu zahar si se taie bucati.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prajitura Greta Garbo cu gem de caise (Jerbo)

 

 

Ingrediente

 

200 gr unt

2 linguri zahar praf

1 ou intreg

1 galbenus

praf de copt

foarte putin bicarbonat si vanilie

400 gr faina

1-2 linguri de smantana (optional)

dulceata de caise

nuca amestecata cu zahar

glazura de ciocolata

 

Mod de preparare

 

Prajitura Greta Garbo este un desert traditional cu gem de caise si glazura de ciocolata. 200 gr unt frecam cu doua linguri zahar praf, 1 ou intreg si un galbenus, praf de copt, foarte putin bicarbonat si vanilie, 400 gr faina o framantam si o impartim in 3. Se poate pune eventual si 1-2 linguri de smantana daca este nevoie.

 

Punem prima foaie in tava unsa cu unt si tapetata cu faina, adaugam gem amestecat cu nuca si zahar, adaugam a doua foaie, iar gem cu nuca si zahar, a treia foaie si lasam prajitura sa dospeasca in tava. Dupa dam la cuptor 35-40 de minute la 180 de grade.

 

Pentru glazura se amesteca 3 linguri de apa cu 3 linguri de zahar, 3 linguri de cacao si 50g de unt. Acoperim prajitura Jerbo cu glazura dupa ce s-a racit.

 

Mod de servire

 

Prajitura Greta Garbo (jerbo) se serveste felii dupa ce s-a intarit glazura.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prajitura Kardinal Schnitte

 

 

Scris de Sighet Online

Duminică, 22 Iulie 2012 06:36

 

 

Ingrediente Prajitura Kardinal Schnitte:

 

Blat:

 

5 albusuri

4 oua intregi

1 galbenus

10 linguri de zahar

2 prafuri de sare

1 lingurita extract de vanilie

4 linguri cu varf de faina

 

Umplutura:

 

500 de ml. de smantana pentru frisca

2 linguri de zahar pudra

1 plic de intaritor pt. frisca (optional)

250 de grame de coacaze rosii sau alte fructe dupa preferinta + 4 linguri de zahar

sau 4-5 linguri din gemul preferat + 150 de grame de fructe asortate

in plus: zahar pudra pt. presarat si 3-4 linguri de sirop de fructe, visinata, lichior (optional)

 

Preparare:

 

1. 5 albusuri + 1 praf de sare se bat spuma tare, se adauga pe rand 5 linguri cu varf de zahar si se continua sa se bata pana cand se dizolva zaharul coplet iar spuma este foarte tare;

 

2. separat, se bat ouale intregi cu galbenusul 1 praf de sare si 5 linguri de zahar pana cand se formeaza o crema consistenta si zaharul se dizolva complet; se incorporeaza faina si extractul de vanilie cu ajutorul unei spatule, ridicand usor compozitia de jos in sus, astfel incat aerul incorporat prin baterea oualor sa nu se piarda;

 

3. se pune bezeaua intr-un pos pentru ornat cu deschizatura mare (eu nu i-am adaugat niciun varf, am folosit doar cornetul de panza, se poate folosi la fel de bine o punga taiata la unul din colturi); se acopera o tava (a mea are 35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine.Dar cand spui "foi", la ce te referi ? Merg si alea de A4 ? :crazy:

 

Te intreb fiindca abia acum am aflat de la dr meu ca, briosele nu se mananca si cu foaia aia in care sunt. Si am alegie la celuloza. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa le zice, foi :P pentru ca nu sunt blaturi groase gen pandispan, ci sunt aluaturi subtiri coapte pe fundul tavii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×