Sari la conținut
Forum Roportal
samsara

Dulciuri pentru sarbatorile de iarna

Postări Recomandate

Uite si Albinita mea ...

 

Noroc ca nu stai mai aproape, e tare atragatoare prajitura asta si inca n-am citit din ce-i facut dar ultima foaie pare fin si delicat, spumos din branza frecat cu ceva bun de tot.

E gris cu ceva bun, dar cum se fierbe gris??? ca odata nu mi-a iesit si de atunci am abandonat sa-l mai folosesc si ce fel de gris sa fie, mai fin sau mai mare macinat si cat timp sa-l fierb? merge si in cratita de metal greu, nou?

ca n-am emailat.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noroc ca nu stai mai aproape, e tare atragatoare prajitura asta si inca n-am citit din ce-i facut dar ultima foaie pare fin si delicat, spumos din branza frecat cu ceva bun de tot.

E gris cu ceva bun, dar cum se fierbe gris??? ca odata nu mi-a iesit si de atunci am abandonat sa-l mai folosesc si ce fel de gris sa fie, mai fin sau mai mare macinat si cat timp sa-l fierb? merge si in cratita de metal greu, nou?

ca n-am emailat.

E fff buna eu una as manca non stop din ea.

Deasupra am pus gem de caise, imi place sa se onmoaie bine foile si de aia nu o pudrez doar cu zahar, cum ar fi originalul.

Crema este din lapte care se fierbe impreuna cu gris si doar f putin zahar. Eu fac toata treaba asta la bain-marie si invart acolo cu un tel. Asa evit sa se prinda si sa se arda compozitia. Dupa ce s-a ingrosat grisul, il dau deoparte, il las la racit 3/4 si apoi adaug untul si mixez bine. Pui si arome si gata.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aluatul potrivit pentru fiecare prajitura de Craciun

 

 

 

De Craciun pregatim in casa prajituri, biscuiti, fursecuri, turta dulce. Toate colorate si frumoase, cadouri comestibile, decoratiuni pentru brad ce pot fi mancate. Dar care aluat este cel mai potrivit pentru fiecare tip de prajitura? Ti-am pregatit retetele de baza pentru cele mai iubite prajituri de Craciun.

 

1. Turta dulce

 

Turta dulce este o prajitura traditionala care se face in special de Craciun, conform traditiei cu 40 de zile inainte, cam pe cand incepe postul.

 

Pentru 40 de bucati se incalzesc 350g miere cu 100g zahar si 100g unt, la foc mediu, amestecand continuu, pana cand se topeste zaharul. Se transfera totul intr-un castron si se lasa sa se raceasca putin. Se adauga 1 ou, coaja rasa de la o lamiae sau portocala, 1 lingura de cacao sic ate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×