Sari la conținut
Forum Roportal
samsara

Dulciuri pentru sarbatorile de iarna

Postări Recomandate

nimic nu se compara cu un cremes aromat

 

Insa nu crema numai ... unii adora si cu frisca pe crema.

 

Eu mereu am parte de cel cumparat sau facut la comanda de vreo cofetarie europeana care se ia dupa americani si-l umple cu crema galbena/verzuie nu stiu cum e facut dar nu-mi place desi arata frumos ... scot doar foile de acolo sa le maninc din gramada de crema, restul arunc ... am vazut ca si altii au facut la fel la party.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia sa execute Samsara prajiturile respective la intalnirea din Octombrie.

Desigur, se pot face oricand :)

 

 

Unknown hm pai cremsnitul facut asa artificial tot cumparat din magazin nu-mi place nici mie.

 

Budinca mea de vanilie pt cremes sau torturi, prajituri:

 

 

http://artasisavoare.wordpress.com/2012/11/10/budinca-de-vanilie/

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Budinca mea de vanilie pt cremes sau torturi, prajituri:

 

La ingrediente este 1 pachet de unt afisat, ... eu nu mai stiu ce greutate are acum 1 pachet de unt in ROmania, prin '76 parca avea 200 de grame ... in State pachetelul are 0,454 grame, sau 1 pound, aproape jumate chil :crazy: in rest ma descurc la cantarit ca nu conteaza un pic mai mult sau mai putin. Am foi in congelator si de toate, de ce n-s incerca sa prepar crema, am cumparat si oua organice!!! va iesi o bunatate :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biscuiti Linzer

 

 

 

exista posibilitatea de a coace biscuitii si apoi sa ii lipesti cu gem?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista posibilitatea de a coace biscuitii si apoi sa ii lipesti cu gem?

 

Asa se si fac!!! se decupeaza din aluat cu un model si pe urma veneam cu un degetar mai mare si perforam cele de sus si asa se cocau. Cand s-au racit deja ca nu ard mana, le lipeam cu gem, altfel se topeste si gemul si ne e bine sa fie lipicioase. Pe urma un pic de zahar pudra daca vrea cineva, dar noi iarna puneam peste tot sa para ca sint cu zapada!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista posibilitatea de a coace biscuitii si apoi sa ii lipesti cu gem?

Cum zicea si Unknown asa se si fac. Ai doua modele de decupatoare pentru biscuiti. Unul mare fie cu margini asa ca o floricica fie drept. Si unul mai mic cu care faci gaura in biscuite si il coci. Apoi lipesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce faceti atatea dulciuri de sarbatori? Cozonacul nu-i suficient?:think:

 

E traditie!!! Noi ungurii faceam foarte multe prajituri cu ocazia asta, incepand din prima zi de Advent in fiecare zi faceam un fel si le pastram intr-o cutie. Incepeam cu cornulete cu unt care se intaresc imediat si au nevoie de timp sa devina edibile, pe urma decoratie pe pomul de Craciun din nuci si maci dar si fursecuri normale si figurine de turta dulce.

Galambas = porumbel dintr-un material intre paine si cozonac pentru colindatori, etc., ca intre Ajun si Boboteaza nu se lucra, iar daca intra cineva, trebuia sa-l servesti cu ceva.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×