Sari la conținut
Forum Roportal
danutzaharescu

Retea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare! Am si eu o intrebare. Cum fac o retea intre 2 calc, unul avand internet. Ma intereseaza partea de soft.

Pai da si tu mai multe detalii.Ce windows ai pe amandoua?Vrei sa ai net pe amandoua?Ce parte de soft?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Banuind ca foloseshti XP facem asha:

Calculatorul pe care ai netul shi cele doua placi de retzea il denumim calculatorul 1 iar pe cel pe care ei o placa de retzea shi pe care vrei sa ai net calculatorul 2. Bineintzeles driver-ele de placa de retzea instalate!!!

Ai nevoie de un cablu UTP crossover (tzi-l fac baietzii de la un magazin care repara inteligentza din aste cu tastatura :doh: ) shi care nu este scump (10 m cam 100 de mii).

Calculatorul 1 trebuie sa arate treaba asta: in My computer>my network places>view network connections ai asha LAN conected (asta-i placa in care itzi intra cablul de net) iar LAN 2 ( a network cable is unpluged, asta-i placa pe care o foloseshti pentru conexiunea cu celalalt calculator). Buuuuuun. Aici dai click dreapta pe LAN ( conectata !!)>properties>advanced> shi bifezi casutza "allow other users to connect through this computer's Internet connections". Buuuun !! Capisci pana amu' ???? :o: Acum click dreapta pe LAN 2, properties alegi Internet protocol (TCP/IP), click pe properties, shi faci asha: la IP scrii 192.168.0.1 iar la Subnet mask 255.255.255.0 Apeshi OK :doh:

Acum fugutza la celalalt calculator shi faci asha: My computer>my network places>view network connections click dreapta pe LAN ( asha itzi va aparea pe calculatorul 2) alegi properties> Internet protocol (TCP/IP), click pe properties shi scrii 192.168.0.2 (neaparat 2) shi Subnet mask 255.255.255.0. Gataaaaaaa !! Ar trebui sa mearga ! Daca nu merge, la compu' doi bifezi casutza cu " Obtain an IP adress automaticlly"

Bafta !! :cheer: shi sper ca nu te-am bagat in ceatza !! :crazy: :doh:

 

 

SA NU UITZI SA CONECTEZI CALCULATOARELE CU CABLUL ACELA DE CARE ITZI SPUNEAM !!! PRIN PLACA LIBERA DE PE CALCULATORUL 1 SHI IN PLACA DE PE CALCULATORUL 2 !!!!!!

Ma duc sa-mi pun cafea ca inca nu m-am trezit !!! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa fac asa cum ai precizat mai sus :doh: am bagat ip : 192.168.0.1 si la comp 2 192.168.0.2 si dau "allow other users to connect through this computer's Internet connections" sh tot nu merge :doh: imi zice An error occured while internet Connection Sharing was being enabled. The dependency service or grup failed to start! de ce ? :roll: :o: Id`ul meu de mess este hymadalin daca vrea cineva sa ma ajute sa`mi dea add ! :doh: sunt din ploiesti!

Editat de SeNz0r_b0y

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×