Sari la conținut
Forum Roportal
whosyourdady

Suleyman Magnificul

Postări Recomandate

De ceva timp urmaresc cu placere serialul turcesc avand ca personaj principal pe una dintre 'vedetele' istoriei: sultanul otoman Soliman (titlul turcesc al filmului este Muhtesem Yuzyil /Secolul de aur, de la perioada cand expansiunea Imperiului Otoman atingea cote maxime).

Dintre personaje imi plac Ibrahim, Mahidevran :P si bineinteles, Suleyman, insa toti actorii isi joaca bine rolul.

Nu credeam vreodata ca voi urmari seriale de pe Kanal D :)

 

Mai urmareste cineva serialul? Care din personaje va plac mai mult?

Editat de whosyourdady
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ceva timp urmaresc cu placere serialul turcesc avand ca personaj principal pe una dintre 'vedetele' istoriei: sultanul otoman Soliman (titlul turcesc al filmului este Muhtesem Yuzyil /Secolul de aur, de la perioada cand expansiunea Imperiului Otoman atingea cote maxime).

Dintre personaje imi plac Ibrahim, Mahidevran :P si bineinteles, Suleyman, insa toti actorii isi joaca bine rolul.

Nu credeam vreodata ca voi urmari seriale de pe Kanal D :)

 

Mai urmareste cineva serialul? Care din personaje va plac mai mult?

Cred ca serialul este urmarit de multa lume.

Nici eu n-as fi crezut sa ma prinda acest gen de productie,dar ma bucur la maxim de vraja povestii.

Desi multe secvente sunt lipsite de orice realism ,nu asta conteaza! Conteaza faptul ca personajele sunt vii si dau adictie.Toti,incepand cu Daye,calfa Nigar ,cei doi eunuci si pana la Suleyman si la valide sultan sunt personaje memorabile care se insunueaza in viata ta.Personalitatea actorilor ,in primul rand, este cea care salveaza povestea de la soarta unei banale telenovele.Apoi "taieturile" de la montaj,care te tin cu sufletul la gura,decorurile, exotismul intregii epoci.

Este un film despre institutia haremului si jocurile de putere din el,dar si despre una din personalitatile coplesitoare ale istoriei.Cred ca multora ,filmul le-a trezit interesul sa afle mai mult,am citit chiar ca a stimulat fluxul turistic spre palatul Topkapi din Instanbul.

Iata partea cea mai laudabila a acestor productii : aceea ca prin feeling reuseste mai mult decat au putut orele de istorie sau reclamele turistice.

Revenind la personaje - eu sunt fan calfa Nigar,dar desigur am pentru toate ceva simpatie .

Cine mai urmareste serialul si vrea sa comentam ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Il urmaresc, dar rar( are un program ciudat de difuzare - doar anumite zile - sau nu stiu eu programul exact!! :roll: ), mai mult pentru partea istorica si pentru exotismul personajelor si intradevar pentru partea de intriga care a existat in toata istoria umanitatii - la fiecare civilizatie a avut trasaturi diferite functie de cultura si obeceiuri dar in mare tot acolo se ajunge - castiga cel mai viclean.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare luni si marti de la opt pe Kanal D.

Este un serial captivant. Io cred ca se intorc strabunii in mormant la audientele lui Suleyman....

In fine, subsemnata fan Hurrem Haseki, care contemporana cu Anne Boleyn, nu doar ca si-a pastrat capul, a scapat de toate rivalele, a ajuns legitima si a castigat o foarte mare influenta. De fapt, a pus bazele Sultanatului Femeilor.

Ok, ca pt Imperiu nu o fost tocmai bine, alta treaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, serialul asta merita urmarit alaturi de-o baklava si-o cafea tare. Turceasca. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×