Sari la conținut
Forum Roportal
Maticu

schema electrica a mea :)

Postări Recomandate

Va salut. vreau sa stiu ce se va intimpla cu un transformator 12V. daca fiind conectat la priza electrica si se racordeaza o borna de iesire a transformatorului cu o faza de 220V. va mirosi a fum sau nu :) ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai uite ce raspuns ai dat..

Ai pus o intrebare serioasa cu aspect de gluma, ti-am raspuns tot serios, cu aspect de gluma.

Presupunand ca transformatorul este corect realizat, sa judecam ce se poate intampla daca legi o borna de iesire la intrarea cu faza a transformatorului. Pai in primul rand cele doua infasurari sunt separate galvanic si intre ele exista un strat izolator care nu permite strapungerea izolatiei de conductor intre primar si secundar. Deci am eliminat varianta de scurt circuit intre cele doua infasurari. In secundar voi avea tot 12V alternativ. Daca leg faza la o borna de iesire, intre cele doua borne de iesire tot 12V voi avea. Partea riscanta este ca la bornele de iesire tu vei lucra linistit ca ai 12V si te vei curenta pentru ca la oricare dintre borne tensiunea va fi de peste 200V (in functie de borna pe care o nimeresti iesirea poate fi in faza sau in antifaza cu reteaua). Orice atingere accidentala a iesirii de 12V la impamantare va produce un scurt circuit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×