Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Lista plantelor de apartament toxice pentru pisica

Postări Recomandate

Se stie ca pisicile si plantele de apartament nu prea se inteleg. Fie ca se plictisesc, fie ca simt nevoia sa elimine parul care i se aduna in stomac, pisicutele au obiceiul de a roade tulpinile, frunzele sau florile pe care le aveti prin casa.

Putini stiu, insa, ca unele dintre aceste plante sunt toxice.

Acestea sunt: poinsettia, azalee, dracena, crizantema, narcisa, ficus, muscata, feriga, leandru, aloe, lalea, crin, gladiola, lacramioara, ricin (semintele sunt foarte toxice, inclusiv la om), avocado, brandusa de toamna.

 

 

Mare atentie la leandru, la crin si la lacramioara, ingestia acestora poate duce chiar la deces.

 

Simptome des intalnite in cazul ingestiei de plante toxice: voma, diaree, stari depresive, hipersalivatie, puls scazut, pupile dilatate, iritatii la nivel bucal, convulsii, colaps renal, dificultate la inghitire, lesin, coma.

 

 

 

Orice tip de crin e toxic şi mortal pentru pisici. E deajuns ca felina să măn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poinsettia, azalee, ficus, muscata, feriga, leandru, aloe, lalea, crin, gladiola, ricin (semintele sunt foarte toxice, inclusiv la om), avocado, brandusa de toamna.

 

Foarte educativ material, nici nu m-as fi gandit la asta, acum ca ma gandesc ... nu se ating de florile din gradina dar se culca sub pomul de portocale.

Planta Christmas Cactus le este o delicatese ca le plac florile rosii ca bomboanele:yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

large_1192_poinsettia-plant.jpg

Asta?

 

 

Cica dauneaza si ea, dand iritatii gastro-intestinale, voma si varsaturi pisicii. Acum nu stiu sigur daca frunzele sau florile sunt toxice.

 

 

LE: aa gata, am vazut, e craciunica sau craciunita, cum i se zice in Romania.

 

 

 

 

Imagini cu plantele toxice, ca poate nu le cunoastem pe toate dupa nume:

 

440x330_016690-azalea.jpg

 

440x330_016691-croton.jpg

 

440x330_016692-iedera.jpg

 

440x330_016688-dieffenbachia.jpg

 

440x330_016685-cyclamen.jpg

 

440x330_016684-hortensia.jpg

 

440x330_016683-clivia.jpg

 

440x330_016679-crizantema.jpg

 

440x330_016681-flamingo.jpg

 

440x330_016677-aloe-vera.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cica dauneaza si ea, dand iritatii gastro-intestinale, voma si varsaturi pisicii.

 

Pisicii mei mai mananca si soparle si serpisori pe langa pasari mari, porumbei, rate salbatice si altele ce mai prind in gradina, doar veveritele n-au reusit sa prinda cred!!!

Cred ca cele de aici sint obisnuite cu aceste plante tropicale ca pe nimeni n-am auzit sa reclame ceva si unii au cu zecile si in casa aceste flori splendide in casa, dar e bine de stiut ca exista un pericol la sanatatea lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa revin si cu o lista a alimentelor si a altor substante toxice pentru pisici.

De retinut ca ciocolata este strict interzisa pisicilor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine de stiut. Eu nu am oricum plante asa ca na ... dar hm vroiam sa bag un leandru in casa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa revin si cu o lista a alimentelor si a altor substante toxice pentru pisici.

De retinut ca ciocolata este strict interzisa pisicilor!

 

De ce este strict interzisa ciocolata? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aoleu, eu am cateva din aceste plante acasa...va trebui sa scap de ele cat de repede...

multumesc pt informatii :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×