Sari la conținut
Forum Roportal
aklepios

cd windows bootabil + programe incorporate

Postări Recomandate

Salut la toata lumea! Am o intrebare pt voi, care ma framanta de mai mult timp... Cine stie cum se poate face un cd bootabil de win xp dar care pe langa windows sa instaleze automat si alte programe (puse pe cd)? Am instalat de pe un astfel de cd, era adus din germania si tipul care il avea nu mi-a putut da amanunte despre modul in care a fost facut cd-ul. Respectivul cd nu mi-a fost personal de folos pt ca instala pe langa win niste programe de care nu am nevoie. Multumesc si astept raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar poti face un Cd bootabil cu Nero iar ca sa faci meniuri de start-up iti trebuie un alt program care...nu mai stiu exact cum se numeste :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma e simplu ..... intai instalezi windowsul normal iti instalezi programe pe el is pe urma faci backup la partitia respectiva cu totul si gata ai cd cu windows + programe (poti sa faci chiar cu nero desi nu mi se pare cel mai bun) (dar daca vrei asta iti recomand sa iti faci pe dvd)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-adevar poti face un Cd bootabil cu Nero iar ca sa faci meniuri de start-up iti trebuie un alt program care...nu mai stiu exact cum se numeste :spiteful:

programe sunt multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multam de sfaturi, treaba e ca n-am dvd deci treaba cu back-upul (de care stiam) cade. eu am gasit un torrent cu un kit de xp, de cca 200MB (au fost scoase o gramada de stupiditati ale microsoftului) deci pe un cd de 700MB cred ca as avea loc pe langa kitul de xp sa mai bag ceva programe si driverele... Intrebarea ramane: cum fac acest cd? Mai astept :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti downlodezi Hiren's Boot Cd

 

http://www.9down.com/story.php?sid=2979

 

E un iso cu o sumedenie de aplicatii: Partition Magic, Imagedrive, Mini Windows, Dos Navigator si lista poate continua.

Arzi imaginea pe un CD..

 

Iti reinstalezi sistemul de operare cu tot ceeea ce-ti trebuie : Winamp, codecuri, BsPlayer, antivirus, setari retea..nmai stiu eu ce...)

 

Bootezi Cd-ul in cauza..rulezi ImageDrive salvezi imaginea pe alta partitie in afata de cea exploatata de sistemul tau de operare..si ..voila !

 

Ai un back-up de windows.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea sa scriu un cd in linux si sa fie bootabil stie careva un program ? varianta nero pt linux nu contine si aceasta obtiune plus nu am gasit un alcahol care sa uleze in linux :spiteful:. Pls

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut la toata lumea! Am o intrebare pt voi, care ma framanta de mai mult timp... Cine stie cum se poate face un cd bootabil de win xp dar care pe langa windows sa instaleze automat si alte programe (puse pe cd)? Am instalat de pe un astfel de cd, era adus din germania si tipul care il avea nu mi-a putut da amanunte despre modul in care a fost facut cd-ul. Respectivul cd nu mi-a fost personal de folos pt ca instala pe langa win niste programe de care nu am nevoie. Multumesc si astept raspuns.

incearca cu e-mule windows todo en uno si dupa mai vedem.salut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma e simplu ..... intai instalezi windowsul normal iti instalezi programe pe el is pe urma faci backup la partitia respectiva cu totul si gata ai cd cu windows + programe (poti sa faci chiar cu nero desi nu mi se pare cel mai bun) (dar daca vrei asta iti recomand sa iti faci pe dvd)
Tzeapa. Incercat. Partea proasta este ca partitiile trebuie sa fie exact cum erau in secunda cand ai facut imaginea. Spre exemplu eu aveam C:\ de 5GB si D:\ de 60GB, iar pe D:\ erau kituri & stuff. Pe E:\ era un fel de dump-drive, si Windozeul n-avea nici o treaba cu ea. Fac imagine, cu toate softurile instalate, bla bla ... Insa intre reinstalari am modificat partitia E:\ si am impartit-o in doua mai mici. Si cand restaurez imaginea, incepe sa dea erori .. legate de hard disk, de partitii, de tot. Desi teoretic trebuia sa fi fost ok, si sa recunoasca noua configuratie fara probleme. Si de atunci m-am lasat pagubas. Prefer o reinstalare curata, care in total dureaza 3 ore cu tot cu adaugarea softurilor necesare, si a configurarilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×