Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Reprimarea sentimentelor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai daca nu lasi sentimentele sa se prelinga sau sa se scurga, se acumuleaza si te pomenesti cu un suvoi emotional care iti devasteaza viata.

Incercam sa spun ca nu le mai reprim. Reprimandu-le ma ranesc singura.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la ce poate duce(pe termen lung) reprimarea sentimentelor ?

Schizofrenie, manii, tulburare compulsiv-obsesviva... diverse altele care au legatura cu a incerca sa fii ce nu esti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca sentimentele pot fi reprimate si controlate daca li se lasa un canal de scurgere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mai cred in reprimare...candva,demult credeam...credeam ca trebuie sa ma controlez perfect ca sa fiu perfect...si ca emotiile mele erau imperfecte,asa ca trebuiau sa fie ascunse,suprimate,anulate,distruse cumva...transformate in altceva "sublimate"...orice numai sa nu le traiesc.

Acum pe langa emotiile obisnuite,traiesc si altele,mai neobisnuite...m-am simtit zilele trecute o...galeata plina cu apa de fantana si clatinata la soare...m-am simtit o noapte adanca si instelata...in miezul unei zile firebinti de vara...ma simt alti oameni,obiecte,situatii...

Simt din ce in ce mai mult.

Am trecut odata vesel pe strada,si o femeie a trecut pe langa mine -cred ca era o femeie,nu am inregistrat nimic in mod constient,ca nu i-am acordat vreo atentie...eu ma simteam liber,plutind fericit in lumea mea...

Si am simtit-o pe ea...in doliu profund,coplesita de durere!

Pana si cainii sau pisicile le simt...un caine era cuprins de cea mai adanca tristete intr-o zi...tot asa,m-a luat prin surprindere...ca starea "mea" era alta.

Poti sa simti orice.Inima e ca un alt simt,mult mai ascutit si mai profund,mai uluitor decat celelalte.Am povestit odata unui necunoscut foarte multe despre el,si era prima oara cand ii vorbeam.Nici macar nu il vedeam,ca vb pe messenger!

Am descris in mod corect persoana careia i-a apartiunt canda un inel...pe care nu am cunocsut-o vreodata macar...

Simt energia orasului,a anumitor case care au o personalitate foarte conturata,o energie aparte...

Reprimarea seamana a cu dorinta de a fi orb sau surd,lipsit de oricare dintre simturi.

Uneori,ma colpeseste tristetea lumii...pentru ca e foarte multa,si nu fug de ea...

nu pot doar sa ma uit la nori si la fluturasi roz...oricum nu sunt atatia fluturasi de-astia...

Vorbesc cu totul...totul imi vorbeste pe limba inimii si am obosit sa ma straduiesc sa nu aud cumva,de foarte mult timp...

Uneori,imi spune si lucruri surprinzatoare,uneori ma doare,uneori ma incanta...uneori,ma oboseste,asa cum ma oboseste sa ascult manelele din vecini,cand incerc sa dorm...

Lumea asta,le are pe toate si doar pentru ca nu-ti place ce vezi,nu are rost sa iti doresti sa fi orb!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa simti orice.Inima e ca un alt simt,mult mai ascutit si mai profund,mai uluitor decat celelalte.Am povestit odata unui necunoscut foarte multe despre el,si era prima oara cand ii vorbeam.Nici macar nu il vedeam,ca vb pe messenger!

Am descris in mod corect persoana careia i-a apartiunt canda un inel...pe care nu am cunocsut-o vreodata macar...

 

Eu te inteleg la perfectie. Esti un foarte bun profiler si mentalist, unul care si-a gresit cariera, caci ai fi fost minunat ca si psiholog criminalist. Si e atata nevoie azi, in aceste vremuri cand metodele de investigatie uzuale dau gres (de exemplu, bazele de amprente nu mai merg, caci Politia nu are bani sa le intretina pe computere).

Cand cunoscutii mei au mers la Politie sa reclame un jaf, politistii au zis ca ii pot ajuta numai daca le spun numele hotului si adresa exacta, pentru ca sunt foarte ocupati (cu integrame, probabil)!

 

Vezi, tu cu talentul tau ai rezolva gramezi de dosare, ai fi promovat si ai fi respectat in societate, si chiar ai castiga bine, facand ce iti place, adica punand la treaba aceasta intuitie a ta care are inca nevoie sa o developezi constant zi de zi!

 

Dar vezi ca nu e bine sa spui pe acest forum aceste lucruri, caci vin fetitele antiprofil si te manjesc cu ce apuca!

Lor le plac doar profilurile psihologice josnice, de genul "imbecil, delirant, prostovan". Alea sunt kosher, se vor repezi sa le promoveze.

 

Poti sa simti orice.Inima e ca un alt simt,mult mai ascutit si mai profund,mai uluitor decat celelalte.

 

Se mai numeste si kardiognosie (cunoasterea sufletului adanc al celuilalt de la inima la inima, nu pe cale rationala).

Lumea de azi a cam pierdut asta. Pentru kardiognosie e nevoie sa ai un Copil Interior vindecat si bine nutrit cu emotii pozitive si stimuli developanti, un Copil Liber frumos. Sa te reconectezi la izvoarele pure ale fiintei.

Felicitari, Arcangelo, esti pe drumul cel frumos!

Editat de BlueS
Mesaje unite.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la ce poate duce(pe termen lung) reprimarea sentimentelor ? cum te afecteaza ?

 

sentimentele de dragoste, manie, durere, ura, frica, abtinerea de la exteriorizări, afişarea unui chip doar pentru a te face placut...

 

se naste un conflict interior care te poate măcina in timp ?

 

Filmul Equilibrium ar fi un posibil raspuns la intrebarile tale. :)

Editat de Andrei Vlinder

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×