Sari la conținut
Forum Roportal
ss_escu

"Ciumatii" zilelor noastre!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce sanse are un om cu diagnostic de boala psihica sa isi gaseasca un job?

Angajatorul cere adeverinta de la medicul de familie ca sa vada daca e apt de munca.

Medicul de familie ii trece ca e in evidenta cu tulburari psihice.

Nu il mai angajeaza nimeni.

 

Presupunand ca il angajeaza, se va simti discriminat la locul de munca.

Cum se simte omul cand stie ca patronul, colegii de munca stiu de problema lui?

 

Daca vorba se duce din gura in gura se va simti la fel in prezenta prietenilor sau iubitului /iubitei(in cazul fericit ca reuseste sa isi faca o iubita / iubit).

Sa mai aduc in discutie: cine se casatoreste cu persoana respectiva cand afla adevarul?

 

Societatea ii trateaza ca pe "leprosi". Cum sa se re-adapteze / re-integreze?

Editat de Pisoiu albastru
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa taca din gura, sa munceasca la negru si sa faca abstractie de oamenii din jur. Si sa paraseasca cacatul asta de tara cu prima ocazie.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, SR are dreptate. In Romania handicapul psihic (si chiar cel fizic), bolile psihice, apartenenta religioasa, preferintele sexuale si etnia sunt factori determinanti de integrare in aproape toate mediile (deci si la incadrare in munca).

Nu va reusi decat prin minciuna, sau daca are noroc de un angajator descuiat la minte.Dar slabe sperante...

Sa multumim clasei politice, bisericii si mult doritilor investitori capitalisti si foarte democrati, (care in Germania, Franta... angajeaza astfel de persoane, iar la noi nu).

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ii sugerez sa joace cat mai mult teatru, incat sa para normal. Daca tot doreste sa ramana in tara, il/o sfatuiesc sa recurga la metodele implementate din vremurile fanariote: spaga la cine trebuie si totul va fi ok.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista lege in RO ca datele personale ale angajatilor sint secrete??? Nimeni n-are voie sa-i spuna nimic pana medicul ii da hartie ca este apt de munca pe langa acea conditie pentru care se trateaza cu medicamente si nu este periculos societati!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi credeti ca in strainatate nu e la fel?

 

Exista lege in Ro, dar patronul mioritic cand vede pe adeverinta ca esti in evidenta iti baga alt motiv.nu iti spune direct.

 

ce e hilar e ca medicul il intreaba mereu: de ce nu ti-ai gasit de munca? de ce nu ti-ai facut o partenera/ partener? de ce nu ai o viata sociala?

inseamna ca mai ai nevoie de tratament.

Editat de Pisoiu albastru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi credeti ca in strainatate nu e la fel?

 

In Statele Unite si cei fara destula minte sint angajati in magazine si sint tratati ca oricare angajat si de clienti si de restul comunitati!!! Daca tu ca angajat raspandesti conditia ta intre colegi e de rau ca doctorii nu spun asa ceva in public si nici asigurarea medicala iar patronul poate pierde totul daca face diferenta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca incearca sa ascundă, pana la urma tot va iesi la iveala acea problemă.

 

e greu de gasit un vinovat. fiecare manager isi doreste sa angajeze oameni sanatosi atat fizic cat si psihic. nu numai sanatosi dar si sa exceleze, sa fie frumosi, corp bine lucrat. o femeie urâtă(dar sanatoasa din toate punctele de vedere) nu are nici o sansa sa se angajeze pe posturi de tipul relaţii cu publicul. nu te astepta la acte filantropice. societatea e din ce in ce mai crudă.

 

nu patronul e vinovat. dpmdv statul e vinovat, statul ar trebuie sa-i ajute pe cei cu probleme fizice si psihice pentru ca acestia nu au sanse de a-si gasi un loc de munca.

 

 

 

acesta e unul din modurile in care se face selectia naturală in societatea actuală.

 

la fel se intampla si cu puscariasii eliberati. aici e ceva mai grav pentru ca un puscarias daca nu-si gaseste destul de repede un loc de munca va ajunge sa incalce legea din nou.

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

nu patronul e vinovat. dpmdv statul e vinovat, statul ar trebuie sa-i ajute pe cei cu probleme fizice si psihice pentru ca acestia nu au sanse de a-si gasi un loc de munca.

 

acesta e unul din modurile in care se face selectia naturală in societatea actuală.

 

la fel se intampla si cu puscariasii eliberati. aici e ceva mai grav pentru ca un puscarias daca nu-si gaseste destul de repede un loc de munca va ajunge sa incalce legea din nou.

 

Gresit partial. Statul trebuie sa-i ajute creand legi care sa stimuleze patronii sa faca astfel de angajari.Si sa-i sanctioneze exemplar pe cei de refuza nejustificat.

Daca ar fi integrati doar in structurile statului vor fi vesnic marginalizati si etichetati tendentios.

 

Puscariasii ar trebui invatati cu munca (dura) in timpul detentiei. Dar ratia lor zilnica o depaseste pe cea a copiilor cu handicap , sau a batranilor. Li se aloca fonduri mai mari chiar si decat pt. reconversia profesionala a civililor.Si banii sunt cheltuiti pe conditii mai usoare de detentie (televiziune cu circuit inchis, mancare exotica...) si cota de mita a supraveghetorilor (de la gardian la chestor).

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce sanse are un om cu diagnostic de boala psihica sa isi gaseasca un job?

Angajatorul cere adeverinta de la medicul de familie ca sa vada daca e apt de munca.

Medicul de familie ii trece ca e in evidenta cu tulburari psihice.

Nu il mai angajeaza nimeni.

 

Presupunand ca il angajeaza, se va simti discriminat la locul de munca.

Cum se simte omul cand stie ca patronul, colegii de munca stiu de problema lui?

 

Daca vorba se duce din gura in gura se va simti la fel in prezenta prietenilor sau iubitului /iubitei(in cazul fericit ca reuseste sa isi faca o iubita / iubit).

Sa mai aduc in discutie: cine se casatoreste cu persoana respectiva cand afla adevarul?

 

Societatea ii trateaza ca pe "leprosi". Cum sa se re-adapteze / re-integreze?

Da societatea te eticheteaza dar asta nu inseamna ca nu poti reusi in viata.

Eu de exemplu am probleme psihice de ceva vreme,am avut o depresie cateva tentative de suicid la activ si anu trecut am fost diagnosticata cu tulburare psihotica.Cam mult pt cineva de 25 de ani...anul trecut...simteam ca ma innec dar pt asta am un job acceptabil sunt chiar maneger departament ,am cerut acea adeverinta de la medicu de familie si mi-a scris apt pt munca...si la angajare i-am spus medicului de la medicina de familie ce am.A zis ca e ok nu e asta o problema.Chiar a inteles fff bine starea mea.

PLus ca am 2 prieteni cu handicap fizic si amandoi lucreaza si au si copii. DIscriminarea nu e asa mare...numai cei inculti o fac dar intr-o firma mare daca te angajezi nu se va face discriminare. Da ce e drept celor cu o tulburare psihica le este mai greu....sunt mai obositi in permanenta dar se poate.Mie una mi-a venit sa imi dau demisia poate de o mie de ori pana acum dar de fiecare data cand simteam ca nu mai pot si nu mai pot pac o internare in spital si stateam o sapta doua si apoi reveneam cu forte proaspete la munca.Da e greu pt cineva cu o problema psihica dar nu imposibil

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×