Sari la conținut
Forum Roportal
Leirbag9

Mojar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutari tuturor sufletelor

 

Eu sunt colectionar de mojare, pana acum am 12 foarte frumoase. Doresc sa va intreb daca aveti si voi si nu sunteti dispusi sa va scapati cu bucurie de ele. Promit sa le ingrijesc cum trebuie :D

 

Iar daca nu, si totusi aveti, va rog sa puneti niste poze aici, sa-mi incant privirea.

 

Alta intrebare este - voi le folositi in bucatarie ?

 

Multumesc pentru interes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- voi le folositi in bucatarie ?

 

Da, eu-l folosesc la anumite joburi mojarul cand aparatura electrica nu este cea indicata sau nu-mi place rezultatul. Cateodata doar sfarimat trebuie ceva nu facut zeama sau pasta!

Apartine de bucatarie ca si sortul sau sucitorul :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu-l folosesc la anumite joburi mojarul cand aparatura electrica nu este cea indicata sau nu-mi place rezultatul. Cateodata doar sfarimat trebuie ceva nu facut zeama sau pasta!

Apartine de bucatarie ca si sortul sau sucitorul :crazy:

 

Este din lemn, metal, piatra ?

 

Lemnul nu ma intereseaza in mod special, insa celelalte doua da. Poti face niste poze ? Imi spui te rog la ce anume il folosesti din cand in cand, experienta ta poate fi invatatura mentru mine.

 

mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este din lemn, metal, piatra ?

 

 

Eu nu l-am oferit spre vanzare, doar am mentionat ca am si-l folosesc. Nu sint nici persoana cu pozele. Arata traditional, l-am cumparat din India mai demult este din cupru toata, am adunat de acolo multe articole de decorat casa si mojarul era una foarte dragalasa ca acolo se foloseste inca zilnic la toate alea in bucatarie ca ei folosesc condimente mult mai multe ca alte nationalitati. Il folosesc la spart seminte de Cardamom in mod special ca sint foarte marunti si e nevoie de foarte mica cantitate, electro_casnicele sint prea mari pentru acest job marunt!!! nuci, alune prajite pentru decorat dulciuri, prajituri si inghetate, cantitati mici de orice cand s-ar pierde pe peretii sau lamele masinariei electrice.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am unul din lemn, dar vazui ca nu e bun. Visez la unul din piatra , mare gen James Oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am unul dintr-o piatra neagra (granit?), l-am luat de la IKEA dupa ce ani de zile am crezut ca talentul lui Jamie sta in mojar. Eram convins ca nu pot face o omleta daca nu am mojar din ala. Dupa ce l-am luat, nu l-am folosit deecat o singura data, acum ma impiedic de el de cate ori vreau sa-mi fac o cafea.

 

In rest am si eu vreo doua-trei vechituri de-alea din alama, luate de prin targ sau din anticariate, dar pe alea nu le amestec in bucatareala. Le folosesc pe post de suport de creioane si pixuri.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

The Unknown - multumesc pentru raspuns

 

 

 

 

 

Si eu am unul dintr-o piatra neagra (granit?), l-am luat de la IKEA dupa ce ani de zile am crezut ca talentul lui Jamie sta in mojar. Eram convins ca nu pot face o omleta daca nu am mojar din ala. Dupa ce l-am luat, nu l-am folosit deecat o singura data, acum ma impiedic de el de cate ori vreau sa-mi fac o cafea.

 

In rest am si eu vreo doua-trei vechituri de-alea din alama, luate de prin targ sau din anticariate, dar pe alea nu le amestec in bucatareala. Le folosesc pe post de suport de creioane si pixuri.

 

Poti face niste poze ? Nu doresti sa nu le mai tii ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa nu le mai tin?

 

Te rog sa-mi scuzi exprimarea. Dupa cum ai formulat mai sus, m-am gandit ca pentru tine mojarele sunt niste impedimente inutile, de aceea te-am intrebat daca nu le dai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te rog sa-mi scuzi exprimarea. Dupa cum ai formulat mai sus, m-am gandit ca pentru tine mojarele sunt niste impedimente inutile, de aceea te-am intrebat daca nu le dai.

 

Ah, nu chiar. :D In ciuda ironiei cu care privesc chestiunea, am ajuns cu respectivele mojare la un armistitiu: eu nu le extenuez printr-o folosinta exagerata, iar ele nu-mi cad pe degetele de la picioare. M-am obisnuit cu ele prin casa, asa ca nu le dau.

 

Dar tu, ce relatie ai cu mojarele astea? Le colectionezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×