Sari la conținut
Forum Roportal
trecator

Masina timpului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Voi ce credeti poate omul o fiinta muritoare sa creeze asa ceva, este posibil din punct de vedere stintific?

Cati dintre voi ati vrea sa va intoarceti in trecut sa retraiti anumite momente de cate ori vreti, sa aveti un control asupra timpului.

Dar ce inseamna timpul, care este definitia lui, poate fi controlat?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi ce credeti poate omul o fiinta muritoare sa creeze asa ceva, este posibil din punct de vedere stintific?

 

Eu n-as pierde somn pe asa intrebare!!! daca era capabil omul, deja era facut demult si inventia asta si lua Premiul Nobel dar nu este posibil asa ceva de fabricat ca ar fi ridiculos de usor sa trisezi moartea!!! Doar un pic te-ai duce inapoi in timp mereu sa nu mai imbatrinesti ... ce crezi ca Mama Natura nu s-a gandit la asta??? fiinta muritoare ai zis ca e omul!!! si asa o sa fie :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este posibil din punct de vedere stintific?

 

Da, este perfect posibil, dar sa nu te astepti ca vreodata, daca cineva ar realiza asa ceva sa si spuna. Probabil ar fi o realizare care ar ramane vesnic secreta.

 

Uite un astronaut sculptat acum 1100 de ani in urma, daca aia n-ar fi vazut asa ceva, de unde ar fi putut sa stie cum arata?

 

slide_205713_3675.jpg

 

Dar ce inseamna timpul, care este definitia lui, poate fi controlat?

 

Timpul reprezinta o succesiune de cadre care dau impresia organelor noastre de simt, ca reprezinta un continuum.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De unde ai luat poza aia ?

 

EDIT : Am gasit deja. Astronautul nu e acolo de 1000 de ani, e doar adaugat recent, in 1992 la renovarea catedralei, ca un simbol al secolului XX.

 

"Among the ornate carvings on the façade is the incongruous likeness of an astronaut floating in space; it was added by an artist during restoration work in 1992 as a symbol of the 20th century."

 

Sursa

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astronaut

Aha... acum 1100 de ani. :roll:

 

Calatoria in timp (trecut) poate exista daca Universul e etern si prin urmare predefinit dintotdeauna. In acest caz ar fi doar o solutie la niste ecuatii. Cumva, acele ecuatii au trebuit sa permita unei fiinte vii sa se intoarca in trecut, altfel Universul n-ar fi avut sens. Deci o astfel de calatorie nu numai ca nu ar contrazice nimic, ci chiar ar fi o necesitate logica pentru ca totul sa fie ok.

 

Cati dintre voi ati vrea sa va intoarceti in trecut sa retraiti anumite momente de cate ori vreti

Daca Universul e predefinit dintotdeauna, atunci dupa parerea mea, ar trebui sa ne retraim aceeasi viata mereu si mereu.

 

Si ma gandesc eu asa... Oare ce ne-ar determina mai mult sa incercam sa traim viata cat de bine putem ? Faptul ca e singura viata pe care o avem sau faptul ca se repeta la infinit ? Parca daca stii ca se repeta la infinit, te cam face sa te simti aiurea atunci cand irosesti ceva in viata. In cazul asta, stii ca mereu si mereu vei rata fix aceeasi oportunitate.

Editat de Abc2009ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

EDIT : Am gasit deja. Astronautul nu e acolo de 1000 de ani, e doar adaugat recent, in 1992 la renovarea catedralei, ca un simbol al secolului XX.

 

Este o explicatie oficiala, posibil sa reflecte o realitate sau doar incercarea de a distrage atentia. Cauta pe google imagini dupa ancient astronaut si ai sa ramai uimit de cate exemple de reprezentari ale acestora gasesti, unele vechi de mii de ani.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi ce credeti poate omul o fiinta muritoare sa creeze asa ceva, este posibil din punct de vedere stintific?

Cati dintre voi ati vrea sa va intoarceti in trecut sa retraiti anumite momente de cate ori vreti, sa aveti un control asupra timpului.

Dar ce inseamna timpul, care este definitia lui, poate fi controlat?

 

De ce e musai de intors in trecut? Trecutul il stiu, l-am trait sau l-am citit in cartile de istorie. Mai interesant ar fi de mers in viitor. 8)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce e musai de intors in trecut? Trecutul il stiu, l-am trait sau l-am citit in cartile de istorie. Mai interesant ar fi de mers in viitor. 8)

 

Mie mi-ar place sa ma intorc in timp sa vad cu ochii mei cum au fost construite piramidele, ca prea nu-mi vine a crede ca blocurile acelea de piatra de mai multe tone au fost taiate perfect cu unelte de cupru si transportate de la zeci de km, trase cu funii facute din coaja de bambus...

 

In viitor s-ar putea calatori, teoretic cel putin, doar daca viitorul ar exista, adica ar fi fost dinainte trasat.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o explicatie oficiala, posibil sa reflecte o realitate sau doar incercarea de a distrage atentia. Cauta pe google imagini dupa ancient astronaut si ai sa ramai uimit de cate exemple de reprezentari ale acestora gasesti, unele vechi de mii de ani.

 

Da, am vazut si eu ancient astronauts, foarte ciudat...

 

De ce e musai de intors in trecut? Trecutul il stiu, l-am trait sau l-am citit in cartile de istorie. Mai interesant ar fi de mers in viitor. 8)

 

Pai si viitorul dar poate fi scary :D

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pai si viitorul dar poate fi scary :D

 

 

mah, eu nu cred in viitor "scary", ba chiar il vad pe omul de Neanderthal plimbandu-se nepasator prin fata vitrinelor din Galleria Vittorio Emanuel din Milano !! :o:

 

Mie mi-ar place sa ma intorc in timp sa vad cu ochii mei cum au fost construite piramidele, ca prea nu-mi vine a crede ca blocurile acelea de piatra de mai multe tone au fost taiate perfect cu unelte de cupru si transportate de la zeci de km, trase cu funii facute din coaja de bambus...

 

 

 

corect!

dar eu consider asta ca facand parte din "enigmele" trecutului si daca nu stim cum sau de ce, este ca nu avem destule date sau avem dar n-am stiut sa le descifram si asta nu presupune neaparat ca nu vom sti; poate peste 100 de ani dupa ce sapa mai adnac prin desertul acela se gaseste si dovada.

de aceea as merge in viitor, as afla si ce lucruri din trecut au mai fost elucidate ! :think:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×