Sari la conținut
Forum Roportal
Ecaterina

Testul Papanicolau

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

imi poate explica si mie ce inseamna "celule de tip endocervical/metaplazice prezente" + "flora bogata (bacili)"....pt k dr meu e in vacanta....in principiu nu ar tb sa fie nimic grav pt k mi-am facut si o lama si nu aveam nimic...pls help...

 

multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E de fapt Babes-Papanicolau si da, e eficient in screeningul cancerului uterin. E recomandat oricarei fete/femei care si-a inceput viata sexuala, o data pe an.

 

Uite si aici.

De fapt...le voi combina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Testul Papa-Nicolau se face pentru depistarea cancerului de col uterin.

Rezultatul se da de obicei dupa 2 saptamani.

 

mie mi s-a zis sa vin dupa rezultat peste 3 zile..adica vineri...

E de fapt Babes-Papanicolau si da, e eficient in screeningul cancerului uterin. E recomandat oricarei fete/femei care si-a inceput viata sexuala, o data pe an.

 

Uite si aici.

De fapt...le voi combina.

mersi

 

Ma scuzati,m-a furat numele pus de erena la topic...

Si inca ceva,nu doare absolut deloc.

dap..stiu am probat deja

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie facut neaparat, uite de ex matusa mea l-a facut, i-a iesit ca are cancer dar a descoperit la timp..si s-a operat si e ok acum... noroc ca si-a facut la timp testul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

sunt studenta in bucuresti si as vrea sa-mi fac testul Papanicolau. Am auzit ca se poate face gratuit pentru studenti. Stie cineva unde? Nu sunt din bucuresti asa ca nu am cum sa fac rost de trimitere...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna..am primit de curand rezultatul testului papanicolau.ma pueti ajuta?multumesc

 

SISTEM BETHESDA 2001/FROTIUCITOLOGIE MEDIU LICHID

Metoda: NOVAPREP PROCESSOR SYSTEM 25 (NPS 25)

 

Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA

I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA

Organisme:

Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele

Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia NU, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU

II.Altele:

Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU

III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU

Cel. scuamoase:

- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU

- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad �nalt - ASC-H NU

- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU

- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad �nalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU

- Carcinom cu celule scuamoase NU

Cel. glandulare:

- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU,endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU

- Cel. Glandulare Atipice �n favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU

- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU

- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

 

IV.Alte neoplasme NU

V.Recomandari:.

O noua prelevare NU,De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

 

Descriere citologica: REDUS fond inflamator acut. Celularitate de aspect NORMAL.

 

Concluzie: Frotiu de aspect NORMAL.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua.in urma unui test Babes -Papanicolau am urm rez:

celule cervicale superficiale si intermediare

alte celule: endocervicale

elem de asociere polimorfonucleare si hematii

flora vaginala: microbiana

diagnosticul e cel pseudodisc

concluzii: L-SIL la test Bethesda si tip II la Babes-Papanicolau. va rog sa-mi spuneti ce inseamna. mentionez ca am 50 de ani.

multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Laboratorul sau clinica care ti-a facut testele nu a discutat cu tine rezultatele si ce inseamna ele ? Ginecologist sau doctor de familie ai ? Nu esti prima care vine aici pe forum cu rezultate de diverse teste medicale si cere sa i se explice ce inseamna. Nu inteleg chestia asta. Acolo unde stai pacientii sunt lasati in voia domnului sa-si interpreteze ei singuri rezultalele analizelor sau cum ? blink.gif

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×