Sari la conținut
Forum Roportal
Ecaterina

Testul Papanicolau

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor sunt noua pe aici si as dori un sfat......am fost recent la medicul de familie pentru analizele ce se dau gratuit si pe langa cele obisnuite mi-a dat si trimitere sa fac testul papanicolau(ca ar fi bine sa merg odata ce mi-am inceput viata sexuala)...pana acuma nu am fost niciodata la ginecolog si am putine emotii defapt mai multe...am citit multe infomartii despre testul papanicolau insa as dori sa stiu dupa ce imi da rezultatul unde trebuie sa merg ..adica inapoi la medicul de familie sa mil traduca pe intelesul meu?.....si as mai avea o problema ......de ceva vreme am inceput sa am usturimi la intrarea in vagin (chiar si la contactul sexual)....prima data am crezut ca este o infectie urinara ca ma ustura si la urinare...infectia urinara am tratato si acele usturmi au disparut....mi-a venit menstruatia si dupa a inceput iar sa ma usture la intrarea in vagin...si intr-o dimineata m-am trezit nuhs cum sa va spun cu coarja acolo jos adica pe labii ...ca si cum as fi avut o rana si sa se cicatrizeze a aparut coarja....numai ca nu este o coarja tare ci mai mult seamana ca o pielita ...ca atunci cand te bronzezi si rupi pilea moaarta....sper ca m-ati inteles...oricum sunt putin speriata....ce ar puta fi?....si sper sami dati si mai multe infomatii despre testul papanicolau daca a facut cineva cum a fost...multumesc..astept mesaje..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aaaaa, chestia de pe labii pe care o descrii tu, daca este bine delimitata, indurata (tare la palpare) si putin seroasa( ca o rana proaspata care se decojeste mereu) seamana a Sifilis.

 

Si eu zic sa fugi rapid la medic.

Testul Papanicolau e o simpla prelevare de pe mucoasa din vecinatatea colului uterin, nu e dureros si rezultatele ti le spune ginecologul care il face.

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-am facut examenul citologic babes papanicolau iar doctorul a zis ca e ok rezultatul si nu mi-a dat nicic un tratament dar nu stiu am citit si eu si parca nu mi se pare chiar ok....as dori sa interpretati putin rezultaul sa va dati cu parerea

 

calitatea frotiului: satisfacator pentru evaluare

fondul frotiului: inflamator

celule epiteliale normale

celule superficiale xx celule intermediare xxx celule parabazale xx celule endocervicale xx

celule inflamatorii xxx

flora: bacilii xxx candida a. xxx

modificari celulare benigme reactive

comentarii: modificari reactive in celulele superficiale si intermediare

concluzii: reevaluarea citologica la 1 luna dupa tratamentul infectiei

 

 

ala e rezultatul ..si cum am spus nu mi s epare chiar ok dar nah doctorul a zis ca e ok (nu prea m-am impacat cu acel doctor ca nu intelgeam nimci ce zice si plus cand mia dat rezultatul parca era as grabit si ma si trimis repede)...si as mai vrea sa stiu ce reprezinta casutele marcate cu x adica la una e cu 2 de x alta cu 3 de ex..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-am facut examenul citologic babes papanicolau iar doctorul a zis ca e ok rezultatul si nu mi-a dat nicic un tratament dar nu stiu am citit si eu si parca nu mi se pare chiar ok....as dori sa interpretati putin rezultaul sa va dati cu parerea

 

calitatea frotiului: satisfacator pentru evaluare

fondul frotiului: inflamator

celule epiteliale normale

celule superficiale xx celule intermediare xxx celule parabazale xx celule endocervicale xx

celule inflamatorii xxx

flora: bacilii xxx candida a. xxx

modificari celulare benigme reactive

comentarii: modificari reactive in celulele superficiale si intermediare

concluzii: reevaluarea citologica la 1 luna dupa tratamentul infectiei

 

 

ala e rezultatul ..si cum am spus nu mi s epare chiar ok dar nah doctorul a zis ca e ok (nu prea m-am impacat cu acel doctor ca nu intelgeam nimci ce zice si plus cand mia dat rezultatul parca era as grabit si ma si trimis repede)...si as mai vrea sa stiu ce reprezinta casutele marcate cu x adica la una e cu 2 de x alta cu 3 de ex..

 

Crede-l. CHiar e OK.ai o formatiuneBenigna(necancerigena).NU AI DE CE SA ITI FACIGRIJI>doar sa ai grija la acutul sexual

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu nu mai inteleg nimic...acelasi lucru l-am patit si eu. Rezultatul a fost clasa II, pentru ca aveam o "infectie cu cocobacili" (sau nu stiu pe tampenii). Dna. Doctor mi-a zis sa nu imi fac griji, daca vreau imi da ea niste ovule, dar oricum unele infectii nu se trateaza. Eeeee, eu asta nu am inteles! In capul meu de copil naiv, cum sa nu tratezi o infectie? Nu se agraveaza? Poate ma lamuriti voi si pe mine, ca in ziua de azi avem niste medici...trebuie sa te duci la vreo 5 ca sa afli si tu un rezultat ca lumea si un tratament pe masura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e posibil

unele afectiuni sunt netratabile , caz in care ti se rocomanda intarirea imunitatii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e posibil

unele afectiuni sunt netratabile , caz in care ti se rocomanda intarirea imunitatii

 

Ai sa razi, dar nu mi s-a recomandat nimic...pur si simplu, mi-a zis dna. doctor daca vreau niste ovule (daca da, bine, daca nu, iarasi bine). Cat despre imunitate, nu mi-a zis nimeni nimic. Ce medici...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna la toata lumea.sunt noua pe aici si nu prea stiu cum se procedeaza daca vrei un raspuns corect...acum 3 luni am fost la ginecolog si aveam pap4.Am fost operata in aprilie,dar nu stiu daca virusul nu va aparea din nou...cine poate sa ma ajute cu un sfat,va rog din inima sa mi-l dati.mersi mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×