Sari la conținut
Forum Roportal
Ecaterina

Testul Papanicolau

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu ca testul Papanicolau se face pentru depistarea precoce a cancerului uterin. Am facut acest test la care am primit urmatorul rezultat (imi cer scuze daca nu scriu chiar coresct termenii medicali):

Frotiu cu marcant proces inflamator, epitelii de metaplazie-reactive, vacuolate, endocervicale, intermediare, superficiale. Modificari reactive benigne.

Am facut si un chiuretaj biobsic la care nu am primit inca rezultatul. Poate cineva sa-mi explice mai pe intelesul meu, care nu am nici in clin nici in mineca cu medicina decit faptul ca sunt pacienta, ce inseamna rezultatul la test. Sunt foarte ingrijorata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca testul Papanicolau se face pentru depistarea precoce a cancerului uterin. Am facut acest test la care am primit urmatorul rezultat (imi cer scuze daca nu scriu chiar coresct termenii medicali):

Frotiu cu marcant proces inflamator, epitelii de metaplazie-reactive, vacuolate, endocervicale, intermediare, superficiale. Modificari reactive benigne.

Am facut si un chiuretaj biobsic la care nu am primit inca rezultatul. Poate cineva sa-mi explice mai pe intelesul meu, care nu am nici in clin nici in mineca cu medicina decit faptul ca sunt pacienta, ce inseamna rezultatul la test. Sunt foarte ingrijorata.

Buna Ecaterina,

 

citeste si AICI

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Ecaterina,

 

citeste si AICI

 

Este foarte interesant acest articol si sfatuiesc si alte femei sa-l citeasca.

Intretimp am primit rezultatul biobsiei si slava Domnului nu mai am de ce sa fiu speriata. Desi in articolul pe care l-am citit nu se spune una din cauzele aparatiei modificarilor de tesut poate fi si utilizarea unui sterilet pe o perioada mai lunga decit cea indicata de medic. Asadar doamnelor fiti foarte atente cu sanatatea dvs. si veti scapa de griji inutile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa readuc in atentia voastra doamnelor importanta testului Papanicolau.

Dupa tratament situatia mea s-a schimbat in bine si sint foarte fericita ca am facut acest test si am putut sa intervin la timp. Asadar pentru cine nu a citit articolul indicat de Spider ar fi bine sa-l citeasca.

Si doamnelor inca o data, faceti acest test care este foarte usor de facut (nu doare :cry: ) acordati-va un mic ragaz pentru o vizita la medicul ginecolog si puteti scapa de griji si prenitimpina situatii neplacute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Testul Papanicolaou este foarte important. Am citit undeva ca rata mortalitatii de cancer de col in Romania este de 6 ori mai mare decat media tarilor UE si de 2-2,7 ori mai mare decat in celelalte tari din Europa Centrala si de Est. Si asta se intampla din cauza diagnosticarii tardive a bolii. Statisticile arata ca la noi mor in fiecare zi de cancer de col 5 femei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite, tocmai am aflat ca exista un vaccin impotriva cancerului de col, a leziunilor pre-canceroase, verucilor genitale si a altor afectiuni cauzate de patru tulpini de HPV. Se recomanda vaccinarea copiilor intre 9 si 15 ani si a fetelor intre 16 si 26 de ani. Se pare ca e eficient si in cazul celor trecute de 26 de ani, daca nu au fost infectate cu HPV. Eu zic ca merita intrebat la ginecolog. Intre timp, am gasit si ceva informatii despre boala, Papanicolaou si vaccin pe site-ul Stop Cancer de Col

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vaccinul acela este bun doar impotriva tulpinilor de HPV care provoaca acel cancer de col , mai sunt si alte cauze nelegate de virus , isi fac efectul doar daca sunt facute fetelor de peste 12 ani , de perferinta virgine , nu se fac la baieti doar la fete .

De costat costa mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vaccinul acela este bun doar impotriva tulpinilor de HPV care provoaca acel cancer de col , mai sunt si alte cauze nelegate de virus , isi fac efectul doar daca sunt facute fetelor de peste 12 ani , de perferinta virgine , nu se fac la baieti doar la fete .

De costat costa mult

Buna....sunt nou inscrisa pe acest forum...si as vrea sa ma sfatuiti si pe mine

Acum vreo luna am facut testul PapaNicolau si nu a iesit chiar bine...si am fost trimisa sa fac tipajul viral pentru HPV(virusul acela nenorocit),am fost sa il fac la labaratorul IDS e pe calea Dorobantilor nr 58...si dupa ce am platit 3 milioane si am asteptat o luna de zile...mi-a venit si rezultatul.Si anume cum ca nu as suferi de HPV.Lucrul asta in loc sa ma bucure m-a intristat...sa va spun de ce..am fost la 2 doctori ginecologi diferiti si ambii mi-au spus ca am HPV in urma controlului deoarece am niste mici condiloame(negi) in zona genitala.Am fost din nou la "minunatul" laborator IDS sa le arat testul de Papanicolau si sa ii intreb cum e posibil ca dupa ce dau o gramada de banii si astept asa de mult rezultatul sa fie gresit?Va spun sincer ca este gresit deoarece mama mea este asistenta medicala in ginecologie..si am fost vazuta de doi medici.Doamnele de la IDS ai insistat ca eu nu sunt purtatoare de HPV desi le-am intrebat ce sunt condiloamele pe care eu le am

Sper ca nici una din voi sa nu aiba probelemele mele...si va sfatuiesc fara a avea intentia sa le fac rau celor de la IDS sa nu va cheltuiti banii de pomana.O sa repet analiza la un alt laborator si daca mi se va confirma rezultatul ii voi da in judecata pe cei de la IDS.

Sper ca nu v-am plictisit....o zi minunata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....

Sper ca nici una din voi sa nu aiba probelemele mele...si va sfatuiesc fara a avea intentia sa le fac rau celor de la IDS sa nu va cheltuiti banii de pomana.O sa repet analiza la un alt laborator si daca mi se va confirma rezultatul ii voi da in judecata pe cei de la IDS.

....

ai repetat analiza? cum a iesit? sper ca negativa ; sanatate multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×