Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si io nevoie de un pic de ajutor..am 17 ani si tocmai mi-am pus aparat dentar mobil..problema mea este ca dintii de sus sunt iesiti destul de mult in fata iar cei de jos ..cam sunt bagati inauntru.As avea cateva intrebari si v-as multumi din suflet daca ati putea sa ma lamuriti.

1.as vrea sa stiu daca acest tip de aparat(cel mobil)este singurul care mi-ar fi putut rezolva problemele.Doctorul meu stomatolog spune ca aparatul mobil este singurul care ma poate ajuta..dar eu am niste dubii.

2.as vrea sa stiu daca aparatul trebuie purtat la scoala.Am citit si pe net a trebuie purtat circa 16 ore pe zi.Ideea e ca este incomod :cry: ,deranjeaza la vorbit...si ma gandesc si ca ar trebui sa nu mai mananc nimik la scoala timp de 7 ore... :)

3.si nu in ultimul rand as vrea sa stiu,din propria voastra experienta...daca aparatele denare mobile chiar dau rezultate notabile...

Va multumesc anticipat... :yahoo: :P :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu de stabilit fara un examen clinic direct daca doctorul ti-a indicat corect aparatul dentar.El e singurul care a vazut situatia ta si pina la proba contrarie ce a indicat este corect.Cauzele incongruentei pot fi multiple insa ca sa intelegi iti explic mai "popular": in copilarie ai avut vreun viciu (supt deget,creion,limba),mostenesti parintii (de ex tata are dintii mari iar mama maxilarele mici--dintii nu au spatiu suficient si sint incalecati sau au alta orientare),respiri pe gura (e mai mult de explicat aici),..

Nu e o fericire aparatul mobil...ocupa loc mai mult in gura (cu toate consecintele),ai reduse senzatiile gustative,trebuie indepartat si igienizat zilnic.Pe viitor poate iti va recomanda si aparat dentar fix.Aparatul trebuie sa-l porti exact cum ti s-a spus.Oricum rezultatele purtarii nu se vad imediat asa ca nu dispera daca nu se observa nimic...aparatul actioneaza...fortele sint mici si pe o durata mare de timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si io nevoie de un pic de ajutor..am 17 ani si tocmai mi-am pus aparat dentar mobil..problema mea este ca dintii de sus sunt iesiti destul de mult in fata iar cei de jos ..cam sunt bagati inauntru.As avea cateva intrebari si v-as multumi din suflet daca ati putea sa ma lamuriti.

1.as vrea sa stiu daca acest tip de aparat(cel mobil)este singurul care mi-ar fi putut rezolva problemele.Doctorul meu stomatolog spune ca aparatul mobil este singurul care ma poate ajuta..dar eu am niste dubii.

2.as vrea sa stiu daca aparatul trebuie purtat la scoala.Am citit si pe net a trebuie purtat circa 16 ore pe zi.Ideea e ca este incomod :o: ,deranjeaza la vorbit...si ma gandesc si ca ar trebui sa nu mai mananc nimik la scoala timp de 7 ore... ;)

3.si nu in ultimul rand as vrea sa stiu,din propria voastra experienta...daca aparatele denare mobile chiar dau rezultate notabile...

Va multumesc anticipat... :lol: :lol: :lol:

salut,

eu mi-am pus aparat dentar mobil la 16 ani si l-am purtat cam 4 ani. Trebuie purtat cel putin 12 ore pe zi ca sa dea rezultate. Eu l-am purtat tot timpul, pentru ca aveam caninii crescuti peste incisivii laterali - ce mai, aratam ca un vampir. Am facut o singura extractie, si de aceea dintii s-au indreptat incet, dar sigur. Si maselele mi-erau strambe - erau toate orientate spre interior. Dantura mi s-a indreptat foarte mult, am fost foarte multumita, doar caninii au ramas putin in afara si unul din incisivi inauntru. Cand am renuntat la aparat am facut-o brusc, pentru ca s-a rupt o sarma si mi-a fost lene pur si simplu sa ma duc sa -mi fac altul. Iar din aceasta cauza pozitia dintilor a recidivat putin.

De curand am vrut sa-mi pun aparat fix, ca sa ii indrept complet, insa am rezolvat problema mai rapid, imbracand cei doi incisivi laterali cu coroane ceramice. Erau oricum devitalizati, cu nervul scos, plombati etc. Acum sunt aliniati.

Deci in concluzie, eu am fost multumita de aparatul mobil. Am auzit insa ca daca ai dintii iesiti in afara, si mai ales la varsta ta, un aparat fix ar rezolva problema de doua ori mai repede. Tu ai probabil maxilarul deformat..cine stie, poate ti-ai supt degetul cand erai mica. Din cauza asta dintii cresc in afara.

Eu zic sa porti aparatul mobil jumatate de an, si daca nu vezi schimbari majore (pentru ca la inceput se produc modificarile rapid), atunci iti recomand sa mergi la un control pt un aparat fix.

Bafta!!

Editat de Knut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ai probabil maxilarul deformat..cine stie, poate ti-ai supt degetul cand erai mica. Din cauza asta dintii cresc in afara.

 

Eu am supt degetul pana la varsta de 8 ani, constant inainte de culcare(seara si la amiaza) si am dintii perfect aliniati, perfect drepti. Oare daca nu sugeam degetul aveam dintii orientati spre interior? :lol: Nu cred ca suptul degetului influenteaza asa de tare alinierea. Daca e sa n-ai dintii drepti nu-i ai chiar daca sugi sau nu degetul. Daca arcadele sunt prea mici si nu se dezvolta proportional cu numarul dintilor atunci ies strambi, orientati in diverse directii, suprapusi. Conteaza si dintii de lapte in ce contitii au cazut, dintii de lapte ghidand dintii permaneti cand acestia incep sa erupa.

 

@Cristina eu zic ca merita sa faci un sacrificiu si sa-ti pui aparat fix, rezultatele nu se compara cu cele ale aparatului mobil. Si eu zic ca fata de cel mobil, cel fix e mai estetic parca :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o: :) nu mi-am supt deloc degetul... :stars: ..cred ca s-ar putea sa fie o problema mostenita de la bunica mea dat fiind faptul ca in tinerete avea dantura exact ca a mea...ideea e ca deja au trecut aproape 3 saptamani de cand il am si nu mi se mai pare incomod..il port toata ziua fara nicio problema..... :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e dezavantajul aparatelor ortodontice:rezultatele se vad in timp si satisfactia pacientului/medicului nu e imediata-ca in cazul unei obturatii fizionomice...Dar trebuie purtate si igienizate riguros.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deja au trecut 3 luni de cand am aparatul...si rezultatele sunt chiar vizibile :D :tease: :tease: ...cred ca toata faza e sa ai rabdare si rezultatele apar si ele in functie de cat de constincios esti in purtarea aparatului!

Eu am supt degetul pana la varsta de 8 ani, constant inainte de culcare(seara si la amiaza) si am dintii perfect aliniati, perfect drepti. Oare daca nu sugeam degetul aveam dintii orientati spre interior? :tease: Nu cred ca suptul degetului influenteaza asa de tare alinierea. Daca e sa n-ai dintii drepti nu-i ai chiar daca sugi sau nu degetul. Daca arcadele sunt prea mici si nu se dezvolta proportional cu numarul dintilor atunci ies strambi, orientati in diverse directii, suprapusi. Conteaza si dintii de lapte in ce contitii au cazut, dintii de lapte ghidand dintii permaneti cand acestia incep sa erupa.@Cristina eu zic ca merita sa faci un sacrificiu si sa-ti pui aparat fix, rezultatele nu se compara cu cele ale aparatului mobil. Si eu zic ca fata de cel mobil, cel fix e mai estetic parca :tease:
nu stiu ce sa zic... :) ca si dintii mei sunt aliniati perfect..adica nu sunt incalecati sau crescuti aiurea..fiecare la locul lor..doar atat ca aia de sus sunt in afara si aia de jos inauntru :) Si in privinta esteticului...io stiu??..pana la urma vizibil la cel mobil nu este decat o sarmulita peste dintii de sus...atat ca restul nu se vede :tease: :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si io nevoie de un pic de ajutor..am 17 ani si tocmai mi-am pus aparat dentar mobil..problema mea este ca dintii de sus sunt iesiti destul de mult in fata iar cei de jos ..cam sunt bagati inauntru.As avea cateva intrebari si v-as multumi din suflet daca ati putea sa ma lamuriti.

1.as vrea sa stiu daca acest tip de aparat(cel mobil)este singurul care mi-ar fi putut rezolva problemele.Doctorul meu stomatolog spune ca aparatul mobil este singurul care ma poate ajuta..dar eu am niste dubii.

2.as vrea sa stiu daca aparatul trebuie purtat la scoala.Am citit si pe net a trebuie purtat circa 16 ore pe zi.Ideea e ca este incomod :o: ,deranjeaza la vorbit...si ma gandesc si ca ar trebui sa nu mai mananc nimik la scoala timp de 7 ore... 8)

3.si nu in ultimul rand as vrea sa stiu,din propria voastra experienta...daca aparatele denare mobile chiar dau rezultate notabile...

Va multumesc anticipat... :blink: :o: :D

 

 

sal am trecut si eu tot prin asta am inceput cu mobil si aveam dubii si pe buna dreptate la ce aveam eu trebuia fix dar totusi am purtat 2 ani unul mobil, stomatologul meu habar nu avea bine ca sunt si din provincie ! asa ca am ajuns la un ortodontist in bucuresti ca na e o diferenta si dupa 1 an jumate de purtat unu fix e totul aproape gata PERFECT ;) asa ca bafta

Editat de ionutolt22

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, daca aveti peste 12 ani, nu va mai chinuiti cu aparate mobile! Mergeti la un medic ortodont (specializat in aparate dentare - nu un simplu medic stomatolog!) si puneti-va aparat fix! Tratamentul este mult mai rapid (in medie 18 luni - fata de 4 ani, e ceva, nu...?) si rezultatele sunt mai usor de obtinut! Daca va doriti, puteti alege si aparate care nu se vad deloc (aparate linguale - Incognito).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×