Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Accesul la mantuire se ofera numai privilegiatilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am mai spus ca-s agnostica, nici nu neg existenta lui Dumnezeu (considerand capacitatile noastre de intelegere, cunoastere si perceptie limitate), dar nici nu pot admite ca exista din pricina mai multor motive. Unul dintre ele este acela ca mantuirea pare a se oferi numai privilegiatilor, adica celor care s-au nascut in anumite zone ale Terrei, fapt ce le-a oferit posibilitatea de a ajunge sa Il cunoasca pe Dumnezeu. Ce ne facem insa cu aceia care n-au beneficiat de aceasta posibilitate? Ei au pierdut din strat dreptul la mantuire numai pt. ca au avut ghinionul sa se nasca intr-o loc de pe planeta unde nimeni, niciodata, n-a ajuns sa le vorbeasca despre existenta lui Dumnezeu si astfel n-au ajuns sa Il cunoasca?

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ne facem insa cu aceia care n-au beneficiat de aceasta posibilitate?

Trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca in istoria omenirii, au existat oameni balast; fara contact cu mantuirea, nascuti ca sa dispara pe veci.

Atata timp cat poti sa accepti teoriile ateist-evolutioniste, ar trebui sa-ti fie usor sa accepti si asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat. Teoriile evolutioniste criticate de voi crestinii (dar in care va incadrati de minune) au coerenta. Dar cand Dumnezeu spune ca iubeste pe toti dar le ofera doar unora sansa la mantuire, e clar ca numai coerenta nu e aici. Daca Dumnezeu ar actiona ca un eugenist atunci e curata ipocrizie pe crestini sa denigreze evolutionismul.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca in istoria omenirii, au existat oameni balast; fara contact cu mantuirea, nascuti ca sa dispara pe veci.

Atata timp cat poti sa accepti teoriile ateist-evolutioniste, ar trebui sa-ti fie usor sa accepti si asta.

Adica vrei sa spui ca dumnezeu admite existenta unor oameni de sacrificiu, pe care nu da doi bani?

 

Nu neaparat. Teoriile evolutioniste criticate de voi crestinii (dar in care va incadrati de minune) au coerenta. Dar cand Dumnezeu spune ca iubeste pe toti dar le ofera doar unora sansa la mantuire, e clar ca numai coerenta nu e aici.

:good: Exact!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai spus ca-s agnostica, nici nu neg existenta lui Dumnezeu (considerand capacitatile noastre de intelegere, cunoastere si perceptie limitate), dar nici nu pot admite ca exista din pricina mai multor motive. Unul dintre ele este acela ca mantuirea pare a se oferi numai privilegiatilor, adica celor care s-au nascut in anumite zone ale Terrei, fapt ce le-a oferit posibilitatea de a ajunge sa Il cunoasca pe Dumnezeu. Ce ne facem insa cu aceia care n-au beneficiat de aceasta posibilitate? Ei au pierdut din strat dreptul la mantuire numai pt. ca au avut ghinionul sa se nasca intr-o loc de pe planeta unde nimeni, niciodata, n-a ajuns sa le vorbeasca despre existenta lui Dumnezeu si astfel n-au ajuns sa Il cunoasca?

 

Cred ca te referi la evrei .

Asa cam era in vechiul Testament . Dumnezeu si-a ales un popor si ia dat invataturile lui .

Totusi acum sunttem in periaoda de dupa Noul Testament cand , odata cu decaderea evreilor din postura de "Popor sfant", invatatura( si cea veche dar si cea a lui Iisus Hristos ) este raspandita foarte larg , oricine putand ajunge la ea si sa dobandeasca matuirea .

Editat de Neverknow1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica vrei sa spui ca dumnezeu admite existenta unor oameni de sacrificiu, pe care nu da doi bani?

da. obisnuieste-te cu asta. ;)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu ai face parte din acei oameni, cum ai reactiona ? L-ai mai adora atat pe tiranul caruia ii spui Dumnezeu ?

nu schimba cu nimic situatia. Dumnezeu ramaqne Acelasi Dumnezeu drept si intangibil, chiar daca "balastul" se revolta numindu-L tiran...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu schimba cu nimic situatia. Dumnezeu ramaqne Acelasi Dumnezeu drept si intangibil, chiar daca "balastul" se revolta numindu-L tiran...

 

Nu schimba cu nimic situatia nici stand ca planta in fata lui si practicand pupincurism divin. Esti ceea ce esti, asuma-ti asta.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai stiu unde, ca n-am mai citit Biblia de mult timp, ina imi amintesc ca am gasit pasaje in care se spunea ca Dumnezeu e bun, drept si milostiv. Daca El ar accepta ca accesul la mantuire sa se faca diferentiat, inseamna ca nu e deloc ceea ce vrea sa para. Dumnezeu e ipocrit?

 

 

Nu, mai sunt si unii care n-au acces la invatatura lui Iisus. Ce vina au ei?

 

Nu e ipocrit. Nu e bun sau rau, ipocrit sau neipocrit, e un simplu concept pe care fiecare il clasifica intr-un mod raportand atributele lui la propriile valori morale. Nu e nimeni in niciun fel, doar sistemele de valori rigide si inexacte duc la asemenea etichetari. A spune despre un om ca e bun, rau sau nu stiu cum e ca si cum te-ai concentra pe o singura culoare(pura) intr-un tablou plin de nuante din toate gamele. Cat rosu exista in culoarea portocaliu ? Tot atat cat exista si o anumita trasatura intr-un om. Traim o mare iluzie pentru ca in nesiguranta noastra noi ne atasam de niste convingeri prin care judecam totul. E ca si cum mi-as pune filtre de culori la ochelari ca sa vad doar alb negru.

Editat de Renaissance'91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×