Sari la conținut
Forum Roportal
elenutzabalenutza

Lumina din capatul tunelului ...eu nu am vazut-o !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

anul trecut in vara am trait una din experientele care m-a marcat:nu am mai putut respira,si nu aveam ce sa fac,simteam cum ma viata iesea din mine,si am picat .sotul meu desi era foarte speriat ,a actionat,mi-a facut respiratie ,si am revenit .dar dp ce mi-am revenit ,si am realizat ce mi se intamplase nu am mai fost eu .sotul meu m-a intrebat ce am simtit,iar eu nu imi aduc aminte nimik,doar stiu ca era haos,intuneric ,ma rupeam in bucatele ,nu lumina ,nu tunel,nu liniste,ci doar teama ,panica.in noaptea aia nu am mai dormit,iar de atunci au inceput cosmarurile mele .de atunci am inceput cautarea dovezii ca d-zeu exista ,trebuie sa existe,asa imi spuneam ,caci simt ca dc nu ma agat de ceva ,sunt pierduta in intuneric,caci eu nu am vazut nici o lumina !!! :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca nu ai ajuns prea departe in calatoria ta! Am patit si eu cam acelasi lucru si nici eu nu am ajuns la lumina de la capat!

Totusi Dumnezeu exista si te ajuta in fiecare moment! Poate ca nu erai pregatita sa vezi ce e mai departe de intuneric!

Editat de Spyder

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca nu ai ajuns prea departe in calatoria ta! Am patit si eu cam acelasi lucru si nici eu nu am ajuns la lumina de la capat!

Totusi Dumnezeu exista si te ajuta in fiecare moment! Poate ca nu erai pregatita sa vezi ce e mai departe de intuneric!

 

Poate nu te indreptai spre lumina. Ci in directia opusa :yahoo:

Glumesc.

Si eu patit ceva asemanator. Am lesinat si am cazut din picioare. Daca nu ma prindea maica-mea fatza mea ar fi facut cunostinta cu betonul ^_^

Si nu auzeam decat vocile celor din jurul meu care ma strigau undeva suuuss sus.

Pot sa zic ca am vazut ceva ce aducea a lumina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate nu te indreptai spre lumina. Ci in directia opusa :yahoo:

Glumesc.

Si eu patit ceva asemanator. Am lesinat si am cazut din picioare. Daca nu ma prindea maica-mea fatza mea ar fi facut cunostinta cu betonul ^_^

Si nu auzeam decat vocile celor din jurul meu care ma strigau undeva suuuss sus.

Pot sa zic ca am vazut ceva ce aducea a lumina

 

Si eu am patit ceva de genul asta.Eu intai nu am mai vazut nimic desi tineam ochii deschisi si apoi am cazut.Ii auzeam si eu cum ma strigau dar parca vocile veneau dintr`un tunel.Mi s-a spus ca am avut o scadere de glicemie deoarece eram f slabita dupa operatie.A fost o experienta groaznica dar peste care am trecut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai luminita de la capatul tunelului e doar o legenda pentru a vinde filme la Hollywood. De obicei e doar urmatorul tren.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dan-marius nu imi spune asta ,te rog ^_^ eu vreau sa cred,ca exista lumina aia de care zic toti.poate de aceea sunt asa terorizata de moarte,si atunci cand nu pot respira intru in panica,si ma simt si mai rau.dc as avea o mica dovada ca luminitza aia exista ,poate nu as mai avea atata teama ,si as accepta mai usor finalul.dar din pacate stiu ca nimeni nu poate sa imi dea farama aia de dovada,si poate ma amagesc singurik :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt asa terorizata de moarte,si atunci cand nu pot respira intru in panica,si ma simt si mai rau.dc as avea o mica dovada ca luminitza aia exista ,poate nu as mai avea atata teama ,si as accepta mai usor finalul.dar din pacate stiu ca nimeni nu poate sa imi dea farama aia de dovada,si poate ma amagesc singurik ^_^

 

Dragutzo, cati ani ai de mai crezi in povestile cu basme? :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dan-marius nu imi spune asta ,te rog ^_^ eu vreau sa cred,ca exista lumina aia de care zic toti.poate de aceea sunt asa terorizata de moarte,si atunci cand nu pot respira intru in panica,si ma simt si mai rau.dc as avea o mica dovada ca luminitza aia exista ,poate nu as mai avea atata teama ,si as accepta mai usor finalul.dar din pacate stiu ca nimeni nu poate sa imi dea farama aia de dovada,si poate ma amagesc singurik :yahoo:

Moartea este inevitabila, orice ai face. Nu vei putea sa traiesti cu adevarat decit in momentul in care vei sti ca intr-o zi vei muri. Asta nu inseamna ca vei trai sub spectrul unei morti iminente, ci ca pur si simplu o vei reduce la un fapt normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de raspuns dan marius :flowers:

mirelut ,dragutzo 8) ,am 26 de anisori ,dar dp acel incident mi-e frica de moarte ,ce vrei sa zic ca nu mi-e frica ?? iar in ceea ce privesc basmele ,parca asa te-ai exprimat,pai sa stii ca eu mi-ampastrat intacta copila din mine ,si pana o sa inchid ochii,asa o sa fie :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragutzo, cati ani ai de mai crezi in povestile cu basme? :flowers:

 

Nu sunt povesti.

Daca doua persoane iti spun ca te-ai imbatat te duci si te culci pentru ca asa e.

Am cunoscut multe persoane care au fost in moarte clinica destul de mult timp si toate au simtit (cu mici diferente), cam acelasi lucru.

Tunel de lumina si o senzadie de usurare si dragoste (nu au putut sa-i gaseasca alta definitie) absoluta fata de el si a lui fata de tot.

Un amic foarte bun de-al meu, a avut un accident de masina cu 10 min de moarte clinica.

Mi-a povestit ce s-a intamplat. La inceput plutea si vedea tot ce se intampla de sus, cu starile descrise anterior.

La spital, vedea medicii cum incercau sa-l resusciteze si cand si-a revenit, a povestit tot cu lux de amanunte si toti au ramas uimiti.

Dupa un timp, a trecut prin plafonul salii si ajuns in tunelul de lumina in discutie.

Nu a ajuns nicaieri pentru ca s-a reintors in sala de reanimare si a reintrat in corpul material, timp in care a avut o senzatie de scarba fata de starea de bine in care era, pe care el a descris-o ca si cand te-ar obliga cineva sa mananci un caine intrat in putrefactie si cand a intrat in corp, a simtit cum ii trosnesc toate oasele ca si cum s-ar rupe.

Nu vroia sa se mai intoarca da nu a fost dupa voia lui.

De atunci s-a schimbat extraordinar si spune ca nu ii mai e frica de moarte.

Nu stiu ce pozitie sa adopt fata de subiectul asta dar cred ca atata timp cat multe persoane au avut acelasi gen de trairi in aceasta situatie, e bine sa abordam intr-u catva serios problema.

Sunt si cateva explicatii stiintifice ale problemei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×