Sari la conținut
Forum Roportal
sorinqk

Pisica mea e bolnava?

Postări Recomandate

Buna ,sunt noua pe forum dar vreau si eu urgent un sfat.Am o pisica de 1an si are o problema sper din suflet sa nu fie nimic grav.De 3 zile nu maninca nimic si la ochi are o pielita alba care ii acopera ochii,a slabit .Nu avea probleme cu ochii doar cred ca era in calduri inainte sa fie in starea asta.Aici unde locuiesc nu este medic veterinar sa o pot duca ,va rog mult ajutatima cu un sfat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ,sunt noua pe forum dar vreau si eu urgent un sfat.Am o pisica de 1an si are o problema sper din suflet sa nu fie nimic grav.De 3 zile nu maninca nimic si la ochi are o pielita alba care ii acopera ochii,a slabit .Nu avea probleme cu ochii doar cred ca era in calduri inainte sa fie in starea asta.Aici unde locuiesc nu este medic veterinar sa o pot duca ,va rog mult ajutatima cu un sfat.

 

Pisica ta este mai mult ca sigur bolnava.Faptul ca nu a atins mancare de 3 zile este semn clar dar daca adaugam si faptul ca are ceva la ochi,verdictul e clar ca buna ziua. Are ceva si nu e chestie de gluma. Ce,nu stiu.Nu-ti pot da o diagnoza sau sfat pentru ca nu sunt medic veterinar dar am pisici de 12 ani si-mi dau seama cand ceva nu e in regula. Trebuie neaparat un control si tratament.Am citit ceva pe net in legatura cu pielita aia alba de la ochi si spunea acolo ca s-ar putea sa fie cataracte sau infectie.Cataract nu cred ca are pentru e inca tanara.Pisicile batrane au asta de obicei.

 

Dar unde locuiesti tu de nu exista veterinar?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo trei saptamani, pe un ger infiorator, la usa mea a apraut o birmaneza care cerea disperata putina mancare. I-am dat drumul in casa, a mancat aproape fara sa mestece ce i-am dat, a baut apa si apoi a plecat. Dupa 24 de ore, a aparut iarasi, era rebegita de frig. Am luat-o in casa si i-am facut un culcus. S-a acomodat perfect, nu a mai dorit sa iasa, decat pt a-si face nevoile si venea repede inapoi. Insa, am vazut in zilele urmatoare ca devenise apatica si la un moment dat, de undeva de deasupra soldului din spate i s-a spart pielea, loc din care a curs foarte mult puroi, mult de tot. Dupa o zi s-a cicatrizat. Dar la interval de 2-3 zile se intampla la fel. Acum a mai si racit, dar rau de tot, ca respira aproape numai pe gura, de 3 zile nu a mai mancat si nu a mai baut apa, am incercat si am reusit in mica masura sa ii dau antibiotice, la sugestia farmacistei veterinare, parca si-a revenit putin, dar tot nu mananca nimic si nu bea apa si iar a spart punga cu puroi.

Nu stiu nimic despre pisica, cati ani are, daca a fost vaccinata, nu-mi permit sub nici o forma un medic, dar as vrea sa o ajut, chiar daca e straina. Nu stiu nici cui apartine, ca as reda-o stapanului. Imi poate da cineva sugestii cum as putea sa o ingrijesc ca sa isi revina? Dar iese din discutie medicul, stiu ca asta ar :blink: fi solutia, pentru cei care isi permit, dar facand abstractie de asta (sunt obligata!) imi puteti da un sfat care sa ajute pisicuta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

du'te si vorbeste cu un medic veterinar, spune'i cum ai gasit'o, ca nu ai bani de tratament, sunt multi care vor sa ajute. La fel am facut si eu cu niste pui de pisica gasiti in scara... I'a vaccinat, deparazitat, etc.

Nu mai sta daca ti la pisica.. incearca la 2-3 medici, te rog.

 

Bafta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum vreo trei saptamani, pe un ger infiorator, la usa mea a apraut o birmaneza care cerea disperata putina mancare. I-am dat drumul in casa, a mancat aproape fara sa mestece ce i-am dat, a baut apa si apoi a plecat. Dupa 24 de ore, a aparut iarasi, era rebegita de frig. Am luat-o in casa si i-am facut un culcus. S-a acomodat perfect, nu a mai dorit sa iasa, decat pt a-si face nevoile si venea repede inapoi. Insa, am vazut in zilele urmatoare ca devenise apatica si la un moment dat, de undeva de deasupra soldului din spate i s-a spart pielea, loc din care a curs foarte mult puroi, mult de tot. Dupa o zi s-a cicatrizat. Dar la interval de 2-3 zile se intampla la fel. Acum a mai si racit, dar rau de tot, ca respira aproape numai pe gura, de 3 zile nu a mai mancat si nu a mai baut apa, am incercat si am reusit in mica masura sa ii dau antibiotice, la sugestia farmacistei veterinare, parca si-a revenit putin, dar tot nu mananca nimic si nu bea apa si iar a spart punga cu puroi.

Nu stiu nimic despre pisica, cati ani are, daca a fost vaccinata, nu-mi permit sub nici o forma un medic, dar as vrea sa o ajut, chiar daca e straina. Nu stiu nici cui apartine, ca as reda-o stapanului. Imi poate da cineva sugestii cum as putea sa o ingrijesc ca sa isi revina? Dar iese din discutie medicul, stiu ca asta ar :blink: fi solutia, pentru cei care isi permit, dar facand abstractie de asta (sunt obligata!) imi puteti da un sfat care sa ajute pisicuta?

 

De unde esti? Trebuie dusa la veterinar si cat mai repede....repet...de unde esti?

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, nici nu stiu ce sa va zic sa va fie mai usor. Dar.....lasati-i.

Stiti prea bine pasiunea mea pentru pisici, nu?

Cred ca ati si citit de mizeria pe care a facut-o un vecin pasionat de vanatoare, din lipsa de vanat.

Ai vostri sunt inca mititei. Al meu era o mandrete de motan, caruia i-am salvat de doua ori viata. Cand l-am gasit in gradina am crezut ca lesin de durere pentru el. Dar apoi i-am facut autopsia si....nu mai conteaza.

Astalalt motan mai mare si-a rupt un picior de doua ori in acelasi loc, in acelasi an. si a fost asa de determinat, incat cu puroiul curgand din rana s-a fortat singur sa manance.

Atunci cand un animal nu mananca e un semn ca are ceva grav, asa cum a zis si Naeema. De obicei....continuarea cam doare.

 

Ambele mele pisici mature mai au putin si aduc pe lume o noua generatie de copilasi. Pana le fac eu dosarele pentru indemnizatia de crestere a copiilor, va puteti alege cei mai frumosi pisoiasi.

Nu mai fiti asa necajite. Va chinuiti si voi si-i chinuiti si pe ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am doua pisici, un motan si o pisica.Ambii cu vaccinele la zi.Stand la curte, au contact si cu cei 2 caini si cu animalele vecinilor.Motanul are in jur de un an, rasa european.Este cel mai dulce si cuminte pisic pe care l-am intalnit.Nu zgarie, nu musca, spre deosebire de pisica, si are comportament de caine, merge langa piciorul meu, si apare imediat cum l-am strigat.

Dar de ieri dimineata e foarte apatic, molesit, si cred ca avea febra, nu pot spune cu siguranta pentru ca a stat numai pe terasa, unde e cald. Asa ceva e foarte neobisnuit pentru el care alearga toata ziua si sta numai pe langa noi. Nu a mancat decat cateva boabe(mancare uscata-Leonardo) din mana mea. Ar trebui sa intru in panica sau nu???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×