Salt la continut

Fotografie

Pisica mea e bolnava?

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
35 replici la acest subiect

#21 Arcangelo

Arcangelo

SuperGayBoy

• Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 5825 mesaje

Scris 17 August 2008 - 12:23 AM

Mai Laur,sexul nu e chiar panaceu :doh: :yahoo:
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#22 cristinapal

cristinapal

Ghiocel

• Members
  • 1 mesaje

Scris 17 December 2008 - 09:27 PM

Buna ,sunt noua pe forum dar vreau si eu urgent un sfat.Am o pisica de 1an si are o problema sper din suflet sa nu fie nimic grav.De 3 zile nu maninca nimic si la ochi are o pielita alba care ii acopera ochii,a slabit .Nu avea probleme cu ochii doar cred ca era in calduri inainte sa fie in starea asta.Aici unde locuiesc nu este medic veterinar sa o pot duca ,va rog mult ajutatima cu un sfat.
  • 0

#23 Naeema

Naeema

Color me impressed...

• Gold Member
  • 18228 mesaje

Scris 17 December 2008 - 10:24 PM

Buna ,sunt noua pe forum dar vreau si eu urgent un sfat.Am o pisica de 1an si are o problema sper din suflet sa nu fie nimic grav.De 3 zile nu maninca nimic si la ochi are o pielita alba care ii acopera ochii,a slabit .Nu avea probleme cu ochii doar cred ca era in calduri inainte sa fie in starea asta.Aici unde locuiesc nu este medic veterinar sa o pot duca ,va rog mult ajutatima cu un sfat.

Pisica ta este mai mult ca sigur bolnava.Faptul ca nu a atins mancare de 3 zile este semn clar dar daca adaugam si faptul ca are ceva la ochi,verdictul e clar ca buna ziua. Are ceva si nu e chestie de gluma. Ce,nu stiu.Nu-ti pot da o diagnoza sau sfat pentru ca nu sunt medic veterinar dar am pisici de 12 ani si-mi dau seama cand ceva nu e in regula. Trebuie neaparat un control si tratament.Am citit ceva pe net in legatura cu pielita aia alba de la ochi si spunea acolo ca s-ar putea sa fie cataracte sau infectie.Cataract nu cred ca are pentru e inca tanara.Pisicile batrane au asta de obicei.

Dar unde locuiesti tu de nu exista veterinar?

Aceast mesaj a fost editat de Naeema: 17 December 2008 - 10:29 PM

• 0

#24 sandamarina

sandamarina

Ghiocel

• Members
  • 1 mesaje

Scris 14 January 2009 - 03:09 PM

Acum vreo trei saptamani, pe un ger infiorator, la usa mea a apraut o birmaneza care cerea disperata putina mancare. I-am dat drumul in casa, a mancat aproape fara sa mestece ce i-am dat, a baut apa si apoi a plecat. Dupa 24 de ore, a aparut iarasi, era rebegita de frig. Am luat-o in casa si i-am facut un culcus. S-a acomodat perfect, nu a mai dorit sa iasa, decat pt a-si face nevoile si venea repede inapoi. Insa, am vazut in zilele urmatoare ca devenise apatica si la un moment dat, de undeva de deasupra soldului din spate i s-a spart pielea, loc din care a curs foarte mult puroi, mult de tot. Dupa o zi s-a cicatrizat. Dar la interval de 2-3 zile se intampla la fel. Acum a mai si racit, dar rau de tot, ca respira aproape numai pe gura, de 3 zile nu a mai mancat si nu a mai baut apa, am incercat si am reusit in mica masura sa ii dau antibiotice, la sugestia farmacistei veterinare, parca si-a revenit putin, dar tot nu mananca nimic si nu bea apa si iar a spart punga cu puroi.
Nu stiu nimic despre pisica, cati ani are, daca a fost vaccinata, nu-mi permit sub nici o forma un medic, dar as vrea sa o ajut, chiar daca e straina. Nu stiu nici cui apartine, ca as reda-o stapanului. Imi poate da cineva sugestii cum as putea sa o ingrijesc ca sa isi revina? Dar iese din discutie medicul, stiu ca asta ar :blink: fi solutia, pentru cei care isi permit, dar facand abstractie de asta (sunt obligata!) imi puteti da un sfat care sa ajute pisicuta?
  • 0

#25 Anca/Maria

Anca/Maria

cold as ice

• Silver Member
  • 4356 mesaje

Scris 14 January 2009 - 03:13 PM

du'te si vorbeste cu un medic veterinar, spune'i cum ai gasit'o, ca nu ai bani de tratament, sunt multi care vor sa ajute. La fel am facut si eu cu niste pui de pisica gasiti in scara... I'a vaccinat, deparazitat, etc.
Nu mai sta daca ti la pisica.. incearca la 2-3 medici, te rog.

Bafta.
  • 0

#26 Alexeevna

Alexeevna

Ronald McDonald

• Advanced Member
  • 1574 mesaje

Scris 14 January 2009 - 03:23 PM

Īmi pare rău să īţi dau această veste,dar cred că are o anumită infecţie şi pisica trebuie operată,altfel nu are şanse.
Plus că nu orice medic operează o pisică care a ajuns deja īn acest stadiu.Ar trebui să se facă ceva cāt mai repede.De una singură nu prea ai ce să faci.

Īmi pare foarte foarte rău să aflu aşa ceva.:blink: De unde eşti?

du'te si vorbeste cu un medic veterinar, spune'i cum ai gasit'o, ca nu ai bani de tratament, sunt multi care vor sa ajute. La fel am facut si eu cu niste pui de pisica gasiti in scara... I'a vaccinat, deparazitat, etc.

Exact.

Dar fă ceva pentru pisică,te rog nu o lăsa aşa :blink: ,poate mai are şanse.
  • 0

#27 Kahila

Kahila

Orhidee

• Silver Member
  • 4249 mesaje

Scris 14 January 2009 - 03:43 PM

Acum vreo trei saptamani, pe un ger infiorator, la usa mea a apraut o birmaneza care cerea disperata putina mancare. I-am dat drumul in casa, a mancat aproape fara sa mestece ce i-am dat, a baut apa si apoi a plecat. Dupa 24 de ore, a aparut iarasi, era rebegita de frig. Am luat-o in casa si i-am facut un culcus. S-a acomodat perfect, nu a mai dorit sa iasa, decat pt a-si face nevoile si venea repede inapoi. Insa, am vazut in zilele urmatoare ca devenise apatica si la un moment dat, de undeva de deasupra soldului din spate i s-a spart pielea, loc din care a curs foarte mult puroi, mult de tot. Dupa o zi s-a cicatrizat. Dar la interval de 2-3 zile se intampla la fel. Acum a mai si racit, dar rau de tot, ca respira aproape numai pe gura, de 3 zile nu a mai mancat si nu a mai baut apa, am incercat si am reusit in mica masura sa ii dau antibiotice, la sugestia farmacistei veterinare, parca si-a revenit putin, dar tot nu mananca nimic si nu bea apa si iar a spart punga cu puroi.
Nu stiu nimic despre pisica, cati ani are, daca a fost vaccinata, nu-mi permit sub nici o forma un medic, dar as vrea sa o ajut, chiar daca e straina. Nu stiu nici cui apartine, ca as reda-o stapanului. Imi poate da cineva sugestii cum as putea sa o ingrijesc ca sa isi revina? Dar iese din discutie medicul, stiu ca asta ar :blink: fi solutia, pentru cei care isi permit, dar facand abstractie de asta (sunt obligata!) imi puteti da un sfat care sa ajute pisicuta?

De unde esti? Trebuie dusa la veterinar si cat mai repede....repet...de unde esti?

Aceast mesaj a fost editat de Kahila: 14 January 2009 - 03:44 PM

• 0

#28 Blues

Blues

Love of My Life

• Administrator
  • 15337 mesaje

Scris 29 March 2009 - 01:15 AM

Motzi al meu e ciudat.
El mananca numai whiskas la pliculete.Acum doua zile,am ramas fara,asa ca i-am dat Felix la cutie.Nu a mancat.De doua zile nu a mancat nimic,am crezut ca nu ii place,dar astazi am observat si de ce nu a mancat.
Azi pe la 2,a venit in casa s-a asezat in fata mea si tinea labuta stanga in sus,imi arata ceva.M-am uitat la labuta lui,nu am vazut nimic ranit.Dar el schiopata.A dormit la mine in brate o gramada,apoi a iesit iar afara(am nisip pentru el in casa,dar el insista sa iasa afara sa-si faca nevoile).S-a intors in jur de 22.00,abia mai mergea,acum schioapata si cu labuta dreapta.Il ating pe labute si ma musca,da din coada si ii lacrimeaza ochii.Nu stiu ce ar putea fi.Maine am de gand sa sun la ambulanta pt animale sa vina sa se uite,dar pana luni,niciun doctor nu e disponibil.Ce ar putea fi?
Sunt chiar disperata.Motzi are numai 9 luni.Are dureri,il vad ca sufera si plang cu el in brate.Ce poate fi???
Plus ca,labutele din fata sunt foarte fierbinti(pernutele)iar cele din spate sunt foarte reci.
Cineva are vreo idee?Am scris aici,pentru ca majoritatea oamenilor il striga pe Motzi,Tiger.Si pentru ca mor de mila lui si nu stiu ce sa fac :wacko:

Aceast mesaj a fost editat de BlueSugar: 29 March 2009 - 01:16 AM

#29 DidaJames

DidaJames

Orhidee

• Gold Member
  • 5313 mesaje

Scris 29 March 2009 - 01:19 AM

Dragele mele, nici nu stiu ce sa va zic sa va fie mai usor. Dar.....lasati-i.
Stiti prea bine pasiunea mea pentru pisici, nu?
Cred ca ati si citit de mizeria pe care a facut-o un vecin pasionat de vanatoare, din lipsa de vanat.
Ai vostri sunt inca mititei. Al meu era o mandrete de motan, caruia i-am salvat de doua ori viata. Cand l-am gasit in gradina am crezut ca lesin de durere pentru el. Dar apoi i-am facut autopsia si....nu mai conteaza.
Astalalt motan mai mare si-a rupt un picior de doua ori in acelasi loc, in acelasi an. si a fost asa de determinat, incat cu puroiul curgand din rana s-a fortat singur sa manance.
Atunci cand un animal nu mananca e un semn ca are ceva grav, asa cum a zis si Naeema. De obicei....continuarea cam doare.

Ambele mele pisici mature mai au putin si aduc pe lume o noua generatie de copilasi. Pana le fac eu dosarele pentru indemnizatia de crestere a copiilor, va puteti alege cei mai frumosi pisoiasi.
Nu mai fiti asa necajite. Va chinuiti si voi si-i chinuiti si pe ei.
  • 0

#30 lyia_sndl

lyia_sndl

Ghiocel

• Members
  • 3 mesaje

Scris 22 May 2009 - 11:51 AM

Am doua pisici, un motan si o pisica.Ambii cu vaccinele la zi.Stand la curte, au contact si cu cei 2 caini si cu animalele vecinilor.Motanul are in jur de un an, rasa european.Este cel mai dulce si cuminte pisic pe care l-am intalnit.Nu zgarie, nu musca, spre deosebire de pisica, si are comportament de caine, merge langa piciorul meu, si apare imediat cum l-am strigat.
Dar de ieri dimineata e foarte apatic, molesit, si cred ca avea febra, nu pot spune cu siguranta pentru ca a stat numai pe terasa, unde e cald. Asa ceva e foarte neobisnuit pentru el care alearga toata ziua si sta numai pe langa noi. Nu a mancat decat cateva boabe(mancare uscata-Leonardo) din mana mea. Ar trebui sa intru in panica sau nu???
  • 0