Sari la conținut
Forum Roportal
Catalin3500

Pete rosii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna ziua.

de cateva zile mi-au aparut pe corp (torace si spate) cateva pete rosii care seamana cu herpesul. nu ma mananca, doar o senzatie de arsura.

maine am programare la dermatolog dar eram curios daca imi poate spune cineva ce este. eu cred ca este zona zoster.

incerc sa atasez poze dar nu reusesc

Editat de Catalin3500

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din proprie experienta, eu te sfatuiesc sa nu mai cauti pe internet informatii (in special cu poze) si sa incerci sa te gandesti la altceva pana maine.

Nu de alta, dar pana nu primesti o parere avizata, numai te chinui si poti intra in panica.

 

Bolile din ziua de azi nu mai 'arata' ca si pe vremuri. Multe sunt 'mutante'.

 

Gandeste-te ca orice ar fi, are rezolvare si de maine vei intra pe tratament.

Incearca sa te relaxezi, chiar daca e greu. Stresul accentueaza orice problema dermatologica si nu numai.

Editat de stupid_me
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-a confirmat ca este zona zoster.

De unde naiba a aparut ca soc emotional, slabit, stresat, etc nu sunt. sau nu mai mult ca de obicei.

aciclovir 10 tablete pe zi/5 zile + o solutie facuta la farmacie.

nu am vrut nimic pt durere, dar vad ca incepe sa doara foarte tare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-a confirmat ca este zona zoster.

De unde naiba a aparut ca soc emotional, slabit, stresat, etc nu sunt. sau nu mai mult ca de obicei.

Poate aparea daca ai fost in contact cu cineva care are varicela.

Varicela si zona zoster sunt produse de acelasi virus. Copiii fac varicela daca sunt contaminati iar adultii au sanse mari sa faca zona zoster, mai ales daca au avut varicela cand au fost mici.

 

Puteai lua virusul si de la un purtator, caruia inca nu i-a aparut eruptia specifica varicelei.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate aparea daca ai fost in contact cu cineva care are varicela.

Varicela si zona zoster sunt produse de acelasi virus. Copiii fac varicela daca sunt contaminati iar adultii au sanse mari sa faca zona zoster, mai ales daca au avut varicela cand au fost mici.

 

Puteai lua virusul si de la un purtator, caruia inca nu i-a aparut eruptia specifica varicelei.

si daca am avut varicela cand eram mic?

au fost vreo 2 persoane care au facut varicela acum vreo 2-3 saptamani. la firma unde lucrez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si daca am avut varicela cand eram mic?

au fost vreo 2 persoane care au facut varicela acum vreo 2-3 saptamani. la firma unde lucrez.

Tocmai asta spuneam. Adultii care au avut varicela cand au fost mici, fiind in contact cu un purtator de virus, nu mai fac varicela ci zona zoster.

 

Tot ce e posibil sa fi luat virusul de la cele doua persoane. Perioada de incubatie, care dureaza de la expunerea la virusul varicelei pana la aparitia semnelor de boala, este de obicei intre 14-16 zile dar poate fi cuprinsa intre 10-21 zile.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai asta spuneam. Adultii care au avut varicela cand au fost mici, fiind in contact cu un purtator de virus, nu mai fac varicela ci zona zoster.

 

Tot ce e posibil sa fi luat virusul de la cele doua persoane. Perioada de incubatie, care dureaza de la expunerea la virusul varicelei pana la aparitia semnelor de boala, este de obicei intre 14-16 zile dar poate fi cuprinsa intre 10-21 zile.

wow. doctorita nu mi-a explicat chestia asta. Si eu am stat fara probleme ca am facut varicela. Mai am acasa si doi copii mici (11 luni si 2 ani si jumatate). dna doctor mi-a spus ca s-ar putea sa faca si ei dar la varsta asta trec destul de usor peste boala.

Pt durere imi recomandati ceva? Sau altceva in afara de aciclovir pt tratament?

multumesc pt raspuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

wow. doctorita nu mi-a explicat chestia asta. Si eu am stat fara probleme ca am facut varicela. Mai am acasa si doi copii mici (11 luni si 2 ani si jumatate). dna doctor mi-a spus ca s-ar putea sa faca si ei dar la varsta asta trec destul de usor peste boala.

Pt durere imi recomandati ceva? Sau altceva in afara de aciclovir pt tratament?

multumesc pt raspuns

Pai ti-as recomanda cu mare drag daca as fi medic. :lol: Printre altele sunt mamica si am fost nevoita sa ma documentez ( inclusiv de la medici)cand fiica mea a facut varicela iar fratele meu adult fiind, a facut zona zoster luand virusul de la ea. :crazy:

 

Sa-ti traiasca copilasii! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ti-as recomanda cu mare drag daca as fi medic. :lol: Printre altele sunt mamica si am fost nevoita sa ma documentez ( inclusiv de la medici)cand fiica mea a facut varicela iar fratele meu adult fiind, a facut zona zoster luand virusul de la ea. :crazy:

 

Sa-ti traiasca copilasii! :)

multumesc la fel.

sper sa-mi treaca mai repede.

multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×