Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Schimbarea temperamentului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Geneticienii considera temperamentul mostenire genetica, psihologii de ultima generatii, cei care isi bazeaza activitatea pe cercetarea stiintifica, sunt de acord cu acestia, considerand ca efectele mediului(mediul fiind vazut ca suma factorilor care influenteaza o persoana) sunt mici, aducandu-si o contributie nesemnificativa la formarea adultului de maine.

Psihologul american Richard Davidson sustine ca prin cultivarea anumitor abilitati se poate obtine subminarea emotiilor negative automate. Unii oameni, spune el, sunt predispusi sa reactioneze, atunci cand apare o emotie negativa, foarte puternic si imediat. Reactia automata la emotie a fost numita de Paul Eckman (psiholog care a studiat legatura dintre emotii si expresiile faciale) perioada refractara, ea reprezentand acel interval in care o emotie este greu de stapanit. Lobul amigdalian este acela care are legaturi foarte stranse cu efectele negative ale experientelor, amigdala fiind mai activa la persoanele care sufera de despresie, anxietate sau care se afla in stres posttraumatic, iar linia mediana a lobului frontal joaca rolul de inhibitor al reactiilor negative. Diferentele de temperament sunt date de gradul de activitate inregistrat in cele doua arii.

In urma studiilor sale, psihologul sus amintit a ajuns la concluzia ca exista un numar surprinzator de mic de conexiuni intre conditiile de viata si dispozitiile noastre emotionale permanente, chiar in urma unor experiente devastatoare oamenii manifesta tendinta de a se reintoarce relativ repede la dispozitiile permanente.

La una din intalnirile Institutului pentru Minte si Viata (institut american ale carui baze au fost puse de filozoful si calugarul (budist) chilian Franco Varella, ce isi dorea utilizarea cunostintelor detinute de budism in sprijinul cercetarii stiiintifice si invers si a carui componenta este formata intr-o masura egala din psihologi si personalitati budiste), Richard Davidson a prezentat experimentele pe care le efectuase impreuna cu Jon Kabat Zinn (tot psiholog si tot american) bazate pe practicarea meditatiei.

N-am sa descriu experimentele (cine isi doreste sa afle mai multe informatii despre acestea poate citi cartea "Emotii distructive" - Daniel Goleman), vreau doar sa evidentiez ce au scos ele la iveala: meditatia produce o puternica schimbare in creier, favoriand inclinatia balantei emotionale spre stanga (CF). Practicantii meditatiei isi desvolta un loc launtric al lor, un loc in care domneste pacea, fiind mult mai putin influentati decat oamenii care nu practica meditatia de eventimentele pe care le traiesc.

Inainte de incheiere, as dori sa mentionez ca Richard Davidson a observat in timpul experimentelor ceva foarte interesant: oamenii ce care declarasera, anterior participarii la experimente, ca desfasoara mai multe actiuni altruiste au obtinut cele mai mari scoruri la masurarea emotiilor pozitive.

Editat de Fiero
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Psihologul american Richard Davidson sustine ca prin cultivarea anumitor abilitati se poate obtine subminarea emotiilor negative automate.

Care sunt acele abilitati care trebuie cultivate?

 

 

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce submini se prezinta sub alta forma

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce discutam, cum se poate sau daca se poate schimba temperamentul?

 

Pai daca prin cultivarea anumitor abilitati s-ar putea suprima tendinta de a raspunde foarte puternic si imediat la aparitia unei emotii negative, inseamna ca e posibil sa se schimbe temperamentul. Presupun ca e vorba despre colerici.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca prin cultivarea anumitor abilitati s-ar putea suprima tendinta de a raspunde foarte puternic si imediat la aparitia unei emotii negative, inseamna ca e posibil sa se schimbe temperamentul. Presupun ca e vorba despre colerici.

 

Chestia cu mostenirea genetica e mereu prezentata ca o limita peste care nu poti trece. Dar e doar o tendinta cu care te nasti, in niciun caz de neschimbat. Totul e sa constientizezi. Amigdala sau hipotalamusul nu sunt mai sofisticate decat cortexul cerebral.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vad ca e o tendinta de perfectionare a unui sistem psihic inlaturand originalitatea si punand in loc controlul absolut ... pentru mine e inautenticitate

 

in afara de aia patologici care ar putea fi impiedicati de a face rau .. restu mi se pare prea robotizat .

Editat de Ea.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca prin cultivarea anumitor abilitati s-ar putea suprima tendinta de a raspunde foarte puternic si imediat la aparitia unei emotii negative, inseamna ca e posibil sa se schimbe temperamentul. Presupun ca e vorba despre colerici.

Parerea mea e ca daca nu imposibil, macar f greu de facut asta. Poti sa schimbi modul in care se manifesta o persoana indiferent de temperament, in sensul ca poate invata si insusi ca reflex un mod de a actiona sau raspunde (sau a nu raspunde) dar vba proverbului "lupul isi schimba parul, dar naravul ba". Ma gandesc ca nu poti schimba asa total o persoana. La urma urmelor nici n-ar mai fi aceeasi persoana, doar ar arata ca ea. Iar temperamentul e definitoriu pt un om. Cu varsta se mai blegeste, mai ales la colerici, dar mi-e greu sa cred ca dispare si-i ia altul locul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vad ca e o tendinta de perfectionare a unui sistem psihic inlaturand originalitatea si punand in loc controlul absolut ... pentru mine e inautenticitate

 

in afara de aia patologici care ar putea fi impiedicati de a face rau .. restu mi se pare prea robotizat .

 

Am mai auzit-o la idealisti pe asta cu inautenticitate = control. Ce e fiinta umana, daca nu un lung sir de transformari riguros controlate ? Controlul e mama devenirii. Altfel am fi ca animalele actionand dupa instinct. E mai "autentic" asa ? Majoritatea suferintelor psihice din asta isi au originea, din "autenticitatea" asta, aka lipsa controlului. Esti la cheremul unor comportamente invatate in copilarie.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca daca nu imposibil, macar f greu de facut asta.

Parerea mea e ca Ea are dreptate: ce subminezi, daca e un dat genetic, apare in alta forma. Ma gandesc insa ca poate aparea intr-o forma buna sau macar ameliorata.

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×