Sari la conținut
Forum Roportal
Cl5ud7u

Limba Si Literatura Romana - ajutor la tema

Postări Recomandate

Am de facut un proiect la romana pe tema "Personajul literar intre culpa si nevinovatie" .Ideea este ca as dori daca puteti sa-mi spuneti ce as putea scrie , cum sa incep fiindca nu am nici o idee ce sa fac .

Am studiat :

-Morometii Vol.1

-Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi

-Enigma Otiliei

-Ion

Va multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca mai degraba pe Ion, ca el pe de o parte se considera nevinovat ca profita de Ana pentru ca soarta a fost nefavorabila si nedreapta cu el si nu a avut acces la pamanturile pe care le mostenise mama sa - pe de alta parte incepe sa il mustre constiinta cand Ana se spanzura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Posibilitati:

Incepi cu introducerea, adicatelea cu doua-trei cuvinte despre literatura, fictional-realitate, legatura dintre ele.

Apoi opera pe care ai ales-o si argumentatia; de ce aia si nu alta. Apoi personajul, de ce ala si nu altul...si de aici toata polologhia.

Situatii de culpa, de nevinovatie, argumentele lor. Poti face referire si alte personaje daca vrei, si la alte opere...dar mereu sa ai ceva prin care sa le poti lega (exemple de acelasi gen sau diametral opuse, ori comparatii pur si simplu).

Plus ca atitudinea asta culpa-nevinovatie reprezinta o intriga buna, ca sa nu mai zic de partea psihologica si descrierile indirecte - poti mentiona si asta, cu exemple, fireste.

Inchei cu alternanta cupla-nevinovatie (citatele din carte aruncate pe ici-colo ajuna si ele), sau, daca este cazul, cu alegerea personajului a uneia dintre cele doua atitudini.

 

Succes!

 

si mai intreaba daca ai nevoie.

ah, dar nu te astepta sa ti se dicteze intreaga tema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×