Sari la conținut
Forum Roportal
-Lotus-

Schimbarea de opinie.

Postări Recomandate

Eduardo Punset spune ca majoritatii oamenilor le este imposibil sa-si schimbe opiniile in general; mai ales atunci cand sunt inradacinate in mintea lor inca din copilarie.

De ce credeti voi ca e atat de greu?

Majoritatea oamenilor nu vad in asta progres, ci tradare, lasitate si lipsa de loialitate.

Ce ar determina oamenii sa accepte o oarecare diversitate? De ce ne incapatanam sa tinem cu dintii de o anumita idee, chiar si atunci cand este evident ca-i eronata?

Este oare chiar atat de gresita schimbarea opiniei in momentul in care e foarte clar ca nu mai e in concordanta cu realitatea? Sau e mai bine sa ne mentinem convingerile, chiar si eronate, numai asa, de dragul ''loialitatii''?

Editat de RTFM
  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eduardo Punset spune ca majoritatii oamenilor le este imposibil sa-si schimbe opiniile in general; mai ales atunci cand sunt inradacinate in mintea lor inca din copilarie.

De ce credeti voi ca e atat de greu?

.....

 

Este greu sa ne schimbam opiniile pentru ca actionam, gandim si ne comportam in urma unor experiente pe care le-am acumulat in viata.

Opiniile, gandurile, parerile noastre creaza realitatea in care traim si atunci ni se pare ca asa trebuie sa fie. Ca sa schimbam asta presupune sa demolam ceea ce ne defineste in gandire si sa schimbam cu ceea ce este nou; dar demolarea in sine este uneori dureroasa ( deoarece suntem blocati in anumite comportamente) si atunci apare rezistenta la schimbare, la nou, la evolutie!

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, cauzele sunt multe si variate. Dar solutiile?

Sa nu existe niciun context in care oamenii sa constientizeze utilitatea schimbarii de opinie? Ei tin de parerile lor pana la sacrificiu si nu accepta sub nicio forma ca ar putea fi gresite. Multi spun:'' eu cred cu adevarat in ideile mele''. Eu nu cred ca e in totalitate adevarat. Se vede, se simte cand oamenii tin de o parere numai pentru ca are...''vechime'' in mintea si convingerile sale si se straduieste din rasputeri sa caute mereu argumente (ilogice si ridicole uneori) care sa o sustina.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, cauzele sunt multe si variate. Dar solutiile?

....

 

Solutii,hmm....

Pai de multe ori nu vor sa se schimbe pentru ca ar da impresia ca sunt slabi, ca renunta prea usor, ca sunt influentabili etc.

Mai exista si anumite invataturi pe care le-am primit in copilarie gen mama, sa nu faci asa, sa nu fii asa ca te rade lumea si uite cum s-a indus ideea unui mod rigid de a fi. Si totusi ne schimbam, chiar daca mai greu dar sub presiunea sociala ne modificam comportamentele si opiniile.

Poate ar ajuta o educatie mai deschisa ( cei care sunt la maturitate nu prea mai au cum beneficia de ea) dar copii nostri pot fi altfel, mai deschisi, mai optimisti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eduardo Punset spune ca majoritatii oamenilor le este imposibil sa-si schimbe opiniile in general. De ce ne incapatanam sa tinem cu dintii de o anumita idee, chiar si atunci cand este evident ca-i eronata?

 

Pentru a afla un răspuns la întrebarea ta, aduc în discuţie o altă întrebare, şi răspunsul aferent: "De ce marii inventatori ai lumii, au avut mari succese ?" Răspunsul e următorul: "Pentru că au avut curajul să fie originali, şi nu le-a păsat ce zice lumea, când îi vedea că greşesc".

Acesta e secretul succesului oricărui om: a avea curajul să ne expunem ideile originale, indiferent dacă toată lumea râde de noi şi ne ironizează. A avea curajul să nu ne temem de greşeli.

 

Ultima mea "schimbare de opinie", s-a întâmplat în 2009, când a avut loc o schimbare a concepţiei despre existenţa lumii, despre spaţiu şi timp. Şi de atunci îmi expun ideile..."absurde", şi nu-mi pasă ce zice lumea.

  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este oare chiar atat de gresita schimbarea opiniei in momentul in care e foarte clar ca nu mai e in concordanta cu realitatea?

 

Nu este deloc gresita, insa pentru unii schimbarea unor opinii pe care si-au fundamentat modul de viata este dificila, deoarece presupune insasi schimbarea acestui mod. In aceste cazuri, majoritatea prefera sa-si pastreze opiniile, chiar cu pretul autoamagirii.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eduardo Punset spune ca majoritatii oamenilor le este imposibil sa-si schimbe opiniile in general; mai ales atunci cand sunt inradacinate in mintea lor inca din copilarie.

De ce credeti voi ca e atat de greu?

Majoritatea oamenilor nu vad in asta progres, ci tradare, lasitate si lipsa de loialitate.

Ce ar determina oamenii sa accepte o oarecare diversitate? De ce ne incapatanam sa tinem cu dintii de o anumita idee, chiar si atunci cand este evident ca-i eronata?

Este oare chiar atat de gresita schimbarea opiniei in momentul in care e foarte clar ca nu mai e in concordanta cu realitatea? Sau e mai bine sa ne mentinem convingerile, chiar si eronate, numai asa, de dragul ''loialitatii''?

 

Pui problema in mod exclusivist, presupunad din start ca schimbarea e buna si e un progres, desi ar putea fi de orice natura.

Nu e vorba de invocarea tradarii ci de discernamant. Faptul ca oamenii nu se arunca sa isi schimbe principiile de viata de azi pe maine nu poate fi decat un lucru bun, altfel devin inconsecventi, ca sa nu spun incoerenti, cum sunt destule cazuri ale celor care absorb intruna elemente contradictorii.

 

Acceptarea diversitatii de opinie implica acceptarea altora, nu imbratisarea opiniilor lor, cum tind sa creada unii, ca trebuie sa traga tot mapamondul dupa ei catre o lume noua pe care nici nu o inteleg.

 

E bine sa avem o gandire analitica si sa cercetam totul, fara a ne limita a pastra aceleasi idei daca avem dubii asupra lor - dar in acelasi timp, fara a trece la un entuziasm nesanatos de a ne reforma modul de gandire pe de-a-ntregul la insistenta altora, daca ei nu aduc dovezi in sensul asta. Multa lume nu poate suporta analiza constanta a oricarui lucru asa ca se plaseaza de o parte sau de alta a fileului si ori stagneaza ori absoarbe atatea principii care se contrazic incat risca sa faca implozie :) .

 

In cazul in care te referi la erori demonstrate, ale caror demonstratii sunt refuzate su sunt total de acord.

 

Citeam deunazi despre o scena pe care nu am inteles-o niciodata, dintr-un film considerat de duzina din cauza efectelor speciale slabe, numit They Live. E vorba de o bataie foarte lunga dintre doi insi, unul vrand sa il trezeasca pe celalalt la realitate. Nu am intles niciodata de ce dureaza atat, mi se parea o scena plicticoasa si ridicola, menita poate doar sa demonstreze abilitatile actorului principal, care se ocupa cu asta in viata reala. Am citit insa o interpretare foarte interesanta cum ca acea lupta ar fi simbolica pentru procesul foarte de lung si dificil de a face pe cineva sa constientizeze realitatea.

Editat de Ruaraidh
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Acesta e secretul succesului oricărui om: a avea curajul să ne expunem ideile originale, indiferent dacă toată lumea r

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eduardo Punset spune ca majoritatii oamenilor le este imposibil sa-si schimbe opiniile in general; mai ales atunci cand sunt inradacinate in mintea lor inca din copilarie.

De ce credeti voi ca e atat de greu?

Majoritatea oamenilor nu vad in asta progres, ci tradare, lasitate si lipsa de loialitate.

Ce ar determina oamenii sa accepte o oarecare diversitate? De ce ne incapatanam sa tinem cu dintii de o anumita idee, chiar si atunci cand este evident ca-i eronata?

Este oare chiar atat de gresita schimbarea opiniei in momentul in care e foarte clar ca nu mai e in concordanta cu realitatea? Sau e mai bine sa ne mentinem convingerile, chiar si eronate, numai asa, de dragul ''loialitatii''?

 

la ce faci tu referire se numeste indoctrinare,manipulare,spalarea creierului...chiar programare mentala...iar toate astea le-au intrat la multi in structura adn si bineinteles le-a corupt mintea si sufletul....daca repeti sau ti se repeta ceva la nesfarsit mintea ta ajunge sa creada ca e adevarat...e o chestiune de baza in programarea mentala...care se poate folosi si in scopuri benefice...sa te minti frumos pt a te schimba...sau te poti lasa manipulat negativ pana cand ceea ce zic altii ti se pare adevarul..si nu ceea ce simti sau prevezi intuitiv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×