Sari la conținut
Forum Roportal
Raul231

Dismorfofobia sau BDD

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

as dori sa discutam despre dismorfofobie sau body dysmorphic disorder si astept parerile celor care sunt psihologi de profesie.Ma gandesc oare se poate trata asa ceva?Desi de catre multe persoane mi s-a spus ca arat atragator[si de sex opus] nu ma vad asa.Pentru mine fiecare zi e un chin.....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg prin ce treci. E ca si cum ai fi Quasimodo in corpul lui Ken. E cumplit, stiu. Dar exista si parti bune, e putin probabil sa suferi de narcisism.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc oare se poate trata asa ceva?

 

BDD poate fi abordata psihoterapeutic (expunere in vitro, expunere cu preventia raspunsului, experiment comportamental, restructurare cognitiva, mindfulness) si psihiatric (SSRIs).

 

Cu alte cuvinte, un terapeut bun format in CBT (terapie cognitiv comportamentala) te poate ajuta sa iti reconsideri credintele (legate de infatisarea ta, de perfectiunea fizica, de defectele pe care ti le percepi, de felul in care aceastea sunt relationate cu acceptarea sociala) si sa iti modifici (renunti la) comportamentele care iti intretin dificultatile.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ai nevoie de multe confirmari ca sa-ti treaca. Fa-te fotbalist.

 

Nu conteaza ce ti se spune, conteaza ce ti se arata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu raspund la topic ul monstrii sacri ai forumului ca Kosmotro, Cleric Preston si Hypathia?in alta ordine de idei scorpioane te rog nu ma mai mistocari,viata m,ea e destul de nashpa si imi afecteaza si relatiile cu cei din jur din cauza timiditatii si a neincrederii in sine pe care o antreneaza...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as dori sa discutam despre dismorfofobie sau body dysmorphic disorder si astept parerile celor care sunt psihologi de profesie.

 

 

de ce nu raspund la topic ul monstrii sacri ai forumului ca Kosmotro, Cleric Preston si Hypathia?

Tu vrei sa te faci bine sau sa experimenteze acesti psihologi de profesie pe tine???

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu raspund la topic ul monstrii sacri ai forumului ca Kosmotro, Cleric Preston si Hypathia?

 

pentru ca sunt intr-un loc secret, tinuti ascunsi, ca niste monstri sacri ce se afla.. li se da voie sa intre pe net o data pe luna si nu in weekend.

 

 

Serios.. :doh:

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as dori sa discutam despre dismorfofobie sau body dysmorphic disorder si astept parerile celor care sunt psihologi de profesie.Ma gandesc oare se poate trata asa ceva?Desi de catre multe persoane mi s-a spus ca arat atragator[si de sex opus] nu ma vad asa.Pentru mine fiecare zi e un chin.....

Esti putin perfectionst. Ce-i rau in asta?

Ca om cum te consideri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti putin perfectionst. Ce-i rau in asta?

Ca om cum te consideri?

aici e buba ca nu simt deloc bine in pielea mea.[nu m-am simtit bine niciodata, de fapt.

Iar topicul asta care l-am deschis este despre o problema serioasa, reala nu incerc sa fac trolling, testand pe cei care chiar sunt de profesie psihologi.

De asemenea va rog sa va lasati mistocarelile pe topicul meu si pe pm ul meu acasa.Cer de asemenea stergerea de catre moderator a postului scris de userul SR

Faptul de a face misto de problemele cuiva pune in evidenta calitatea de OM a acelei persoane[care face misto]

Editat de The heart of tiger

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu raspund la topic ul monstrii sacri ai forumului ca Kosmotro, Cleric Preston si Hypathia?in alta ordine de idei scorpioane te rog nu ma mai mistocari,viata m,ea e destul de nashpa si imi afecteaza si relatiile cu cei din jur din cauza timiditatii si a neincrederii in sine pe care o antreneaza...

De ce crezi tu ca te mistocaresc ?

Lumea e o jungla, iar un psiholog n-o sa-ti spuna mai nimic, altceva decat ca de ce nu faci tu ceva sa te simti tu bine, ceva ce sa te faca valoros in ochii tai. Nu-ti place cum arati ? Ok, du-te la sala, fa-ti alta freza, ia-ti alte haine. Acestea sunt niste probleme care tin de tine, nu de ceilalti oameni, deci tu trebuie sa ti le rezolvi. Rezolvarea lor de catre tine va atrage si respect pentru realizarea acesteia, poate suficient incat parerile celorlalti nu vor mai conta atat de mult ca acum.

Nu ai fost probabil obisnuit sa relationezi in medii cu multe persoane, iar in trecut probabil ai avut parte de comportamente urate, deingratoare la adresa ta, ceea ce ti-a creat o impresie gresita despre propria persoana sau propriul fizic. Daca se vede pe tine ca esti stresat de cum arati, ceilalti se vor uita si vor cauta ei insisi motive pentru care tu sa arati naspa, tocmai pentru ca asta e calea pe care ii indruma atitudinea ta. E ca atunci cand te uiti in sus aflandu-te in multime - vei contatata ca multi altii se vor uita in sus, sa vada si ei ce ai vazut tu.

Exista atitudinea obiectiva si mai exista si atitudinea subiectiva. Ambele pot fi ghidate - referindu-ma la atitudinile celorlalti - cea obiectiva prin lucruri concrete, palpabile (aspect, realizari profesionale, alte valori reale cuantificabile) iar cea subiectiva prin comportament.

 

Uite un exemplu de atitudine negativa la tine:

Faptul de a face misto de problemele cuiva pune in evidenta calitatea de OM a acelei persoane[care face misto]

Cum te astepti tu sa ai parte de reactii pozitive cu atitudinea asta ? :think:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×