Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Probabil ca topicul ar fi trebuit incadrat la categoria "dragoste", cu toate astea mi-ar prinde bine niste sfaturi de la persoane mai avizate.

 

Pe scurt povestea mea: acum 4 ani mi-am cunoscut actualul preiten (viitor sot) - toate frumoase in priul an de prietenie; La un an de cand eram impreuna am decis sa plecam amandoi din tara (de fapt eu am plecat pentru el - el primise un job intr-o tara de pe un alt continent). M-am adaptat si eu repede, am gasit un job pe masura calificarii mele..totul ok pe plan social si profesional; cu toate astea eu imi doream o familie - el nu era pregatit inca; Acum, dupa aproape 4 ani, el isi doreste eu nu cred ca imi doresc.

 

Pusa in fata casatoriei(dar si inainte), am inceput sa ma gandesc din ce in ce mai mult la prima iubire; Am 29 de ani, sunt destul de realista, dar pur si simplu nu ma pot abtine; el la fel se gandeste la mine (am vb via email). de spus aici e ca relatia cu prima mea iubire a durat cam 4 ani; a fost o relatie zbuciumata, dar cu toate astea se pare ca nici unul din noi nu a reusit sa il uite definitiv pe celalalt.

 

Din pacate sunt o persoana care tinde sa is asculte mai degraba sufletul decat minte si prin urmare nu stiu ce ar trebui sa fac avand in vedere ca pregatirile pentru nunta sunt in toi si eu nu stiu daca asta imi doresc.

 

Am vorbit cu actualul prieten pe tema "nu stiu daca tu esti omul langa care vreau sa imi petrec viata" si raspunsul lui a fost "nu mai crede in basme; basmele tin 1 an"...

 

 

Stiu ca din afara pare ceva banal, ca altii au probleme adevarate, care nu tin neaparat de suflet, si cu toate astea....astept sfaturi din partea voastra:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E posibil ca reintoarcerea la prima iubire sa tina 1 an :).

 

 

De ce te-ai despartit de prima iubire?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt relatia s-a rupt treptat...eu imi doream un camin el nu inca, el vroia sa plece din tara, eu nu..ironia sortii...am plecat cu altcineva:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Analizeaza si tu de ce fugi de responsabilitatea unei casnicii ( cu acte, ca vad ca de aia fara acte, nu te-ai temut).

Din cate vad aici e problema ta. Cand vrea el, nu vrei tu, cand vrei tu nu vrea el...si tot asa..."jocul casniciei". Asa s-a intamplat si in prima relatie si la fel si acum. De aia si eziti acum si "visezi" la trecut.

Ceva te sperie pe tine si nu ai curaj sa-ti asumi responsabilitatea rolului tau in cuplu.

Vezi de unde vine asta si rezolva-o.

Analizeaza putin si perceptia pe care o ai tu vis a vis de o casnicie...ai tai s-au inteles armonic?

Sau unul era 'sacrificat' pe altarul casniciei, insa indura cu stoicism?

De undeva ai tras tu concluzia ca o casnicie e cu primejdie, si de aia reactionezi inconstient asa, respingand prin jocuri responsabilitatea din cuplu.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti place sa te joci cu focul?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fa un copil... vei vedea si in ce directie o sa apuci... nici nu stii ce busola buna e...

apoi, vei vedea ca decizia cu cine sa-l faci va cantari enorm in viitorul tau...

si inca ceva: e singurul commitment pe viata, asa ca actele pot fi facute si desfacute cu oricine...

Editat de Leonking

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fa un copil... vei vedea si in ce directie o sa apuci... nici nu stii ce busola buna e...

apoi, vei vedea ca decizia cu cine sa-l faci va cantari enorm in viitorul tau...

si inca ceva: e singurul commitment pe viata, asa ca actele pot fi facute si desfacute cu oricine...

 

de ce sa faca un copil cand ea nu este sigura ca isi doreste un angajament?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce sa faca un copil cand ea nu este sigura ca isi doreste un angajament?

 

aici e ceea ce probabil n-a exprimat: ea isi doreste un angajament, problema e ca nu stie cu cine... un copil e singurul angajament care nu mai poate fi schimbat...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aici e ceea ce probabil n-a exprimat: ea isi doreste un angajament, problema e ca nu stie cu cine... un copil e singurul angajament care nu mai poate fi schimbat...

 

un copil ar trebui sa aiba ambii parinti care sa se iubeasca si sa se respecte cu adevarat .

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fa un copil... vei vedea si in ce directie o sa apuci... nici nu stii ce busola buna e...

Egoism in stare pura - sacrifica o viata pentru a da sens propriei existente.

  • Upvote 11

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×