Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Greseli gramaticale

Postări Recomandate

De cand imi aduc aminte am stat prost la Limba Romana. Tot timpul am fluctuat in jurul notei 6, notele mai mari nefiind niciodata meritate, au fost primite mai mult din bunatatea profesorilor.

 

Obisnuiam sa ma consider un creier matematic, materie la care aveam note destul de bune.

 

Problema e ca am ajuns acum, la 30 de ani, sa am nevoie de Limba Romana, si am descoperit ca am probleme serioase. Gramatica e la pamant daca nu chiar sub pamant. Fac foarte multe greseli de ortografie.

 

Ce pot face? Ce-mi sugerati? Cum sa abordez aceasta deficienta? Cum sa scap de ea?

 

Multumesc in avans pentru orice sfat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, catelusule si bine ai venit pe Roportal.

Singurul sfat care imi vine in minte acuma este sa citesti cat mai mult, si nu ma refer la ziare si reviste (fac si jurnalistii destule greseli), ci carti. Incearca cu cele mai vechi, aparute inainte de revolutie sau la inceputul anilor '90, s-au tradus multe carti bune. De asemenea, daca ai prieteni cu inclinatii umaniste, ii poti ruga sa te corecteze.

 

Oricum, felicitari petnru intentii :huglove:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna, catelusule si bine ai venit pe Roportal.

Singurul sfat care imi vine in minte acuma este sa citesti cat mai mult, si nu ma refer la ziare si reviste (fac si jurnalistii destule greseli), ci carti. Incearca cu cele mai vechi, aparute inainte de revolutie sau la inceputul anilor '90, s-au tradus multe carti bune. De asemenea, daca ai prieteni cu inclinatii umaniste, ii poti ruga sa te corecteze.

 

Oricum, felicitari petnru intentii :huglove:

 

Bine v-am gasit! :)

 

tocmai m-am intors dintr-o mica vizita prin oras; achizitie: "Gramatica practica a limbii romane actuale" de Ada Iliescu. :P

 

Nu stiu cat de buna e cartea dar e un inceput.

 

Sunt vreo cateva prietene care ma mai ajuta :P

 

Sunt foarte multe greseli in site-ul meu dar fara ele ar fi fost si mai multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti la fel de simplu sa gasesti niste manuale de gramatica (si sa incepi chiar cu primele). In plus, nu e foarte greu si vei invata foarte repede! :) Te apreciez pentru alegerea ta de a posta pe acest forum! :huglove:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma...face misto de voi :)
tot ce se poate, dealtfel mesajele lui sunt scrise corect.. :huglove:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tot ce se poate, dealtfel mesajele lui sunt scrise corect.. :huglove:

 

:) nu e nici un misto, de exemplu articolul Ingeri si Demoni; am trecut de 2 ori prin el inainte de a-l pune pe site si o prietena tot a gasit vreo 5 sau 6 greseli gramaticale (inclusiv o cacofonie urata)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in schimb tu nu :)
eu nu ce? nu scriu corect? se poate, numai ca nu fac asa mare tam-tam.. candva nu faceam greseli. :huglove:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×