Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua. Va rog daca ma poate ajuta si pe mn cineva cu cateva informatii.

In luna septembrie eu si logodnicul meu ne vom casatori.

Am un prieten bun in Anglia care ne va face cadou luna de miere in Florida. Fratele lui este in Florida de multi ani si ne poate face invitatie. El cum ar trebui sa faca invitatia? Pur si simplu o scrie pe o coala abla? Sau trebuie sa mearga pe acolo pe la ambasada?

Alta nelamurire este faptul ca daca eu imi voi schimba numele, trebuie sa particip la interviu dupa ce mi-am schimbat toate actele pe numele nou?

Logodnicul meu lucreaza la o firma de curierat, iar eu abia m-am intors din Anglia, termin masterul si sper sa prind din nou un post in invatamant. Noi am fi vrut sa mergem in Octombrie. Ar trebui sa astept sa imi schimb toate actele, sa vad daca prind post si apoi sa aplic pentru interviu? Sau putem aplica de pe acum iar apoi dovada va fi certificatul de casatorie? Logodnicul meu nu prea stie engleza...este necesar?

Ce acte mi-ar fi necesare? Si cam despre ce suma vb? Trebuie sa le demonstrez ca avem bani pentru luna de miere?

Parca as fi cazuta din cer, nu am nici cea mai vaga idee despre asa ceva.

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Invitatia se face pe un formular tipizat dar nu stiu de unde se ia in USA.

Eu am obtinut viza acum trei ani si nici nu s-au uitat la invitatia pe care o aveam. Important este sa dovedesti ca ai de ce sa te intorci in Romania si anume:serviciu, propietati, conturi bancare , etc. Nu-i nevoie sa se stie engleza , pe ei ii deranjeaza eventualitatea de a ramane acolo.

La tineri se da foarte greu viza tocmai din aceste motive , eu n-am avut probleme fiind sexagenar.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe site-ul vizeamerica.com se gasesc detalii despre actele necesare; este dat si un numar de telefon de la certer call unde poti sa intrebi despre toate aspectele pe care ni le-ai prezentat noua!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×