Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Incalzirea Globala - Mit sau realitate ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Credeti ca mediul inconjurator trece prin anumite schimbari, in special meteorologice ?

Daca da, care credeti ca sunt motivele ?

Daca nu, argumentati de ce nu.

Credeti in validitatea teoriilor expuse prin intermediul ideii de Incalzire Globala ? Este credinta sau lipsa ei in acest fenomen, partiala sau totala ? Argumentati si de-o parte si de alta.

Credeti ca mediul inconjurator a fost afectat incapand cu revolutia industriala ? Cat de afectat si care credeti ca sunt sau vor fi consecintele ?

Credeti ca temperaturi de 23 de grade in luna Februarie in tari nordice, sau zapada in tari tropicale unde nu a nins vreodata, intra in normalitatea mediului ?

In opinia voastra, care sunt motivele pentru care dezastrele naturale, au crescut si in numar si in intensitate, peste tot in lume ?

Credeti ca topirea gheţarilor care pune in pericol fauna polara este o minciuna, o exagerare, sau un adevar ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incalzirea planetei, precum si anomaliile climaterice pe care le antreneaza sunt o realitate evidenta, doar cei care nu vor sa o vada, nu o vad...

 

Din ceea ce am auzit, media anuala globala a crescut cu 0,750C si este in continua crestere. La o crestere cu 60C, viata devine imposibila, iar planeta arida!

Editat de Black velvet
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In lunga mea existentza eu m-am invatat sa nu cred decat maxim 50 % din ce ni se livreaza pe canalele media.

Astfel incat cred ca e ceva adevar in toate astea dar cred ca sunt si ceva interese la mijloc pentru exacerbarea acestei idei de incalzire globala.

 

Asta nu exclude adoparea unor practici eco in viata noastra pe motivul ca ar fi inutile.

Ecologismul este in primul rand o manierea prietenoasa de convietuire a omului cu natura cu beneficii reale pentru om.

 

Convingerea mea ferma este ca si daca incalzirea globala ar reprezenta o problema reala pentru omenire guvernele nu ar adopta masuri ferme pentru rezolvarea ei in lipsa satisfacerii unor interese private, doar din iubire neconditionata si nobila pentru interesul public.

 

Nu am pretentia de a spune ceva nou. Dar ofer si o alta directie pe care o poate lua discutia.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeti ca mediul inconjurator trece prin anumite schimbari, in special meteorologice ?

Daca da, care credeti ca sunt motivele ?

Aici nu mai vorba despre crezut. Există informaţii, există o serie de parametri care pot fi măsuraţi, corelaţi şi care ne oferă posibilitatea luării unor decizii corecte.

Mediul

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeti ca mediul inconjurator trece prin anumite schimbari, in special meteorologice ?

....

 

Mediul trece prin schimbari, unele sunt naturale, altele sunt datorate activitatilor umane dar nu cred ca omul reuseste sa influenteze atat de mult mediul inconjurator incat sa schimbe radical clima pe Terra.

Cica activitatile noastre duc la emisii mari de noxe dar totusi nu se compara cu eruptiile vulcanice care arunca in atmosfera cantitati uriase de zgura si gaze.

Intradevar omul modifica mediul prin crearea de indiguiri, baraje, defrisari etc care influenteza climatul local in zona respectiva dar pana la nivel planetar mi se pare cam exagerat. Peste sute de ani desertul va creste in suprafata dar sigur vor fi pana atunci descoperite specii de plante care sa creasca in conditii extreme de clima. Doar stim sa facem deja insule pe ocean de ce nu am reusi sa construim si orase cu microclimat in desert?

 

Cat despre incalzirea globala, daca tot e sa fie cald de ce sa nu facem tehnologii care sa converteasca caldura in energie?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mediul trece prin schimbari, unele sunt naturale, altele sunt datorate activitatilor umane dar nu cred ca omul reuseste sa influenteze atat de mult mediul inconjurator incat sa schimbe radical clima pe Terra.

Bănuiesc că ştii teoria haosului. Clima are,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mediul trece prin schimbari, unele sunt naturale, altele sunt datorate activitatilor umane dar nu cred ca omul reuseste sa influenteze atat de mult mediul inconjurator incat sa schimbe radical clima pe Terra.

Cica activitatile noastre duc la emisii mari de noxe dar totusi nu se compara cu eruptiile vulcanice care arunca in atmosfera cantitati uriase de zgura si gaze.

Intradevar omul modifica mediul prin crearea de indiguiri, baraje, defrisari etc care influenteza climatul local in zona respectiva dar pana la nivel planetar mi se pare cam exagerat. Peste sute de ani desertul va creste in suprafata dar sigur vor fi pana atunci descoperite specii de plante care sa creasca in conditii extreme de clima. Doar stim sa facem deja insule pe ocean de ce nu am reusi sa construim si orase cu microclimat in desert?

 

Cat despre incalzirea globala, daca tot e sa fie cald de ce sa nu facem tehnologii care sa converteasca caldura in energie?

 

sunt foarte de acord cu ce spui tu, dar o singură nedumerire am - unde vor fi descoperite aceste specii de vreme ce omul mai degrabă distruge dec

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mediul trece prin schimbari, unele sunt naturale, altele sunt datorate activitatilor umane dar nu cred ca omul reuseste sa influenteze atat de mult mediul inconjurator incat sa schimbe radical clima pe Terra.

 

Este interesant de vazut Acest videoclip cu pamantul filmat din spatiu. Observa ponderea zonelor locuite, precum si grosimea atmosferei si incearca sa-ti imaginezi cate hidrocarburi se consuma pentru producerea energiei electrice si termice, pentru propulsia autovehicolelor, pentru functionarea industriei, apoi incearca sa intuiesti cate gaze se degaja prin arderea lor in atmosfera atat de subtire...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeti ca temperaturi de 23 de grade in luna Februarie in tari nordice, sau zapada in tari tropicale unde nu a nins vreodata, intra in normalitatea mediului ?

Normalitatea e un cuvânt ce vine de la normă, adică lege, sau regulă. Prin urmare, temperaturile ridicate în zonele nordice, şi scăzute în cele sudice, sunt normale, adică sunt o regulă naturală, dacă există fundamente fizice care să le facă normale. În toată istoria Pământului de peste 4 miliarde de ani (6000 după alţii :P ), climatul a variat continuu, fie că a fost om pe lume, fie că nu. De exemplu, în perioada geologică numită Carbonifer, care a durat vreme de circa 60 de milioane de ani, adică de acum 359 de milioane, până în urmă cu 299 de milioane de ani, climatul a variat de la unul tropical, la unul polar, pe toată suprafaţa Terrei.

 

De asemenea, până în urmă cu circa 650 de milioane de ani, Pământul era într-o fază numită: "Glob de zăpadă", sau "Snowball Earth", în care toată planeta era acoperită de calote glaciare.

 

Asta arată că "e normal" să existe schimbări climatice, fie că omul e prezent, fie că e absent. Schimările de mediu fac parte din existenţa naturală. E adevărat, de multe ori aceste schimbări sunt accelerate sau încetinite de societatea umană, dar ele sunt prezente.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta arată că "e normal" să existe schimbări climatice, fie că omul e prezent, fie că e absent.

 

Ciclul format prin alternarea perioadelor glaciare si al celor caracterizate de o incalzire excesiva, este intr-adevar normal pentru planeta, dar acum am iesit din normalitate si ne indreptam cu pasi repezi catre un dezastru climateric din cauza poluarii, dar si al defrisarii padurilor, care sunt un fel de plaman planetar.

 

date-generale1.jpg?w=150&h=150

Editat de Black velvet
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×