Sari la conținut
Forum Roportal
TeoCrisIor

Examenul de gramatica de la admitere 2012 - drept, politie, jandarmi, agenti de penitenciare

Postări Recomandate

buna!

 

anul acesta voi da admiterea la drept si as vrea sa cunosc opiniile voastre despre examenul de gramatica a limbii romane.

stiu ca un astfel de examen grila din vocabular, fonetica, morfosintaxa si sintaxa se mai da si la facultatea de politie - academia de politie, la scolile de politie sau la scolile de jandarmi si cele de agenti de penitenciare.

 

am cautat carti pentru pregatire la gramatica si pana acum toata lumea mi-a recomandat volumele 1 si 2 din Gramatica limbii romane pentru examene, prof. Alexandru Petricica. din ce am vazut eu, sunt cele mai bune pentru admitere.

 

acum vreau sa va cer si voua parerea in legatura cu aceste carti si acest tip de examen. cum v-ati pregatit? cum sunt subiectele?...

am vazut ca aceste carti ale dl. Petricica au si subiectele din 2009, 2010 si 2011, cu raspunsuri comentate + toata teoria structurata, dupa tematica de examen + alte 1500 de grile pt. pregatire. Credeti ca ar fi suficiente pentru o pregatire fara profesor?

 

puteti sa va faceti o idee despre cartile de gramatica pentru examen si pe http://www.grile-gramatica.ro/. credeti ca e ok sa invat dupa ele? multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in acest an , agentul sef bobodica, s-a hotarat ca e cazul sa avanseze in viata si a decis sa se inscrie la scoala de ofiteri superiori pe viata si moarte.

in acest sublim scop, ar vrea sa stie ce lectii trebuie sa intreprinda pentru a se deprinde cu cunoasterea limbii romane si a subtilitatilor ei.

ieri cand completa un proces verbal de amenda, pentru un infractor ce a indraznit sa calce in pneuri linia alba continuua din dreptul sediului politiei locale, a ezitat extrem de mult pana sa scrie cuvantul infrac...infras...incraf....

in finakl a rugat un coleg sa dactilografieze cuvantul pe tastatura ordinatorului aflat in prima camera a sediului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna!

 

anul acesta voi da admiterea la drept si as vrea sa cunosc opiniile voastre despre examenul de gramatica a limbii romane.

stiu ca un astfel de examen grila din vocabular, fonetica, morfosintaxa si sintaxa se mai da si la facultatea de politie - academia de politie, la scolile de politie sau la scolile de jandarmi si cele de agenti de penitenciare.

 

am cautat carti pentru pregatire la gramatica si pana acum toata lumea mi-a recomandat volumele 1 si 2 din Gramatica limbii romane pentru examene, prof. Alexandru Petricica. din ce am vazut eu, sunt cele mai bune pentru admitere.

 

acum vreau sa va cer si voua parerea in legatura cu aceste carti si acest tip de examen. cum v-ati pregatit? cum sunt subiectele?...

am vazut ca aceste carti ale dl. Petricica au si subiectele din 2009, 2010 si 2011, cu raspunsuri comentate + toata teoria structurata, dupa tematica de examen + alte 1500 de grile pt. pregatire. Credeti ca ar fi suficiente pentru o pregatire fara profesor?

 

puteti sa va faceti o idee despre cartile de gramatica pentru examen si pe http://www.grile-gramatica.ro/. credeti ca e ok sa invat dupa ele? multumesc!

Eu consider ca important e sa inveti, nu neaparat ce culegeri de exercitii folosesti pentru aceasta. Oricum, nu uita sa ai in vedere normele DOOM 2, deoarece exista multi itemi ce verifica exact aceste cunostinte. E un examen extrem de dificil daca spui ca e identic cu cel ce se da la admiterea pentru academie de politie. Am un prieten care mi-a cerut ajutorul la pregatiri pentru examenul respectiv si am fost uimita sa vad cat de mult li se cere examinatilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu consider ca important e sa inveti, nu neaparat ce culegeri de exercitii folosesti pentru aceasta.(..)

 

Asta e mai mult asa, o credinta populara...

 

Eu n-am auzit de niciun Petricica, eu stiu ca de ani de zile cel care face subiectele pentru admiterea la Drept este G.G. Neamtu. Cartea lui Teoria si practica analizei gramaticale este cea mai buna pentru admiterea la Drept. El are suficient de multe pareri controversate care lasa masca multi profesori de romana, de aceea categoric nu e totuna dupa ce carte inveti. Poti sa inveti dupa 150 de carti, cea mai importanta carte e a profesorului care face subiectele. Eu am invatat numai dupa Neamtu, fara meditatii, fara nimic in plus si am intrat la Drept. Nici macar prin DOOM2 nu m-am uitat... Si sunt altii care si-au cumparat nu stiu cate carti de gramatica idioate si n-au intrat, tocmai pt ca nu e totuna dupa ce inveti.

 

La vocabular nu prea ai ce face. Fie stii semnificatia cuvintelor, fie nu o stii si poate le nimeresti, aia e. Am auzit si ca unii s-au apucat sa lectureze DEX-ul pt. asta, o idiotenie mai mare rar am auzit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×