Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Este fata sau baiat ? Adunate din popor...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce fel de metode sau ritualuri babesti stiti, pentru a prezice sexul bebelusului ? :lol:

 

Pana acum am auzit de cateva, dintre care testul cu urina si bicarbonat, si chart-ul chinezesc de predictie a sexului. Mai era unul cu verigheta atarnata de o ata dar nu-mi amintesc ce anume trebuia sa faca verigheta aia ca sa mearga testul.

Eu nu sunt superstitioasa si nu cred in teste din astea. Tind sa cred ca rezultatele testelor care au ajuns sa "prezica" corect sexul fetusului sunt supuse purei coincidente, dar multe femei jura nu e coincidenta si multe (nu toate) din aceste teste cumva cumva pot da rezulate corecte.

 

Ce parere aveti ? A facut careva vreun test din asta cand a fost gravida, chiar si doar de divertisment daca nu din credinta in ele ? S-au potrivit rezultatele cu ceea ce ati nascut in final sau ceea ce ati vazut la ecograf mai tarziu ?

 

Ala cu bicarbonatul zice sa pui o lingura de bicarbonat intr-o cutie de plastic sau borcan si sa torni urina peste. Daca se aciduleaza mult si rapid, cica ar fi baiat. daca ramane rasuflat si nu face nici un zgomot, nici o miscare, amestecul (ca coca-cola care nu mai e acidulata cand o torni in pahar) atunci cica ar fi fata. L-am facut alaltaieri si s-a acidulat asa o secunda dar foarte slab. Ce sa cred ? Ca va iesi jumi-juma ? Ma scobesc in nas ca prostul la testul asta. :rot:

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am facut asa ceva. Prima data am vrut sa fie surpriza si a doua oara am asteptat pana la ecografie.

Nu cred in metode din astea. Poate fi ceva distractiv cel mult, pentru a ocupa timpul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred in metode din astea. Poate fi ceva distractiv cel mult, pentru a ocupa timpul.

Si eu tot asa cred, dar parca parca ma tenteaza sa caut teste din astea si sa le fac. Inchipuieti de crunt de plictisita sunt. :lol:

 

Citesc acum un articol care vorbeste despre 7 mituri de prezicere a sexului.

 

1. Rata bataii inimii fetusului (mai rapida sau mai inceata)

2. Forma burtii (mai bombata sus sau jos)

3. Greatza (cat de grava e)

4. Cat de activ e fetusul

5. Ce fel de pofte sau repulsii culinare ai

6. Testul cu verigheta atarnata

7. Chartul chinezesc

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca testul cu sare nu da gres niciodata. Ii pui unei gravide sare in cap, fara ca ea sa stie, daca duce prima data mana la nas, sigur e baiatel, daca duce mana la gura, sigur e fetita. :D

Cica si burta tuguiata e un indiciu ca viitorul bebel e baiat.

Eu n-am facut niciun test, dar eram convinsa ca al doilea copil e fetita, pt. ca cele doua sarcini au fost foarte diferite. N-a fost asa, am doi flacai. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca testul cu sare nu da gres niciodata. Ii pui unei gravide sare in cap, fara ca ea sa stie, daca duce prima data mana la nas, sigur e baiatel, daca duce mana la gura, sigur e fetita. :D

Ce tareee :rot:. Eu n-am auzit de teste din astea, dar sunt haioase.

Cica si burta tuguiata e un indiciu ca viitorul bebel e baiat.

Da, burta tuguiata si lipsa petelor pe fatza si a buzelor umflate. Cica se vede dupa chipul gravidei daca face fata sau baiat. Cea care urmeaza sa nasca baiat, nu are aproape deloc modificari ale fizionomiei.

N-a fost asa, am doi flacai. :)

Sa-ti traiasca si sa fie sanatosi! :)

Editat de Melissa Rebeca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce tareee :rot:. Eu n-am auzit de teste din astea, dar sunt haioase.

Si mai haios este ca sunt persoane care cred cu sfintenie in ele. :)

Da, burta tuguiata si lipsa petelor pe fatza si a buzelor umflate. Cica se vede dupa chipul gravidei daca face fata sau baiat. Cea care urmeaza sa nasca baiat, nu are aproape deloc modificari ale fizionomiei.

La prima sarcina imi ziceau cucoanele din bloc ca n-am burta tuguiata si ca voi face fata, ceea ce ma umplea de nervi, pt. ca eu voiam baiat. :lol:

Sa-ti traiasca si sa fie sanatosi! :)

Multumesc, asemenea! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si forma nasului se schimba, daca e fetita, devine mai... lataret.

 

Stiam ca daca burta e "jos" e fata, daca e "sus" e baiat. A mea era foarte "sus"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Burta lasata se zice ca e un indiciu ca cel mic e pregatit sa vina pe lume. Burta mea nu s-a lasat nici cand m-au apucat durerile, nici dupa perfuzii, nici dupa ce mi s-au facut injectii in ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L-am facut alaltaieri si s-a acidulat asa o secunda dar foarte slab. Ce sa cred ? Ca va iesi jumi-juma ? ...

 

Ca sa-ti treaca timpu' pana ce se va vedea la ecografie poti sa faci toate testele astea care de altfel sunt haioase. Le incerci pe toate, faci un tabel ( in excel :crazy: ) pui in dreptul fiecarui test varianta care a iesit si apoi vezi rezulatul final. :o:

De fapt indiferent ce va fi, sanatos sa fie !!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×