Sari la conținut
Forum Roportal
blenda

ce este viremia?

Postări Recomandate

Buna seara,

Bine v-am gasit , va doresc tuturor multa sanatate si o insanatosire totala.

De curand am aflat ca fratele meu (37 ani) are hepatita B , nu stiu prea multe,

nici chiar ce sa intreb, totusi incerc doua intrebari:

1. Cum se determina viremia, din sange? sau... , ce inplicatii are ?

2. daca nu este angajat cu contract de munca beneficiaza de spitalizare, tratament, etc. ?

multumesc mult , o seara placuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello blenda. Imi pare rau ca si fratele tau e in aceeasi situatie ca si noi...

Sa iti raspund la intrebari:

1. Viremia este o analiza prin care se determina numarul virusilor pe ml si arata cat de infectios este persoana respectiva si cat de mare este riscul ca el sa progreseze catre ciroza/cancer hepatic. O viremie mare creste foarte mult riscul ca in viitor persoana respectiva sa dezvolte ciroza/cancer hepatic tocmai de aceea unul din principalele obiective ale tratamentului este reducerea numarului de virusi. Analiza se obtine din sange, costa intre 3.9-4.5 milioane, dureaza cam 2-3 saptamani obtinerea rezultatelor si are ca implicatii faptul ca : dc sunt virusi multi i se face dosar pt tratament, dc nu are deloc sau foarte putini, in principiu nu se mai face tratament

2. daca nu plateste asigurari de sanatate nu beneficiaza de consultatii si tratament gratuit. Sfatul meu este ca in cazul in care nu are contract de munca sa se intereseze dc totusi nu plateste cumva asigurari de sanatate. Dc nu, se apuca si plateste din urma astfel incat in cazul in care este spitalizat sau tb sa urmeze tratamentul sa beneficieze de gratuitate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Blenda

Viremia se poate determina cu ajutorul testului ADN PCR (Polymerase-Chain-Reaktion) in ser si lymphozyten.

 

Pe analizele mele era urmatoarea clasificare:

 

> 1 Milliarde copi/ml viremia foarte mare

> 10 Milioane copi/ml viremia mare

> 1 Milion copi/ml viremia moderata

>100000 copi/ml viremia mica

< 10000 copi/ml viremia mica

< 1000 copi/ml foarte mica

< 500 copi/ml nedetectabila

 

Fratele tau are hepatita b acuta sau cronica? Cum i-au iesit transaminazele? Cum sta cu anticorpii si antigenii? Ar fi bine sa ne dai mai multe informatii.

Cu drag Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Fratele meu a avut TGO=29 , TGP= 26, AgHBS - pozitiv ,

Antigen Australia=pozitiv . Testele i-am facut la doua laboratoare si prin cele doua metode.

In data de 28.02.2006 am fost la Cluj si i-am facut mai multe analize, peste 10 zile vom primi rezultatele

si am sa va scriu si voua ca sa ma sfatuiti ce sa fac in continuare.

Medicul din Cluj mi-a spus ca in cazul in care se confirma Hepatita B si nu doar purtator de virus atunci

va trebui facuta viremia. Eram prea obosita si speriata sa-l intreb ce inseamna.

De ce dureaza 10 zile analizele? si pe deasupra sunt si scumpe.

 

Mai am o rugaminte: Cand am aflat de fratele meu, toata familia am facut vaccin contra hepatitei B ,

am facut o doza si dupa 30 zile a doua doza , urmeaza dupa 6 luni sa facem a treia.

A facut si fratele meu, medicul de familie ne-a spus ca nu-i dauneaza doar ca in cel mai rau caz nu-si face efectul . Intrebare: Analizele pot sa-i fie afectate? in bine sau in rau ?

 

Va multumesc din suflet , multa sanatate si sa auzim de bine

Blenda

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Analizele nu ii pot fi afectate, doar ca nu isi face efectul vaccinul. Din cate stiu eu anticorpii respectivi vor fi prea putini si nu prea are ce sa se intample. Nici sa se trateze dar nici rau sa ii faca. E adevarat ca acum se studiaza daca doze mari de vaccin pot duce la disparitia aghbs, insa pana acum nu exista nici un studiu care sa aibe aceasta concluzie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Multumesc pentru raspunsuri . O parte din analize le-am primit telefonic , exemplu: TGO = 39 in decembrie a avut 29 , iar TGP =28 , in dec. a avut 26 .

Ce parere aveti de cresterea lor ? Celelalte analize le voi avea pe data de 10 martie . Pe mine ma ingrijoreaza cresterea lor. Tatal meu 75 ani are TGO 12 , iar TGP 9 ( cu toate ca ii place bautura) , iar fratele meu nu bea si nici nu fumeaza, nici nu a avut aceste vicii.

Mentionez ca de la sfarsitul lunii decembrie fratele meu a luat Liv52 , Silimarina ( nu ambele deodata) si Baraca ptr. sistemul imunitar. A tinut regim alimentar , fara prajeli sau carne porc

Am mai citit pe net ca in cazul a 5 % hepatita dispare,oare pot sa visez?

 

Sanatate si sa auzim de bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×