Sari la conținut
Forum Roportal
FUSCUS

Incalzire electrica vs. gaz

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Gazul este mai ieftin decat curentul electric , pentru asta e recomandat sa va montati o centrala termica pe gaze . Diferenta de costuri de consum intre curent si gaze, este de aproape 40% Pentru furnizarea gazului este nevoie sa faceti un bransament de gaze si instalatii gaze. Contactati o firma autorizata A.N.R.E. care se va ocupa de tot demersul proiectului si executiei instalatiei.

Editat de Blues
Scos link reclama.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc incalzire electrica si mi se pare mult mai eleganta. Fara spatiu ocupat de centrala, fara tevi de gaz si tevi la calorifere, fara pericol de explozie si de inundatie, doar cu niste calorifere plate si frumos incadrate in decorul camerelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gazul este mai ieftin decat curentul...da, corect.

Dar pana cand? :)

 

Hai sa complicam un pic - pana cand va mai fi gaz? Ca daca se supara rusii ramane juma de Europa fara gaz! La vestici nu-i problema ca au eoliene si panouri solare - la noi e mai naspha.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa complicam un pic - pana cand va mai fi gaz? Ca daca se supara rusii ramane juma de Europa fara gaz! La vestici nu-i problema ca au eoliene si panouri solare - la noi e mai naspha.

La fotovoltaice n-am sta atam chiar atat de rau,ca si posibilitate spun, ca sa nu mai vorbim de co-generarea prin resturi furajere si biogaz.

Pacat ca multi romani considera o investitie mai mare pe termen mai lung o afacere proasta.

Editat de stupid_me
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La vestici nu-i problema ca au eoliene si panouri solare - la noi e mai naspha.

 

Eu am si cumparat actiuni eoliene!!!

 

Insa gazul este solutia, ca lumina se opreste de mai multe ori decat gazele si aici in vest ba din cauza furtunilor sau alte calamitati naturale insa cu gazele inca n-am avut probleme si mie nu-mi place sa gatesc pe electric!!! n-are gust la fel mancarea, e parerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La fotovoltaice n-am sta atam chiar atat de rau,ca si posibilitate spun, ca sa nu mai vorbim de co-generarea prin resturi furajere si biogaz.

Pacat ca multi romani considera o investitie mai mare pe termen mai lung o afacere proasta.

 

Fotovoltaicele nu cred ca sunt asa rentabile la noi, ca numarul de zile insorite pe an nu este deajuns de mare ca sa renteze (in zilele innorate randamentul este prea mic ca sa merite investitia).

 

Si nu stiu cat este considerata de romani afacere proasta - este in schimb putin accesibila finaciar.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De unde pana unde asta?

 

Incearca fripturile la gratar care se fac mai incet pe electric, vinetele sa le coci pe gas sau electric au gust total aparte, painea coapta cu gaz are alt gust. Daca ai pierdut acest simt, n-ai treaba, insa gospodinele graiesc!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca fripturile la gratar care se fac mai incet pe electric, vinetele sa le coci pe gas sau electric au gust total aparte, painea coapta cu gaz are alt gust. Daca ai pierdut acest simt, n-ai treaba, insa gospodinele graiesc!!!

De fapt si de drept, gatitul direct in flacara sau la jar e diferit pentru ca graduarea temperaturii este diferita.

Cuptoarele electrice nu degeaba au nspe mii de functii, dar putini au habar sau macar curiozitatea sa le utilizeze.

Ele au scopul lor anume.

 

Da, gatitul la asa zisul 'gaz' e mai usor. Dar si pe electric poti obtine acelasi lucru daca esti copil istet.

 

Fotovoltaicele nu cred ca sunt asa rentabile la noi, ca numarul de zile insorite pe an nu este deajuns de mare ca sa renteze (in zilele innorate randamentul este prea mic ca sa merite investitia).

 

Si nu stiu cat este considerata de romani afacere proasta - este in schimb putin accesibila finaciar.

Singura problema cu accesibilitatea, este ca la noi guvernul nu da compensatii decat pentru investitiile gen eco, de la bloc. Doar cel care are casa isi permite. Nu mai stiu exact, dar asa era acum 1 2 ani.

Cat despre fotovoltaice, te rog da un google sau plimba-te putin prin tara si ai sa vezi ca rasar ca si ciupercile te miri pe unde. Nu trebuie ca sa fie toata ziua soare ca sa renteze un parc fotovoltaic. Plus ca mai mult investesc strainii la noi in tara pentru certificatele verzi.

Pe langa asta, nu ma refer doar l aparcurile fotovoltaice mari, ci de consum propriu. Adica, nu avem nevoie sa evacuam putere la Electrica, dar putem sa o folosim ca si alternativa pentru noi. Nu zic insa sa ne bazam doar pe fotovoltaice. Dupa parerea mea, ca sa fie un sistem regenerabil fiabil, trebuie sa alternam 2 sau 3 surse de energie intr-un loc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×