Sari la conținut
Forum Roportal
White_flag

Ajutati-ma sa dau in judecata site-ul OKazii.ro

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare!

 

Astazi m-am trezit cu vreo 50 de licitatii de pe site-ul OKazii sterse pe motiv de incalcare a drepturilor de autor. Mi-au spus sa le trimit prin e-mail dovada ca sunt distribuitor autorizat. Dar de cand invinuitul trebuie sa faca proba nevinovatiei sale? E exact invers. Sunt presupus nevinovat pana la proba contrarie. Si probele se aduc in fata unei instante de judecata, nu se arata unor rahati in ploaie care mai iau si comision pentru fiecare vanzare.

 

Vreau sa ii dau in judecata pe nemernicii astia pentru ca aveam o mica afacere oe care mi-au stricat-o. Cum aflu cine este proprietarul site-ului si adresa lui? Presupun ca pe el trebuie sa il actionez in instanta. Si imi inchipui ca acela e din Bucuresti deci procesul s-ar desfasura la Bucuresti. Eu sunt constantean si nu mi-as permite sa ma deplasez la Bucuresti pentru fiecare infatisare, deci ar trebui sa cer judecarea in lipsa. Si sa trimit toate cererile mele prin posta. :roll:

As vrea sa va rog sa imi dati cateva indicatii despre cum se duce un proces prin posta.

 

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bai frate..tare sucit mai esti si nu doar pe topicul asta ci peste tot..procesul are loc acolo unde tu ii dai in judecata dar daca nu ai bani sa vii la proces , bani de avocat de unde ai?... :blink:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In prima faza consulta un avocat (costa si consultanta, dar merita).

In cazul in care avocatul e sigur pe reusita, cauta sa faci o intelegere, prin care o parte din onororariu il achiti dupa castigarea proceselor. Mai mult ca sigur va fi si recurs, posibil si o stramutare de la tribunal la "Curtea de Apel", si daca se enerveaza te cheama si la "Inalta Curte de Casatie".

In fiecare dintre institutii, este un proces si un recurs (la cerere).

Taxele de judecata le vei plati tu.Abia dupa ce castigi (daca...), iti vei recupera banii (daca ai chitante). Taxele de transport nu sunt acoperite.

Poti sa ceri despagubiri, doar daca ai inregistrat in evidente toate tranzactiile (ca sa dovedesti ca te-a prejudiciat).

Si eu sunt din Constanta.Daca vrei te pun in legatura cu avocatul meu (tocmai am pierdut un proces...laugh.gif... dar am castigat unul foarte important pt. mine si care era fara speranta. E un avocat bun si bine pregatit.)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Astazi m-am trezit cu vreo 50 de licitatii de pe site-ul OKazii sterse pe motiv de incalcare a drepturilor de autor. Mi-au spus sa le trimit prin e-mail dovada ca sunt distribuitor autorizat.

 

Daca vinzi carti sau DVD-uri si ei primesc reclamatie de la editurile, casele de discuri, autorii sau artistii ale caror lucrari le vinzi tu, iti pot inchide contul pana vii cu dovezi. Chestia cu presupus nevinovat pana la proba contrarie e valabila in filmele americane proaste.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa va rog sa imi dati cateva indicatii despre cum se duce un proces prin posta.

Inchipuieste-ti ca-L dai in judecata pe Dumnezeu. Tot asa procedezi si cu procesul tau postal. :o:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×